ILAVA. Na zasadnutie zastupiteľstva do Iliavky prišli nespokojní rodičia, ktorí chceli vedieť, ako bude samospráva riešiť nedostatok miest v materských školách. Viacerí sa sťažovali, že problém sa podľa nich dlhodobo nerieši a chceli vedieť prečo.
Poslanci schválili uznesenie, ktoré prináša možnosť riešenia. Mesto sa zapojí do grantu na rozšírenie kapacity materských škôl v prípade vypísania výzvy a zároveň má rozpracovať a riešiť možnosť navýšenia kapacity v jestvujúcich priestoroch formou režimu herňo-spální.
Rodičia
Na začiatku zasadnutia dostali rodičia priestor, aby predniesli svoje pripomienky. V meste vznikla aj petícia obyvateľov, ktorá má upozorniť samosprávu, že stav je naozaj akútny. Rodičia spomenuli na zasadnutí aj niekoľko riešení a chceli od vedenia mesta a poslancov odpovede, ako sa bude stav riešiť. Problematikou sa po ich odchode zastupiteľstvo zaoberalo podrobne v rámci samostatného bodu.
Musia mať viac riešení
Primátor Štefan Daško pripomenul, že pri grante na rozšírenie kapacít, do ktorého by sa mesto zapojilo, ak bude výzva, môže dôjsť k časovému sklzu, prípadne Ilava nemusí byť úspešná. Navrhol preto prijať uznesenie, v ktorom by sa okrem grantu riešili aj iné alternatívy. Tiež povedal, že musia hľadať financovanie nielen z grantu, ale aj formou úveru prípadne z vlastných prebytkov rozpočtu. „Grant je len šanca, nie istota,“ povedal Daško.
Spálňo-herne a iné
Počas vystúpení rodičov odznela aj možnosť, ako by sa dala situácia riešiť čo najrýchlejšie. Spomínalo sa rozšírenie priestorov už v existujúcich miestnostiach materskej školy zriadením takzvaných spálňo-herní. Teda, že by spálne nefungovali len na spanie, ale aj pre hru detí a ležadlá by sa skladali. Poslankyňa Viera Heisarová sa spýtala v tejto súvislosti Stanislava Janušeka, vedúceho oddelenia výstavby a životného prostredia mesta, či ide o jediný návrh, ktorý by sa realizoval.
„Je to najrýchlejšie, a aj finančne najmenej náročné riešenie. Iné možnosti sú kontajnery na materskú školu, prístavba, ktorá sa však dá realizovať len v Klobušiciach a tiež využiť budovu, kde mali kedysi sídlo policajti,“ reagoval Janušek.
Dodal však, že všetky ďalšie riešenia sú zložitejšie. „Ja sa nebudem vyjadrovať k týmto veciam, aby som nebol obvinený, že som proti niečomu. To si musíte rozmyslieť vy, kam to umiestniť,“ povedal ešte Janušek.
Poslankyňa Heisarová reagovala, že ide o špecifickú záležitosť a poslanci ako laici môžu uvažovať o všeličom, ale potrebujú aj odbornú podporu a vysvetlenia od zamestnancov úradu.
Projekty a nutnosť preveriť možnosti
Mesto má schválené prostriedky na projektovú dokumentáciu. „Nemáme to v uznesení jasne nasmerované kde. Predpokladali sme, že budeme robiť projektovú dokumentáciu na rozšírenie v Klobušiciach. Ak sa ukáže, že aj v Ilave je možné niečo riešiť, tak som za to, aby sa spracovávali aj dve projektové dokumentácie,“ povedal primátor.
Pri spálňo-herniach nie je isté podľa primátora, či sa bude dať táto možnosť realizovať, musia si ju preveriť. Otvorili to však ako možnosť. „Nepotvrdzujeme ju zatiaľ, ale ani nezavrhujeme,“ povedal Daško.
Stavebné a iné záležitosti
Podľa Stanislava Janušeka vyhláška umožňuje zriadiť spálňo-herne a riaditeľka materskej školy spomínala, že takto riešili problém v minulosti aj v Dubnici. Pripomenul však, že by museli minimálne dorobiť jedno WC a umývadlo. Dajú sa takto podľa neho prerobiť štyri miestnosti. „Získali by sme pre deti asi 28 miest,“ spresnil Janušek.
Doplnil, že bude treba prijať tiež ďalší personál a rovnako pripomenul, že kuchyňa je dimenzovaná na kapacitu 120 osôb. „Či by to stačilo aj na kapacitu 150 ľudí, to treba zvážiť,“ vyjadril sa Janušek. Spomenul prerábky, ktoré by sa týkali rozšírenia napojenia, a to nielen na elektrinu, ale aj plyn. Problém by tu vznikol pri budovaní prípojok, lebo ich nemôžu budovať na cudzích pozemkoch. Musela by sa uzatvoriť nájomná zmluva. „Tieto veci sa však ešte nepreverovali,“ uviedol Janušek.
Ešte jeden návrh
Poslankyňa Ľudmila Hujová prišla na zasadnutí ešte s jedným návrhom. Chcela, aby sa mesto zaoberalo aj alternatívou prerobenia priestorov v základnej umeleckej škole. „Neboli by tu veľké investície. Ak baby boom opadne a neboli by už potrebné, mohol by sa v nich zriadiť denný stacionár pre prestárlych obyvateľov,“ navrhla Hujová s tým, že by sa využili prípadne podľa potreby aj inak.
Právnička mesta však pripomenula, že ilavské materské školy nemajú právnu subjektivitu. Takto by museli do ZUŠ presunúť všetky triedy. Zákon totiž neumožňuje zriadiť len nejaké vysunuté triedy, ak nie je zriadená právna subjektivita. Rozvinula sa diskusia o zriadení ďalšej materskej školy, tiež o prehodnotení prijímania detí do zariadení a nevysporiadaných pozemkoch.