POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do Bruselu putujú výtvarné diela z Materskej školy Lánska vďaka projektu, do ktorého sa zapojili po výzve ministerstva. Pri losovaní sa im ušlo Chorvátsko.

Rôzne aktivity
Materská škola Lánska sa zapojila do európskeho výtvarného projektu Eurorozprávky. Projekt sa uskutočňuje pri príležitosti predsedníctva našej republiky v rade Európskej únie. Do projektu je zapojených 57 materských škôl z 28 miest v SR. Vyvrcholením projektu bude septembrová vernisáž v Bruseli a novembrová konferencia v Bratislave. Riaditeľka Eva Šprochová hovorí, že projektu sa zúčastnilo 22 detí predškolského veku. Počas jedného popoludnia sa zišli v triede, kde sa to len tak hemžilo rôznymi pripomienkami Chorvátska a zahrali krásne divadielko. „Každé dieťa niečo vytvorilo, či už pracovalo na výtvarnom diele, hralo divadielko alebo sa realizovalo v hudobno-pohybovej zložke,“ hovorí riaditeľka.

Veľký balík pre Brusel
Zainteresovaný bol do projektu naozaj každý, aj rodinní príslušníci a všetko pripravovali s nadšením. Svojimi rukami aj za pomoci rodičov vytvorili scénu k chorvátskej rozprávke Bronzový kotlík, ktorú si naštudovali, tiež všetky obrázky. „Do tejto veľkej škatule zbalíme hrad, ktorý sme si vytvorili, videonahrávku a ešte jeden veľký panel, kde bude Chorvátsko, Slovensko a naša materská škola. Budeme mať ešte kratučkú prezentáciu v Žiline. Potom to pôjde do RTVS, kde bude vernisáž. Výstava poputuje aj do Bruselu,“ hovorí Šprochová. Súčasťou projektu je aj zborník, kde budú prezentovať všetky aktivity, ktoré sme robili. V budúcnosti ho chcú ponúknuť aj ako metodický materiál pre materské školy v meste.

Chorvátsku sa potešili
Rozprávku a krajinu si losovali Považskobystričania na prvom stretnutí. Knihu Demianovo jazero mali na obrovské šťastie v Považskej knižnici. Koordinátroky z iných miest mali trochu problémy, lebo rozprávky z iných štátov sú náročné, museli ich prekladať. Jozef Bielik, vedúci odboru školstva, hovorí, že ide o zaujímavý projekt. „Spoznávanie cudzích krajín a národov je dôležité. Projekt tiež prinesie zviditeľnenie mesta na celoslovenskej úrovni, ale aj v sídle Európskej únie. Sme pyšní na to, že každý, kto pôjde do parlamentu, uvidí aj práce našich detí,“ hovorí Bielik.
Kedy už pôjdeme robiť rozprávku?
Učiteľka Ľubica Jopeková si spomína, že po počiatočných aktivitách pri nácviku divadla sa už deti každé ráno pýtali, kedy pôjdu robiť rozprávku Bronzový kotlík. „Deti to veľmi pohltilo, mali radosť, keď prišli mamičky a spoločnými silami sme vytvorili krásny rozprávkový hrad aj s postavičkami. Nevedeli sa tiež dočkať dňa, keď príde obecenstvo a budú sa môcť predviesť,“ hovorí Jopeková. Do škôlky nosili aj knižky o Chorvátsku, na výzdobu triedy rôzne predmety. „Hlavne mušle. A boli sme aj v knižnici, kde sme vyhľadali rozprávku. Potom sme sa s ňou oboznamovali, a aj s krajinou odkiaľ je. Deti tiež kreslili, maľovali, zostrojovali aj priestorové diela. Určite aj deti prišli s poznatkami o krajine, lebo väčšina ju už navštívila, takže to bolo jednoduchšie,“ hovorí Jopeková.
More, maxi kukurica a hviezdice
Malá herečka Natálka Bazalová, ktorá sa predstavila v úlohe princeznej, sa pochválila, že už bola v Chorvátsku. „Veľmi sa mi páčilo more. A tato mi tam kúpil takú strašne dobrú a veľkú kukuricu,“ prezradila Natálka. Bola tiež rada, že môže hrať princeznú. „Čarodejnica ma zakliala až na 99 rokov. Na hmlu. A ešte ma aj zavrela do kotlíka,“ opísala svoj ťažký osud. Saška Bohunská hrala čarodejnicu. Tejto mimoriadne bystrej osôbke úloha naozaj sadla. Ani jej nebola krajina, odkiaľ bola ich rozprávka, celkom neznáma. „Tatino tam našiel vo vode aj s takým ujom dve krásne červené hviezdice. Také u nás v potoku nie sú. Škoda. Veľmi sa mi páčili,“ zdôverila sa Saška.
Tréme sa len zasmial
Paťko Sádecký bol statočný mládenec, ktorý princeznú vyslobodil. „A pomohol mi koník, ktorého som zaviedol do lesa,“ prezradil Paťo. Tomu, či mal trému, keď hral divadlo a či sa mu neklepali nohy, netriasol hlas, sa len zasmial a pokrútil nechápavo hlavou. Na predstavení bolo vidieť, že si to užívajú deti aj všetci diváci, ktorých bolo, mimochodom, neúrekom.