Hlavným predmetom podnikania PVS, a.s., je prevádzkovanie verejných vodovodov a verejných kanalizácií v regióne stredného a horného Považia v okresoch Ilava, Púchov a Považská Bystrica. Hovoríme s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom PVS, a.s., Ing. Jánom Balušíkom.
Koľko percent obyvateľov regiónu zásobujete pitnou vodou?

- Spoločnosť prevádzkuje sieť verejných vodovodov v celkovej dĺžke 554 km vodovodnej siete, 19 200 vodovodných prípojok a 45 vodných zdrojov o celkovej kapacite 776 l/s. Na plynulú a bezpečnú dodávku pitnej vody sa môže spoľahnúť viac ako 80 percent obyvateľov regiónu. Pitná voda najvyššej kvality pochádza prevažne z vodných zdrojov lokalizovaných v Strážovských vrchoch, ktoré sú významnou chránenou vodohospodárskou oblasťou.
Ďalšou oblasťou činnosti je odvádzania a čistenia odpadových vôd. V čom spočíva ekologický prínos?
- Odvádzanie a čistenie odpadových vôd z miest a obcí je na vysokej technologickej úrovni bez negatívnych dopadov na podzemné a povrchové vody. Prevádzkujeme sieť verejných kanalizácií v celkovej dĺžke 249 km, 9 900 kanalizačných prípojok a 9 mechanicko-biologických čistiarní odpadových vôd. Na kanalizačné systémy so zabezpečením čistenia odpadových vôd je pripojených viac ako 61 percent obyvateľstva. Významný ekologický prínos pri čistení odpadových vôd spočíva vo využívaní najmodernejších technológií, ktoré okrem organického znečistenia úspešne odstraňujú aj nutrienty, ako dusík a fosfor, čím sa eliminuje celkové znečistenie povrchových vôd a zvyšuje sa jej kvalita a ekologická hodnota.
Moderne vybavené laboratóriá využívajú občania aj pri rozboroch vody. Aké služby poskytujete v tomto smere?
- Poskytujeme celý rad služieb, ako rozbory vody z individuálnych vodných zdrojov, rozbory odpadových vôd, vývoz a čistenie odpadových vôd zo žúmp, vyhľadávanie a vytyčovanie podzemných sietí, stavebno-montážne práce a pod.
Čo všetko je zahrnuté pod pojmom starostlivosť?
- Starostlivosť o jestvujúce rozvodné siete, vodné zdroje a ČOV spôsobom rekonštrukcií, plánovaných opráv, ako aj odstraňovaním porúch je samozrejmosťou, bez ktorej by nebola možná plynulá a bezpečná dodávka vody, resp. odvádzanie odpadovej vody. Taktiež rozširovanie vodovodných a kanalizačných sietí v mestách a obciach z dôvodu požiadaviek občanov a služieb na nové pripojenia na siete sú trvalou súčasťou investičného plánu spoločnosti.
Rozvoj je pilierom stratégie každej spoločnosti. Vďaka podpory z fondov EÚ nastal v napredovaní PVS výrazný posun...
- Samotné využívanie infraštruktúry na podnikanie, ktorá bola vybudovaná v dávnej minulosti, by bolo pramálo na to, aby firma napredovala a nevytvárala nové možnosti a podmienky pre obyvateľov na úseku vodného hospodárstva. V tomto zmysle spoločnosť preferuje vodohospodársky rozvoj ako trvalú súčasť a základ vlastnej stratégie rozvoja spoločnosti, ako aj regiónu vo svojej územnej pôsobnosti. Významný historický moment v rozvoji vodohospodárskej infraštruktúry nastal v roku 2004, kedy bolo možné po prvýkrát sa uchádzať o podporu z fondov EÚ. Po tomto roku nasledovalo obdobie spojené s masívnym rozvojom, výstavbou nových kanalizačných a vodovodných sietí, rekonštrukciami a intenzifikáciami ČOV. Počas tohto obdobia sa naša spoločnosť vždy snažila realizované investičné projekty, ako aj vynaložené finančné prostriedky, prerozdeľovať rovnovážne do všetkých okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava. V rámci štyroch zrealizovaných projektov sa vybudovalo 150 km kanalizačných sietí, vrátane 35 čerpacích staníc odpadových vôd, uskutočnila sa komplexná rekonštrukcia troch centrálnych ČOV v Považskej Bystrici, Dubnici nad Váhom a v Púchove v celkovej kapacite 127 tisíc ekvivalentných obyvateľov a viac ako 20 km vodovodných sietí. Do konca roka 2015 boli zrealizované nasledovné projekty: Čistiareň odpadových vôd a kanalizačný systém v Považskej Bystrici, kanalizácia v Papradnianskej doline, Zásobovanie a odkanalizovanie okresu Púchov – I. etapa, Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Ilava.
