POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výstavba diaľnice a železnice priniesla aj ťažbu štrku. Po nej zostávajú štrkové jamy. Niektoré časom miznú, iné zostávajú. A dajú sa aj rozumne využiť. Ak sa pozemkovému spoločenstvu z Považského Podhradia podarí dotiahnuť projekt takéhoto využitia do úspešného konca, vzniknúť by mala nová oddychovo-rekreačná zóna.
Diaľnica, železnica a jamy
Väčšie stavebné aktivity na Považí, hlavne na líniových stavbách, akými sú diaľnica či železničná trať, priniesli v poslednom období veľký dopyt po štrkových materiáloch. „Stretávame sa s rôznymi bagrovými jamami, ktoré vznikajú pozdĺž Váhu, kde sa ťaží štrk,“ hovorí Pavel Petrík, vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Považskej Bystrici.
Rozhodne sa už vopred
Niekoľko rokov dopredu, než sa začne s ťažbou, však vznikne projekt. Už ten rieši, čo bude s jamou v budúcnosti. „Projekt posudzuje banský úrad, aj náš odbor na okresnom úrade,“ hovorí vedúci Petrík. Rozhoduje sa aj o tom, ktorá z lokalít môže následne zostať ako trvalá vodná plocha. „Ak nie je vhodná, treba ju zrekultivovať do stavu ornej pôdy alebo trávneho porastu,“ dodáva s tým, že nie každá plocha je vhodná na využitie. Sú totiž lokality, kde je kolísavosť spodnej vody dosť veľká. „V lete tu je pol metra a na jar dva až tri. Musí sa vytypovať vhodná jama. Je to na základe hydrologického prieskumu,“ vysvetľuje vedúci. Tretí variant, že nechajú jamu len tak, podľa neho neexistuje. „Ide potom o nedokončenú prácu. Niekto vyťažil, kasíroval a nedorobil, čo mal,“ hovorí vedúci s tým, že sa stretávajú aj s takýmito prípadmi.

Upravená a neupravená plocha
Zámer pre využitie na rekreačné účely bol pri jednej z jám pred ťažbou aj pri Váhu neďaleko Považského Podhradia. „Chytilo sa toho združenie Prúdy, ktoré by veľmi rado riešilo túto nádrž. Aj z pohľadu rybárskeho využitia, aj rekreačného. Tak je aj navrhnutá,“ hovorí Petrík. Každá jedna nádrž, ktorá má zámer slúžiť na takéto využitie, musí mať však aj bezpečnostné pravidlá, ktoré zaručia, že ani rybári, ani kúpajúci nebudú v ohrození. Neupravené miesta majú nástrahy. „Rozhodujúce sú úpravy svahu a jeho sklon, hĺbka, vybudovanie mól a tak podobne. Jednoducho opatrenia, ktoré zabezpečia bezpečnosť miesta. Také, ktoré nie sú upravené či na dne, alebo ich brehy, nie sú bezpečné,“ hovorí Petrík.
Nie každá bagrová jama môže byť využitá na rekreačné účely. „Musí to byť pokojná voda, ktorá bude napĺňaná spodnou vodou. Nie je potom predpoklad, že vzniknú víry alebo veľké teplotné výkyvy, ktoré by mohli spôsobiť plavcom problémy,“ dodáva Petrík. Mesto potrebuje niečo podobnéLokalita, ktorá vzniká pri Považskom Podhradí, je podľa Petríka pekná a pevne verí, že sa ju združeniu podarí sprevádzkovať. „Mesto potrebuje niečo podobné. Verím, že to bude začiatok zmysluplného využitia pravej časti Váhu, ktorá bola plánovaná ako rekreačná zóna pre mesto.“
Volajú ho Podhradské more
Podhradské more. Taký názov dostala upravená vodná plocha. „Predstava spoločenstva je, že na našej parcele bude vodné dielo o rozlohe asi 5 hektárov, ktoré by malo slúžiť ako prímestská rekreačná zóna. Časť by bola určená na kúpanie s vybudovanými plážami a druhá na rybolov,“ hovorí Jarmila Tabačková, predsedníčka pozemkového spoločenstva Prúdy. Jazero a blízke okolieV lokalite plánujú vybudovať aj zázemie, aby mohli ľudia pohodlne tráviť voľný čas. „V prvej fáze, keď sa len ideme uchádzať o nejaké peniaze z eurofondov, by sme chceli vybudovať lavičky, koše, detské ihrisko, detskú pláž. Tiež zónu, ktorá bude zastrešená a bude v nej priestor na grilovanie. Budú tu stoly s lavicami a stále ohniská, aby si ľudia mohli posedieť, urobiť niečo na jedenie,“ hovorí Tabačková s tým, že toto môže slúžiť, pokiaľ nemajú reštauračné zariadenie, ktoré plánujú neskoršie.

