Dubnická Delta je vlajkovou loďou Industry 4.0

Delta Group je v rámci sveta jednotkou vo výrobe napájacích zdrojov. Jej dcérska spoločnosť Delta Electronics (Slovakia), pôsobiaca v Dubnici nad Váhom, sa radí k najväčším zamestnávateľom regiónu a okolia. Z hľadiska Lean procesov a automatizácie je vlajkovou loďou informačnej revolúcie Industry 4.0.

O situácii vo firme hovoríme s manažérom ľudských zdrojov PaedDr. Miroslavom Šagátom a špecialistom pre ľudské zdroje a vzdelávanie Ing. Petrom Bačom.

V rámci korporácie ste najväčším európskym výrobným závodom. Čím je pre investora zaujímavá lokalita Dubnice?

Miroslav Šagát: Jednak tradíciou v elektrotechnickom priemysle, ale taktiež z hľadiska infraštruktúry. Ak nazrieme do minulosti, spolupráca medzi spoločnosťou Delta a ZTS elektronikou začala v roku 1993. Závody, ktoré tu boli, vytvárali veľký potenciál, pretože zamestnávali veľa odborníkov z elektrotechnickej oblasti. Podstatnú úlohu zohrávali aj mzdové náklady, ktoré boli v tom čase pre investora priaznivé. K dnešnému dňu zamestnávame 564 ľudí. V júli a v auguste predpokladáme nárast výroby, ktorý súvisí s príchodom nových projektov.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pár rokmi ste prevádzku rozšírili o novú halu. Ovplyvnilo to chod výroby?

Peter Bača: Prevádzku sme rozširovali v očakávaní príchodu nového výrobného segmentu. Išlo o napájacie zdroje pre veterné turbíny. Výstavba sa začala tesne pred krízou, ktorá, žiaľ, spomalila rozvoj aj v rámci veternej energetiky. Projekt je však neustále v procese vývoja. Navyše sa nám podarilo optimalizovať súčasné priestory, takže sme v štádiu, keď je hala pripravená pre spustenie kompletnej výroby.

Aký je výrobný program spoločnosti Delta na Slovensku?

Peter Bača: Sú to najmä napájacie systémy pre IT, telekomunikácie, medicínu, letecký a automobilový priemysel, atď. V rámci zákazníckeho servisu zabezpečujeme podporu pre EMEA región (Európa, Blízky východ a Afrika) v oblastiach komerčných zobrazovacích systémov, ako video-steny, LED a LCD obrazovky, projektory a systémy solárnej energie. V segmente medicíny ide o napájacie zdroje pre dýchacie prístroje, napájacie zdroje pre dialýzu či inkubátory. Tieto produkty sú o obrovskej zodpovednosti za pacienta. Akékoľvek pochybenie nie je možné, nakoľko v hre sú ľudské životy. Ďalším výrobným segmentom je zákaznícky dizajn, kde si zákazník zadefinuje a predloží konkrétny požadovaný model výrobku. Tento model naši zamestnanci navrhnú a vyrobia. Toto svedčí o vysokej dôvere v odbornosť našich zamestnancov. Sú to napríklad napájacie zdroje pre najvýkonnejšie počítače na svete. Obrovské serverové zostavy sú často väčšie než polovica futbalového ihriska.

SkryťVypnúť reklamu

Riešite aj montáž technologických celkov?

Peter Bača: Naše výrobky vstupujú zväčša do ďalších zaria­dení. Veľa ľudí napríklad nevie, že keď zdvihne mobilný telefón, volá aj vďaka nám. Naši významní zákazníci sú napríklad T-mobile, Siemens, IBM či ABB. Tieto spoločnosti sú známe viac.

Je ekonomika Delty v priaznivých číslach?

Miroslav Šagát: Určite áno. Obrat vo firme sa každoročne zvyšuje. Vďaka diverzifikácii ustála spoločnosť aj tú najväčšiu krízu. Naviazanosť na telekomunikačný biznis dáva z hľadiska dopytu záruku perspektívy do budúcna. Technológie sa vyvíjajú veľmi rýchlym tempom, takže v budúcnosti pokles objednávok neočakávame.

