POVAŽSKÁ BYSTRICA. Centrum právnej pomoci je štátna rozpočtová organizácia zriadená ministerstvom spravodlivosti, ktorá má pobočky po celom Slovensku. Je to v súčasnosti jediná inštitúcia, ktorá môže ustanoviť bezplatného advokáta do občianskoprávneho súdneho konania, pričom poskytuje aj právne poradenstvo formou predbežných konzultácií.
Ako informovala vedúca kancelárie v Žiline Mária Onofrejová, služby centra môže využiť ktokoľvek. „Doposiaľ chodili ľudia po rady do Žiliny, čo im zaberalo čas a vznikali zbytočné náklady na cestovanie. Keďže sme zriadili pobočku bližšie k ľuďom, poradiť sa alebo požiadať o právnu pomoc môžu obyvatelia ktoréhokoľvek susedného mesta,“ uviedla.
Dva dni v mesiaci
Ako ďalej informovala, konzultačné pracovisko v klientskom centre okresného úradu funguje v Považskej Bystrici len v určité dni a hodiny v mesiaci. Stanovené sú obvykle dva dni v mesiaci. Spravidla každý druhý štvrtok, keď chodia právnici z kancelárie Žilina, ktorí poskytujú základné informácie a predbežné konzultácie.
„Oznamy o termínoch pravidelne zverejňujeme na web. stránke www.centrumpravnejpomoci.sk. Najbližší termín konzultácií je 21. júla v čase od 8.30 do 12.30 hodiny v kancelárii klientskeho centra,“ spresnila.
Občiansko-právne spory
Posudzovanie nároku na bezplatnú právnu pomoc upravuje zákon č. 327/2005 Z.z o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi. Sú tri základné podmienky, ktoré musí žiadateľ splniť. V prvom rade musí byť v materiálnej núdzi, teda spĺňať určité príjmové hranice, ktoré nesmie presiahnuť. Spor nesmie byť zrejme bezúspešný. Hodnota sporu musí presiahnuť výšku minimálnej mzdy, čiže musí byť vyššia ako 405 eur, okrem sporov, kde nie je možné vyčísliť hodnotu sporu v peniazoch, ako napríklad úprava práv a povinností rodičov k maloletému dieťaťu.
Najčastejšie
Podľa Onofrejovej najčastejšími problémami, s ktorými sa obracajú ľudia na centrum, sú rodinné spory, teda spory o výživné, zverenie dieťaťa do starostlivosti rodičov, rozvodové konania. Z občianskych vecí je to finančné vysporiadanie manželov po rozvode, vysporiadanie podielového vlastníctva či dedičské záležitosti.
Druhý najväčší balík za rodinným právom sú vraj spotrebiteľské úvery a exekúcie. Nemalou čiastkou sú taktiež pracovnoprávne veci, ako napríklad neplatné skončenie pracovného pomeru alebo nevyplatenie mzdy.
Stanovený postup
Ak sa klient obráti na centrum, môže si priamo požiadať o poskytnutie právnej pomoci alebo mu môže byť poskytnutá predbežná konzultácia.
„V rámci predbežnej konzultácie sa najskôr oboznámime s problémom klienta a poskytneme mu základnú právnu radu, za čo sa vyberá správny poplatok 4,50 eura. Následne si môže podať žiadosť o poskytnutie právnej pomoci,“ hovorí Onofrejová.
Dodáva, že centrum následne posúdi jeho žiadosť, a ak spĺňa zákonné podmienky na poskytnutie bezplatnej právnej pomoci, prizná mu nárok na poskytnutie právnej pomoci a pridelí sa mu advokát, právnik centra alebo mediátor, ak má záujem o mimosúdne riešenie sporu.
„Upozorňujem však, že pôsobnosť centra sa vzťahuje len na občianskoprávne spory, trestné právo neriešime. V tomto prípade môže prideliť advokáta súd,“ vysvetlila Onofrejová.