Aké výhody priniesli diela koncovým užívateľom?
- Realizácia týchto diel vytvorila možnosti tisíckam obyvateľov regiónu využiť novú infraštruktúru a pripojiť svoje obydlia na funkčný kanalizačný systém, a tým zvýšiť štandard svojho bývania. V neposlednom rade prispieť svojou mierou k ochrane životného prostredia. Vytvorili sa taktiež nové možnosti pre obyvateľov, ktorí sú závislí na individuálnych vodných zdrojoch, pripojiť sa na centrálny systém rozvodu pitnej vody, ktorý garantuje najvyššiu kvalitu a bezpečnosť z hľadiska zdravia obyvateľstva. V súvislosti so samotnou realizáciou projektov, ktorú vždy sprevádzajú aj menej príjemné skutočnosti ako dopravné obmedzenia, hluk, prašnosť a ďalšie negatívne sprievodné javy, je treba poďakovať zainteresovaným zástupcom miest a obcí, ako aj všetkým obyvateľom za ústretovosť a pochopenie situácie. Za obdobie rokov 2004 až 2015 sme za pomoci fondov EÚ pri realizácii týchto projektov preinvestovali viac ako 65 miliónov eur, čo je jasným dôkazom výnimočného rozvoja vodohospodárskej infraštruktúry
v regióne.
Sme v roku 2016. Aké sú najbližšie plány?
- Momentálne prebieha príprava v rámci programového obdobia rokov 2014 až 2020, ktoré poskytuje ďalšie možnosti rozvoja v rámci nových operačných programov. Naša spoločnosť pokračuje v začatom trende a pripravuje nové projekty, s ktorými sa chce uchádzať o získanie finančnej podpory. Keďže predchádzajúce obdobie bolo prioritne zamerané na riešenie aglomerácií nad 10 tisíc ekvivalentných obyvateľov, v tomto programovom období sa sústredíme na aglomerácie od 2 tisíc do 10 tisíc ekvivalentných obyvateľov, pričom v hre sú ďalšie milióny, ktoré by bolo možné získať.
Akú oblasť chcete prioritne riešiť?
- Celý proces prípravy a realizácie projektov od roku 2005, ako aj oblasť finančnej podpory, je v prevažnej miere zameraný na rozvoj kanalizačnej infraštruktúry, nakoľko táto zjavne zaostávala a stále zaostáva za stavom v rozvoji vodovodov. Sme si plne vedomí, že v našom regióne je ale ešte veľa obcí, ktoré nemajú vybudované centrálne rozvody vody a ľudia sú odkázaní na individuálne vodné zdroje, mnohokrát pochybnej kvality, a v poslednom čase výrazných klimatických zmien je tu aj problém s ich výdatnosťou. Naša spoločnosť má aj v tomto smere pripravené zámery, ktoré je možné prepracovať do konkrétnych projektov, dokonca máme k dispozícii aj dostatočnú kapacitu vodných zdrojov. Problém je ale v dostupnosti vodných zdrojov, nakoľko sú značne vzdialené od lokalít s deficitom pitnej vody. Distribúcia pitnej vody si vyžaduje budovanie pomerne dlhých a finančne značne nákladných privádzačov vody, ktoré žiaľ zatiaľ nenašli finančnú podporu v operačných programoch zameraných na vodohospodársky rozvoj. Popri týchto náročných projektoch nesmieme zabudnúť na nášho zákazníka. Tu vidíme rezervy v prístupe k informáciám vo vzťahu dodávateľ – odberateľ. Nechceme zaostať ani v oblasti osvety a propagácie vodárenstva z hľadiska dôležitosti významu pre spoločnosť. (DV)