Vydali ste sa cestou automatizácie, výsledkom ktorej je proces Industry 4.0. Pre mnohých je tento pojem neznámy.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Bača: Vďaka zavedeniu riadenia štíhlej výroby (Lean manufacturing) sa nám podarilo vylepšiť a zefektívniť procesy tak, aby automatizácia mohla napredovať rýchlejšie. Vďaka tomu je z hľadiska elektrotechnickej automatizácie Delta vlajkovou loďou v rámci regiónu. Zároveň sme naštartovali ďalšie aktivity vedúce k prepájaniu
a samostatnosti výrobných systémov, čo je vlastne základom pre Industry 4.0. Zamestnanci tak denne zavádzajú najmodernejšie technológie. Sme presvedčení, že toto spolu s ostatnými výhodnými podmienkami a benefitmi pre zamestnancov je kľúčové pri ich udržaní
v spoločnosti. Zároveň pracujeme na tom, aby si mohli zamestnanci zvyšovať vedomostné zázemie pre ich ďalší rozvoj.

K situácii vás vyprovokoval vývoj?

Peter Bača: Industry 4.0 je priemyselná revolúcia. Jej cieľom je mať niektoré pracovné postupy zautomatizované do takej miery, aby nebol potrebný ľudský zásah. Stroje sa budú analyzovať a nastavovať samé. Je to celosvetový trend. My sme medzi prvými, ktorí už na systém nabehli, a kto sa nepridá, zmešká vlak. Industry 4.0 prinesie inú štruktúru zamestnancov. Nie takých, ktorí len manuálne pracujú, ale takých, ktorí sú technicky zdatní a rozumejú procesu.

Je to reakcia na nedostatok pracovnej sily?

Miroslav Šagát: V princípe áno. Tento trend začal v Nemecku, kde vo výrobách s ním majú už bohaté skúsenosti. Nábeh na automatizáciu procesov však nie je dôvodom k hromadnému prepúšťaniu. Práve preto sa snažíme neustále vzdelávať
a rozvíjať zamestnancov tak, aby sa zmenili z pozície bežného operátora na odborníka, ktorý dokáže pracovať s robotmi. Je to pozvoľný a dlhodobý proces.

Máte v rámci firmy vlastné školiace stredisko?

Miroslav Šagát: Áno, poznatky z tréningového centra, ktoré je priamo v našej spoločnosti, sa snažíme prenášať aj na stredné školy. Spolupracujeme so strednou odbornou školou v Trenčíne, kde sme poskytli v rámci aktivít spoločenskej zodpovednosti učebný materiál a notebooky. Pri výchove odborníkov sa neorientujeme len na jednu školu. Dlhodobo rozvinutá spolupráca je aj so SOŠ v Dubnici nad Váhom, odkiaľ ku nám chodia učni na stáže. Tréningové centrá plánujeme rozšíriť do oboch škôl. Veľmi dobre je nastavená aj spolupráca s univerzitami, odkiaľ sa snažíme získavať ľudí do svojich radov. Niektorí z nás sú i členmi štátnicových komisií. K stredoškolákom i vysokoškolákom pristupujeme aktívne počas celej doby štúdia a zoznamujeme ich s firmou formou praxí a stáží. Pod dohľadom skúsených zamestnancov im zadávame kvalifikovanú prácu.

Naplnili sa ambície, s ktorými investor vstupoval na Slovensko?

Miroslav Šagát: Na trh sme vstupovali s víziou, že chceme byť najlepšou výrobnou
a servisnou spoločnosťou skupiny Delta a poskytovať najlepšie služby našim zákazníkom, na relevantných trhoch, a to sa nám aj podarilo vybudovať. Pria­mo zo Slovenska zastrešujeme aktivity od severnej Európy až po južnú Afriku. Sme etablovaní, stabilní a v rámci interného porovnávania sa medzi výrobnými závodmi Delta vo svete sa držíme v popredí. Prostredníctvom automatizácie a štíhlej výroby sme schopní konkurovať konverznými nákladmi aj iným pobočkám v Číne či Indii. Vďaka vyrovnanej ekonomike sa nám podarilo udržať aj platy, ktoré sú v porovnaní s priemerom nadštandardné.

Plánujete do budúcna zvýšiť počet pracovných miest?

Miroslav Šagát: Aj keď očakávame nárast objemu výroby, zatiaľ nevieme povedať konkrétne čísla. Dôvod je práve spomínaná automatizácia a zmena štruktúry zamestnancov, teda rovnaký počet zamestnancov dokáže zabezpečiť vyšší objem výroby. No keďže ešte nevieme presné detaily nárastu a možný rozsah automatizácie, nedajú sa presne povedať kapacitné požiadavky na nových zamestnancov.