Hneď vedľa
V druhej časti pozemku, hneď vedľa rybníka je plocha, ktorú upravujú od januára. „Na nej chceme vybudovať športoviská. Tenisový kurt a multifunkčné ihriská na plážový volejbal, minifutbal, prípadne iné športové aktivity,“ dodáva predsedníčka. Bola by rada, keby mohli oznámiť aj termín, kedy budú môcť ľudia areál využívať. Zatiaľ však nevedia. „Čakáme na začlenenie do územného plánu mesta, čo je dlhodobá záležitosť. Neviem dopredu povedať, či nám poslanci a mesto vyjdú v ústrety. Dúfam, že áno.“
Konkrétnejšie kontúry pri rybolove
Projekt začína naberať konkrétnejšie črty, čo sa týka rybolovu. „Chceli by sme nasadiť rybky, máme dohodnutý už aj odborný dozor a pripravujeme podklady na ministerstvo životného prostredia. Všetko ostatné, čo chceme realizovať, je spojené s územným plánom,“ hovorí Tabačková. Plocha ešte nie je hotová, ale už minulý rok v lete chodilo na miesto veľa ľudí kúpať sa. Neprekážalo im ani to, že sa kúpu kúsok od bagra. „Ak to pôjde dobrou cestou, na budúci rok by sme mali areál oplotiť, pribudlo by nejaké vybavenie. So vstupom to budeme riešiť podobne ako v iných lokalitách, kde majú takéto priestory pre kúpajúcich a rybárov,“ vysvetlila Tabačková.
Zámer vítajú
- Študentka Júlia Zemančíková už o ňom počula. „Vraj to má byť jazero na kúpanie s pekne upraveným okolím. Celkom sa na to teším, že bude takáto možnosť. Chýba to tu určite. Na kúpalisko v meste chodí veľmi veľa ľudí. Toto by sme mali blízko a bolo by to fajn. Strávili by sme tam možno aj celé leto."
- Jozef Šumega je rybár a úplne s tým súhlasím. „Len či to dokončia. Teraz je medzi ľuďmi aj závisť, tak dúfam, že sa to teraz prelomí a budeme mať niečo pekné. Pre športovanie tu totiž nie je skoro nič. Len ihrisko pre deti pri škole. Ale to je málo,“ hovorí pán Šumega. Ak spravia miesta na ležanie, športovanie aj chytanie rýb, bude to výborné. „Myslím si, že by tam chodili aj ľudia z mesta,“ hovorí dôchodca.
- Mladá mamička Denisa Šestáková je presvedčená, že lokalita nájde využitie. „Je tu veľa ľudí, ktorí majú malé deti. Voda je blízko, a pritom niečo podobné v Považskej Bystrici doteraz nebolo. Na kúpalisko nechodím rada, vhod by mi prišla skôr takáto prírodná voda pre kúpanie s dieťaťom,“ hovorí.
- Marek Plšek dodáva, že keby došlo ešte aj k spojeniu Manínskej tiesňavy s hradom, bolo by to turisticky veľmi príťažlivé. „Nápad je dobrý. Ľudia to určite využijú. Iné jazerá nie sú upravené tak, že by tam boli pláže a vstup do vody nie je dobrý. Už dávno sa tu malo niečo podobné urobiť,“ myslí si mladý muž.