LADCE. Miesto v lome, len kúsok pod vrcholom Butkova, sa stalo lokalitou s duchovným posolstvom. Ďaleko z neho do krajiny svieti veľký biely kríž. Sú tu aj dva pamätníky, jeden venovaný Jánovi Pavlovi II. a druhý svätej Faustíne. V sobotu 21. mája posväcovali aj kaplnku.
Človek je pútnik
Hlavným celebrantom požehnania Kaplnky Božieho milosrdenstva a slávenia svätej omše bol žilinský biskup Tomáš Galis. Človek je podľa slov monsignora Galisa pútnik. „Túžba kráčať je v jeho prirodzenosti. Sú takí, ktorí sa pohybujú, nevedia však kam. Ale sú aj takí, ktorí si uvedomujú odkaľ idú a kam. To sú pútnici. Putovanie je prostriedok, ktorý človeku dáva možnosť, priestor aj čas vstúpiť do seba. Aby začal trochu inak uvažovať. Aby si viac všímal, čo sa deje okolo neho. Aby si všímal prírodu, registroval, kto kráča vedľa neho,“ povedal Galis.

Malá, ale významom veľká
S výstavbou kaplnky sa podľa slov generálneho riaditeľa Považskej cementárne v Ladcoch Antona Barcíka začalo po tom, čo niektorí ľudia chceli duchovné služby. „Biskup povedal áno, ale najprv vraj musí byť kaplnka. S výstavbou sme začali minulý rok. I keď je malá, svojim významom je veľká,“ hovorí Barcík. Dodáva, že na jej výstavbe sa podieľalo 14 subjektov, z toho štyri moravské. „Architektom je inžinier Milan Kopálka a umelecké diela vytvorila sochárka Ka

terina Pavlicová z Ostravy,“ povedal Barcík.
Krížová cesta
V septembri pripravujú na hore ďalšie duchovné stretnutie. Nevedie sem totiž len cesta pre automobily. Z druhej strany od Muflónky je možné vyjsť aj pešo či na bicykli. Tu postupne obnovujú turistickú trasu, na ktorej vzniká aj krížová cesta s jednotlivými zastaveniami. „Na jej požehnaní by sme sa mali stretnúť 17. septembra,“ avizoval Barcík. Po kríži, ktorý tu postavili po vnuknutí a dvoch pamätníkoch, s realizáciou ktorých prišli poľské cirkevné autority, pribudla teda aj kaplnka a čoskoro bude krížová cesta.
Ľudí miesto láka
Ľudí miesto na hore Butkov láka. Vždy sa tu zíde viac ako tisíc pútnikov. Nebolo to inak ani v sobotu. „Som tu prvýkrát. Nevedela som, čo tu urobili, ale páči sa mi to,“ povedala dôchodkyňa Ľudmila Majerechová z Tuchyne, ktorá navštívila podobné miesto na vysokom vrchu vo Francúzsku. Častejšie chodieva na Butkov Milan Dužek z Opatovej. „Niečo ma tu volá. Keď som tu bol prvýkrát, pocítil som zvláštnu energiu. Mám pocit, akoby ma tu hora pozývala. Veľakrát ráno vstanem a mám niečo iné na programe. Čosi mi však akoby pošepká, aby som išiel na Butkov. Tak sadnem do vlaku, doveziem sa na stanicu do Ladiec a pešo okolo Muflónky vyjdem hore,“ opísal svoje pocity. Cíti sa tu dobre. Aj krížová cesta je podľa neho krásna. „Aj robotníci sa ju snažia precízne urobiť. Sú to kamenári z Oravy, vedia sa aj kamarátsky porozprávať, keď putujem na vrchol, už sa trochu poznáme,“ hovorí pán Milan.
Na ceste
Po krížovej ceste sa vybrali na Butkov aj dvaja kamaráti z ilavského regiónu. „Klobúk dole pred ľuďmi, ktorí toto zariadili. Pochodil som už všelijaké pútnicke miesta, ale toto je zvláštny unikát,“ prezradil Eugen Hudcovský. Jeho kamarát z Mojtína, s ktorým prišiel, sa vyznal, že sa až srdce človeku stiahne, keď vidí, čo sa vybudovalo do skaly a na skale. Na ceste sme zastihli aj matku s dcérou. „Prešli sme si celú krížovú cestu, je mierna. Išlo sa fajn. Je to predsa iné, ako ísť len čisto po turistickom chodníku, človek má aj ďalší cieľ,“ povedala Iveta Liptáková, ktorá sa vybrala na Butkov už tretíkrát. Teraz si chceli užiť aj prechádzku v prírode. Išla aj s dcérkou Amáliou. „Bola som rada, že ideme spolu. Vždy ideme spolu,“ dodala Amália.
