HF NAJUS spolupracuje na projekte s nemeckou univerzitou

Dubnická spoločnosť HF NAJUS je kapacitne vyťažená. Zákazkami je naplnená do konca kalendárneho roka. Tempo výroby naberá na obrátkach.

Ing. Dušan Hajdík (vľavo) s kolektívom montážnej haly.Ing. Dušan Hajdík (vľavo) s kolektívom montážnej haly.

DUBNICA NAD VÁHOM.  Ako informoval generálny riaditeľ spoločnosti Ing. Dušan Hajdík, očakávané tržby  v tomto roku by mali prekročiť 19 miliónov eur, čo je v porovnaní s minulým rokom 15-percentný nárast.

Udalosťou, ktorá momentálne rezonuje najviac, je spolupráca s nemeckou univerzitou, s ktorou rozbiehajú vo firme veľký projekt optimalizácie výrobných činností. Ide o jednorazovú investíciu, ktorá má priniesť návratnosť v podobe automatizácie procesov. „K aktivitám tohto druhu nás priviedla situácia na pracovnom trhu. Uberáme sa cestou automatizácie liniek, aby sme dosiahli produkciu aj pri menšom počte ľudí,“ vysvetľuje ria­diteľ. Podľa neho sú aktuálne nekalé praktiky niektorých personálnych agentúr tvrdým zásahom do konkurenčného prostredia. Lákajú strojárov na obrovské zárobky, ktoré nemôžu garantovať dlhšie než pol roka. „Takýto tlak strojári dlho neustoja. Na neférové praktiky doplácajú samotní ľudia, ktorých istoty sa rýchle rozplynú,“ uvádza.

SkryťVypnúť reklamu

Investícia do budúcnosti

Projekt s nemeckou univerzitou si vyžiada rozsiahle investície v oblasti technológií. Na výstupy projektu sú pripravení a vo firme to vnímajú ako pozitívny krok k budúcnosti. „Na Slovensku sme v rámci našej skupiny hlavný výrobný závod. Investície do rozvoja plynú neustále. Pokiaľ ide o dôležité rozhodnutia z hľadiska stratégie firmy, Slovensko má privilégium,“ konštatuje Hajdík.

Súbežne s projektom, ktorého výsledkom je zautomatizovanie procesov, prebehol vo firme aj ďalší projekt zvyšovania produktivity a kvality práce na existujúcich strojoch vo výrobe. Všetky činnosti kontroly kvality z viacerých priestorov boli centralizované na plochu 400 metrov štvorcových, od čoho si manažment firmy sľubuje vyššiu efektivitu a skrátenie výrobného procesu.

SkryťVypnúť reklamu

Teória versus prax

Aj napriek neľahkej situácii na pracovnom trhu nevníma riaditeľ firmy situáciu dramaticky. Do budúcnosti pozerá s ľahkým optimizmom. Dôvodom je aj výborná spolupráca so SOŠ v Dubnici nad Váhom, kde od septembra minulého roku funguje duálny systém výučby. Spoločnosť HF NAJUS ako jedna z prvých rozbehla v regióne vzdelávanie po novom. „Vo výrobe pripravujeme 12 mladých strojárov - učňov, ktorí okrem praktickej prípravy dostávajú od nás i šti­pendium a plat za produktívnu prácu. S pomocou odborných garantov im venujeme plnú pozornosť už od začiatku. Prioritou je, aby boli chlapci po odbornej stránke zdatní a zostali vo firme pracovať aj po skončení školy,“ vysvetlil.

Vyšší level

Aby sa strojárina dostala ľuďom viac do krvi, vyvíja firma maximálnu snahu. V procese osvety supluje úlohu štátu. „Aktívnou mierou sa podieľame na náboroch, zúčastňujme sa rodičovských združení, predstavujeme novú koncepciu, ktorá je pre mladých ľudí perspektívou,“ hovorí. 
O tom, že ich snaha nie je márna, svedčí i účasť na Dni otvorených dverí, ktorý v NaJUSe pravidelne organizujú. „Keď som nastúpil pred deviatimi rokmi do firmy, prišlo maximálne do 50 ľudí. V tomto roku bolo návštevníkov viac než 500. Do povedomia sa dostáva vyšší level strojáriny, ktorý priniesol informačný vek,“ konštatuje generálny riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Výučba praxou

