Pri liečbe využívajú novú špeciálnu miestnosť

V Centre sociálnych služieb Nádej majú novú terapeutickú miestnosť. Pri liečbe pacientov sa využívajú rôzne svetlá, zvuky, vône a iné atraktívne podnety.

Predvádzanie bublinkového valca. Predvádzanie bublinkového valca. (Zdroj: DP)

DOLNÝ LIESKOV. Cieľom terapie, ktorá pochádza z Holandska, je poskytnúť ľuďom so zmyslovým postihnutím vhodný oddych a stimuláciu a podporiť tak rozvoj ich osobností.

V špeciálnej miestnosti je bublinkový valec, optické vlákna, tulivak, hojdacie ratanové kreslo, komfortná dvojlôžková vodná posteľ, zrkadlová guľa, svetlomet, ktorý simuluje rôzne typy oblohy a rôzne iné, aj svojpomocne zhotovené pomôcky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľký záujem

Miestnosť funguje len krátko, ale o terapiu v nej je veľký záujem. „Začali sme len nedávno. Zobrala som asi 15 klientov. Vysledovali rýchlo, že chodia so mnou do miestnosti. Keď prídem pre niektorého, naťahujú ruky viacerí a chcú tiež ísť. Páči sa im to a mňa to teší,“ hovorí Mária Haršányiová, ktorá realizuje inovatívnu terapiu v zariadení. Určená je hlavne pre pacientov s mentálnymi retardáciami, po detskej mozgovej obrne, autistov, ľudí s dawnovým syndrómom.

SkryťVypnúť reklamu

Oživenie

Riaditeľ zariadenia František Martaus hovorí, že jej zriadením sledovali oživenie repertoáru služieb, ktoré poskytujú. „Ide o netradičnú formu liečby. Väčšinu takýchto služieb, ktoré máme, využívajú mobilnejší klienti. Toto poslúži aj imobilným,“ vysvetľuje riaditeľ.

Mária Haršányiová hovorí, že najviac sa používa bublinkový valec. Ide o sklený valec, v ktorom vylietavajú nahor bubliny a dochádza tiež k zmene svetiel. „Slúži na stimuláciu zrakovú, dotykovú, sluchovú, a aj na vestibulárne podnety,“ vysvetľuje.

Veľkým pomocníkom pri netradičnej terapii je aj špeciálna posteľ. „Je aj vyhrievaná a klient sa cíti akoby bol v lone matky, čo evokuje väčšiu istotu, pocit bezpečia,“ dodáva terapeutka. Miestnosť majú zatiaľ vybavenú na osemdesiat percent. Objednanú majú ešte záťažovú deku, ktorá bude slúžiť pre klientov so spastickými kvadruparézami, teda poškodeniami všetkých štyroch končatín.

SkryťVypnúť reklamu

Robili aj svojpomocne

Nie všetko však v zariadení objednávali. Niečo si vytvorili aj sami. „Inšpirovali sme sa v Zlatovciach, kde sa chodíme školiť,“ hovorí Mária Haršányiová. Zaujímavá je napríklad lienka ušitá z látky, ktorá má tri vrstvy krídiel. „Jedna je na háčiky, keď sa podarí klientom krídla odháčkovať, dostane sa k šnúrkam, ktoré musí rozviazať a posledná vrstva je na zips. Keď odostrie všetky tri, narazí na odmenu, sladkosť,“ dostávame vysvetlenie.

Klienti si vďaka nej precvičujú motoriku prstov. Je tu aj jedna pomôcka z dreva, ktorú vyrobil manžel pani Haršányiovej. „Vyrobil ju zo starých stoličiek, ale výborne plní svoj účel,“ hovorí pani Mária s tým, že sa snažili pomôcť si aj svojpomocne.

Iniciatívu si veľmi cení aj riaditeľ zariadenia František Martaus. „Chcel by som oceniť iniciatívu našich pracovníkov, že sa bez zázemia a finančných prostriedkov pustili do projektu. Vďaka sponzorom, darcom aj našim pracovníkom sa to podarilo zrealizovať,“ konštatuje riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Inovatívne metódy

Éra inovatívnych projektov začala v CSS Nádej v roku 2000. „Niekedy sme nemali oporu ani v zákonoch, ani vo financiách. Treba však povedať, že zriaďovateľ, Trenčiansky samosprávny, kraj sa nám snažil vychádzať v ústrety,“ spomína si Martaus.

Ak neboli financie, zavádzali nové metódy prostredníctvom pilotných projektov, ktoré sa overovali. Začali v roku 2001 hypoterapiou a animoterapiou, potom nasledoval európsky projekt pavilónu pracovnej terapie, kde začali s výrobou sviečok, keramiky, pokračovali neskôr vlastnou kaviarničkou. Po roku 2010 začali so zavádzaním komunitných domácností s prípravou na samostatný spôsob života, ktoré vyvrcholili špeciálnou komunitnou domácnosťou v Stupnom. „Podarilo sa nám projekt dotiahnuť do štádia podporovaného bývania v plnom rozsahu. Došlo aj k prinavráteniu spôsobilosti klientov, s ktorými sa pracovalo dlhodobejšie. Žijú teraz už svojím samostatným, zodpovedným životom. Niektorí si našli pracovné pomery aj známosti,“ dodáva Martaus.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 661
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 177
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 120
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 922
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 764
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Ilustračné foto.

Konať sa bude v Považskej Bystrici, v Púchove a v Trenčíne.


TASR
zamestnanosť, nezamestnanosť, úrad práce

V okrese Bánovce nad Bebravou však počet ľudí bez práce značne narástol.


TASR
Ilustračné foto.

Žiadatelia sa uchádzajú o SMS hlasy, ktoré rozhodnú o tom, kto bude podporený.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu