PRUŽINA. Pozostatky jaskynných levov sa našli aj neďaleko nášho mesta v Pružinskej Dúpnej jaskyni. Podľa nálezov kostí v tejto jaskyni tu žili aj iné šelmy – jaskynné medvede, ba dokonca aj praveký medveď hnedý, dosahujúci veľkosť medveďa grizlyho. Jaskynný medveď, lat. Ursus spelaeus, bol ešte väčší – samce vážili až 700 kilogramov. Napodiv, na rozdiel od jaskynných levov sa tieto medvede živili prevažne rastlinnou potravou.

V súčasnosti v Pružinskej Dúpnej jaskyni už nepočuť rev pravekých predátorov a šeliem, ktoré medzi sebou zvádzali neľútostné súboje na život a na smrť. Jaskynné ticho prerušuje iba zvuk kvapkajúcej vody a šum netopierích krídel alebo hlasy súčasných bádateľov alebo návštevníkov tejto jaskyne, prístupnej verejnosti od mája do konca októbra po predchádzajúcej dohode s jaskyniarmi, členmi Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy z Považskej Bystrice.

Jaskyniari vychádzajú v ústrety záujmu verejnosti i návštevu Dúpnej jaskyne aj inak – organizovaním podujatí, počas ktorých jaskyňu elektricky osvetlia a sprevádzajú v nej návštevníkov. Jedným z takýchto podujatí je aj ZELENÁ MODRÁ, ktorej tohtoročný 6. ročník sa uskutoční posledný júnový víkend. Začne sa v sobotu 25. júna v Čelkovej Lehote turistickým pochodom Čelkovská desiatka s popoludňajším a večerným programom i country bálom, v ktorom vystúpia Alabama z Praznova, Drienky z Plevníka-Drienového, Zálesáci z Petrovíc, Old Boys a Kortmanovci z Považskej Bystrice.
V nedeľu 26. júna od 10. do 16. hodiny bude otvorená Pružinská Dúpna jaskyňa a okrem iného v nej zaznejú tóny organovej hudby v interpretácii Jaroslavy Pollákovej.
Autor: Bohuslav Kortman