Dušan Juríček nastúpil do spoločnosti tri mesiace po skončení SOŠ v Dubnici nad Váhom. Pracuje ako operátor a programátor na stroji Hedel­ius s riadiacim systémom Heidenhain. Aj keď počas štúdia praxoval v inej spoločnosti, práca v HF NAJUS ho oslovila. V rozhovore skonštatoval, že prax sa v mnohom líši od teórie, ktorú nadobudol počas štúdia. „Škola je len škola. Strojárom som sa musel stať, čo sa nezaobišlo bez počiatočných chýb. Dnes však tvrdím, že zodpovednosť za prácu som prebral v plnom rozsahu. Práca ma baví, rozumiem jej a čo je dôležité, je tu fajn kolektív,“ konštatuje Dušan, ktorý o inom smerovaní zatiaľ neuvažuje. Podľa neho všetko v živote má svoje výhody aj nevýhody a v prípade HF NAJUS je tých výhod viac.

Uplatnenie

Samuel Žák je študentom tretieho ročníka SOŠ a vo firme praxuje v rámci programu duálneho vzdelávania. Na práci strojára sa mu páči jej rôznorodosť. „Nie je to vždy jednoduché, nad zadaním treba popremýšľať. Stroje sú oproti klasike prepracované do najmenších detailov, musíte im však porozumieť,“ tvrdí Samuel, pričom vyzdvihuje mieru tvorivosti a inovácie, ktorá sa dá v praxi uplatniť. Pracovať v spoločnosti plánuje aj po skončení školy. Odbornosť strojára je podľa neho cennou devízou. „Na trhu sú strojári žiadaní ľudia a s kvalifikáciou sa ľahko uplatnia,“ dodáva.

Profesionálna výzva

Tomáš Martiš pracuje na pozícii elektromechanik strojov a zariadení tri a pol roka. Odbor s maturitou vyštudoval na SOŠ strojníckej v Považskej Bystrici, odkiaľ dochádza do práce. Podľa neho je práca strojára rôznorodá a technicky zaujímavá. „Stretávam sa tu s najnovšími technológiami a neustále sa musím niečo učiť. To ma profesionálne posúva. Toto je napríklad taliansky stroj, ktorý montujeme u nás. Keď prídu Taliani na kontrolu, dorozumiem sa s nimi len anglicky.  Som nútený učiť sa jazyk. Kurzy môžem navštevovať aj priamo vo firme, ale, paradoxne, najviac viem priamo z praxe,“ prezradil Tomáš.

S platovými podmienkami je zatiaľ spokojný. „Nie je to ani najlepšie, ani najhoršie. Taký zlatý stred. Stále sa mi oplatí dochádzať z Považskej Bystrice vlastným autom. Niekedy be­riem i kolegov, takže náklady sa znižujú,“ vysvetľuje Tomáš. Žiakom, ktorí sa rozhodujú o výbere povolania, odkazuje, že povolanie strojára je pre nich veľká profesionálna výzva. Pokiaľ rozhodnutie padne týmto smerom, o uplatnenie sa báť nemusia.

Fascinujú ho mašiny

Absolvent dubnickej prie­myslovky Patrik Tlaskal  je zamestnancom firmy necelý mesiac. Práca sa mu vidí zaujímavá a fascinujú ho najmä veľké technologické celky. Pokračovať v štúdiu na VŠ ne­mieni. „Školy mám nateraz dosť. Do praxe ma pripravila tak na 50 percent. Veľa teórie a málo praxe. Tri hodiny týždenne naozaj nestačia. Mnohí by privítali aj týždennú prax,“ uviedol Patrik,  ktorého práca strojára zaujala a chce profesio­nálne viac dozrieť.

Gesciu nad jeho zaškolením prevzal Tomáš Martiš, ktorý je s jeho výsledkami spokojný: „Vie robiť manuálne, nemá problém čítať výkresy a je psychicky odolný. Tieto predpoklady sú pre prácu strojára veľmi dôležité.“  (DV)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na začiatku boli unimobunky, chuť pracovať a sen o predajni, ktorá „vychytá“ všetky chyby konkurencie.


Ilustračné foto

Zvýšenie rozpočtu schválili poslanci TSK.


TASR

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu