PRUŽINA. Salaš v Pružine je verejnosti známy nielen svojimi kvalitnými výrobkami, ale najmä podujatiami, ktoré pripravuje. Medzi ne patrí i Bačova cesta, ktorá je symbolickým odomknutím lúk a pasienkov pre ovce. Okrem rôznych dobrôt je súčasťou akcie vždy aj zaujímavý program.
Prínos pre salaše
Pravidelným účastníkom podujatia je Karol Herián, ktorý je uznávaným odborníkom v oblasti mliekarenstva. O zdravých účinkoch bryndze hovoril aj na podujatí v Pružine. Jeho slová mali ohlas. Po odchode z pódia ho pristavovali viacerí návštevníci, kládli otázky alebo len sa s ním chceli pozdraviť. „Rád chodím do Pružiny. Je to pekný salaš a pani Apoleníková je moja žiačka. Veľmi dobre sa uchytila a dnes robí najlepšie syry na Slovensku,“ povedal.

Farmárske výrobky na salašoch v súčasnosti považuje za výborné. „Dovolím si tvrdiť, že sú lepšie ako priemyselne spracované. Rovnako je to aj vo svete. Ale nebolo to vždy tak. Keď sme po revolúcii začínali, bačovské výrobky boli nevyrovnanej kvality. Ale tým, že sa robia takéto akcie, rôzne súťaže, hodnotenia, učia sa jeden od druhého, kvalita výrobkov sa výrazne zlepšila. Je za tým obrovský kus práce každého jedného majiteľa salaša,“ doplnil.
Spokojní návštevníci
Obrovský kus práce majú za sebou aj na pružinskom salaši. Nielen salašníctve, ale aj príprave podujatia Bačova cesta. Že ich námaha stála za to, hovorí množstvo návštevníkov, ktorí poprichádzali aj zo širšieho okolia.
„Sme takmer pravidelnými účastníkmi. Vynechali sme možno len dva-tri razy. Veľmi sa mi tu páči. A keď vyjde aj počasie, niet čo dodať,“ poznamenal pán Milan, pochutnávajúc si na guláši. „Je výborný, dobre dochutený. Len škoda, že už nemám miesto aj na halušku,“ zasmial sa, potľapkajúc si po bruchu.
Výrobky zo salaša nechutili len jemu. Rady pri stánkoch na guláš, halušky či palacinky sú toho dôkazom. Rovnako ako aj rýchlo sa míňajúce pochúťky.

Pestrý program
Aj keď hlavným cieľom podujatia je prezentácia výrobkov zo salaša, najmä jahňaciny a baraniny, dôležitý je aj sprievodný program. „Každý rok sa snažíme pripraviť ho tak, aby si na svoje prišli všetky generácie návštevníkov. Pre deti máme pripravenú výtvarnú súťaž, jazdu na koníkoch a hlavne môžu sa do vôle vyšantiť na lúke,“ hovorí majiteľka salaša Oľga Apoleníková.
Podfarbenie akcii dal aj folklór, ktorý rovnako ako salašníctvo, neodmysliteľnou súčasťou slovenskej histórie. Na pódiu sa predstavili speváci z folklórnej skupiny Limbora Prečín, ľudová hudba Bukovina z Prečína, mladá heligonkárka z Liptova, ale aj deti z pružinskej základnej školy. „Každý rok sa snažíme pripraviť aj iné kultúrne vystúpenie ako folklór. Už sme tu mali operu, zabávačov, divadlo a tento rok je to bábkové divadlo,“ doplnila.
Prekvapením bola aj návšteva skupiny autoveteránov, ktoré upútali najmä mužskú časť návštevníkov.