Vyžiadajú si plánované zmeny rozsiahle investície?

Peter Bača: Určité áno. Plány sú veľké. V istom zmysle máme výhodu pred ostatnými, pretože Delta si vyvíja technológie vo vlastnej réžii, a to je našou vysokou pridanou hodnotou. Máme vlastný servis, technickú podporu, čo je v princípe pre nás jednoduchšie.

Je výhodou byť súčasťou tak veľkej korporácie?

Miroslav Šagát: Každá minca má vždy dve strany. Na jednej strane je to firma, ktorá je globálna a dokáže podporiť, podržať a vytvárať priaznivé podmienky. Navyše sa pobočky dokážu medzi sebou posúvať vďaka zdieľaniu vedomostí, čo má vplyv na fungovanie celej Delta Group. Na druhej strane naša spoločnosť musí spĺňať aj nadštandardné medzinárodné podmienky a preukázať, že je výhodné mať prevádzku na Slovensku, a nie vÁzii.

Do akej miery siahajú vaše kompetencie?

Peter Bača: V minulosti sme sa zameriavali na zabezpečenie prevádzky len na Slovensku. Postupne sme však dokázali preukázať, že máme na Slovensku vysokokvalifikovaných ľudí, a tým postupne získavať ďalšie kompetencie. V súčasnosti napríklad zabezpečujeme na Slovensku správu časti finančných, logistických, servisných a inžinierskych aktivít EMEA regiónu (Európa, Stredný východ, Afrika).

Je pre ľudí najväčšou motiváciou mzda?

Miroslav Šagát: Prax ukázala, že mzda nie je dlhodobou motiváciou pre zamestnancov. Vždy bude niečo viac, čo budú chcieť ľudia dosiahnuť. Podstatné pre nás je, aby boli ľudia spokojní. Aby boli na úrovni, ktorá ich napĺňa. Snažíme sa rozširovať benefity a stmeliť kolektív spoločnými teambuildingovými akciami. Pripravujeme Family day, Christmas party, Delťácku kvapku krvi a iné... Najbližšie nás čaká Deň otvorených dverí, ktorý bude venovaný rodinným príslušníkom. Pripravený je zaujímavý program pre deti i dospelých. Všetky tieto aktivity sa nám vracajú v podobe lojality zamestnancov. Delta v rámci svojich spoločenských aktivít podporuje aj školy, kultúrne a športové podujatia.

Aké sú vaše vízie pre najbližšie obdobie?

Miroslav Šagát: Vízia je jednoduchá. Dostať Deltu z terajšej pozície medzi úplnú špičku. Aby sme sa automatizáciou posúvali a rástli, a popritom ustriehli konverzné náklady. Aby ľudia boli i naďalej motivovaní v prostredí plnom nápadov a inovatívnych riešení. Pre nás je každý človek potenciálom pre inovatívne riešenia.  

 

Autor: DV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 16 015
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 510
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 560
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 393
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 008
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 505
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 486
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 412
  1. Martin Eštočák: V Prešove chcú predať parkovisko hlboko pod cenou. Podal som podnet na prokuratúru
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  4. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  6. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  7. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  8. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 593
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 20 902
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 504
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 072
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 830
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 705
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 657
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 629
  1. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  3. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  4. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  5. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  6. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  7. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  8. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Kobyla sa prvé dni po odobratí nedokázala ani postaviť.

Na farmu v Belušských Slatinách sa zdvihla vlna kritiky.


2
Kúpalisko v Sobranciach.

Letné kúpalisko v Púchove je aktuálne zatvorené. Dôvodom je nevyhovujúca kvalita vody v bazénoch.


TASR
Kúpeľní hostia vylepšujú volebnú účasť v Nimnici

Netradičné formy relaxácie a spojenie kultúry s prírodou prinesie počas víkendu (5. - 6. 7.) v Kúpeľoch Nimnica Kreatívny wellbeing.


TASR
Vyschnutá rieka Lednica.

Zákaz bol vydaný s okamžitou platnosťou.


  1. Martin Eštočák: V Prešove chcú predať parkovisko hlboko pod cenou. Podal som podnet na prokuratúru
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  4. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  6. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  7. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  8. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 593
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 20 902
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 504
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 072
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 830
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 705
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 657
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 629
  1. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  3. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  4. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  5. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  6. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  7. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  8. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu