POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do rubriky Riešime za vás sme dostali podnet od čitateľky, ktorú zaujíma, prečo sa po meste v Strojárenskej štvrti šíril neznesiteľný zápach. Tiež sme mali návštevu obyvateľa Kukučínovej ulice, ktorý sa sťažoval na rovnakú vec. Upozornil nás aj na reportáž z Kysuckého Lieskovca, kde sa zvážal podozrivý kal a v ktorej odznelo, že sa má začať vyvážať do Považskej Bystrice. Ľudia sa sťažovali na problém zápachu aj na mestskom úrade, ktoré dalo podnet na inšpekciu životného prostredia. Tá ho odstúpila okresnému úradu na prešetrenie.
Jedna sťažnosť
V rubrike Riešime za vás sa obyvateľka sťažuje na neznesiteľný zápach, šíriaci sa každý deň vo večerných hodinách Považskou Bystricou, konkrétne Strojárenskou štvrťou. „Po celodenných horúčavách si chce človek konečne pustiť do bytu vzduch a vyvetrať, čo však nie je možné práve z tohto dôvodu. Šíri sa to niekde od Sverepca. Počula som dve verzie, vraj je to spôsobené hnojením „slepačincami“ alebo druhá, že ku nám vyvážajú odpad z čističiek,“ píše vo svojom podnete obyvateľka. Pýta sa, čo zápach spôsobuje, či je to len dočasné, alebo to bude obyvateľom znepríjemňovať život celé leto.
Druhá sťažnosť
Do redakcie prišiel aj obyvateľ z Kukučínovej ulice, ktorý sa rovnako sťažoval na zápach. Podľa neho sa však šíri pri prejazde nákladných áut, ktoré vozia asi nejaký odpad. Tvrdil, že by mohlo ísť o kaly z čističiek. Viac ho však znepokojila informácia, ktorá odznela v jednej reportáži z celoslovenských médií, že sa do Považskej Bystrice má údajne zvážať kal z Kysuckého Lieskovca. Na jeho ukladanie sa obyvatelia obce sťažujú už dlhšie. Tiež odzneli informácie o tom, že ide o kaly, ktorých konzistencia je dosť podozrivá a nie sú celkom ešte vhodné na skládkovanie. Obyvateľa preto zaujímalo, či je to pravda a či nedochádza k poškodzovaniu životného prostredia.
Reakcia mesta a list na inšpekciu
Mesto Považská Bystrica sa rozhodlo podľa slov hovorkyne Ivety Kováčikovej podať podnet na inšpekciu životného prostredia. Zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Žiline sme dostali odpoveď, že dňa 6. 7. im bol doručený podnet na preskúmanie súladu činnosti realizácie rekultivácie skládky v lokalite „Žiar“ so všeobecne záväznými právnymi predpismi z dôvodu, že na Mestský úrad Považská Bystrica sa obracajú občania so sťažnosťami. V okolí skládky v lokalite Žiar je podľa nich nadmerný zápach. „Z dôvodu, že predmetný podnet bol už dňa 28. 6. 2016 zaslaný na prešetrenie na Okresný úrad v Považskej Bystrici a v tej istej veci nemôžu konať dva rôzne správne orgány, inšpekcia predmetný podnet odstúpila dňa 8. 7. 2016 na Okresný úrad v Považskej Bystrici na vybavenie,“ píše sa vo vyjadrení Mariany Martinkovej z inšpekcie životného prostredia. Obrátili sme sa preto na vedúceho odboru životného prostredia okresného úradu, aby sme zistili, čo je príčinou zápachu a či nehrozí nejaké poškodzovanie životného prostredia.
Zapracovávanie kalov je bežný postup
Vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Považskej Bystrici Pavel Petrík hovorí, že prebieha uzatváranie skládky Žiar, teda priemyselnej skládky Považských strojární. „Odstraňovanie tohto úložiska škvary a odpadov z galvanizovní je jedným z krokov na odstraňovanie ekologických záťaží práve po činnosti fabriky,“ vysvetlil Petrík. Dodal, že momentálne sa finišuje a prebieha posledná fáza rekultivácie a uzatvárania skládky. „Postup využitia aj čistiarenských kalov, samozrejme, vyzretých a stabilizovaných, je na takúto činnosť štandardný,“ informoval Petrík. Kal sa musí miešať v pomere jedna ku trom v prospech zeminy a následne sa rozhŕňať na plochu skládky. „Je kontrolovaný a pravidelne sa robia jeho rozbory. Môžem teda zaručiť jeho nezávadnosť v plnom rozsahu,“ povedal Petrík s tým, že podobným spôsobom sa rekultivuje aj skládka vo Sverepci, ktorá je zase pod dohľadom Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Určili opatrenia
V súvislosti so zápachom, ktorý obťažoval občanov, hovorí Petrík, že určili opatrenia. „A to na okamžité zapracovanie kalov do zeminy, aby sme takto eliminovali zápach pri nízkom tlaku vzduchu a obťažovanie. Zároveň sme stanovili zákaz vývozu kalov počas daždivých dní,“ povedal Petrík. Ešte jeden možný zdroj. Upozornil ešte na jeden možný zdroj zápachu, ktorý obťažoval ľudí v meste. „Išlo o aplikovanie kuracieho hnoja v miestnej časti Kunovec. V tomto prípade sme tiež vykonali obhliadku a nariadili okamžitú nápravu,“ dodal Petrík. Žiada pritom občanov o určitú zhovievavosť pri týchto dvoch činnostiach. „Rekultivácia skládky Žiar je do budúcnosti pre životné prostredie dôležitá a využitie prírodných hnojív namiesto chémie, si myslím, tiež. Úrad sa bude takouto činnosťou pozorne zaoberať a snažiť sa, aby dochádzalo k čo najmenšiemu obťažovaniu,“ hovorí vedúci.
Reakcia na vyhlásenie o zvoze do Považskej Bystrice
V Kysuckom Lieskovci bol podľa vedúceho Petríka problém. „Prevádzkovateľ aj ten, kto mal následne rekultivovať skládku, nedodržali presne kritériá, ktoré sa tu v Považskej Bystrici dodržiavajú. Používať sa totiž môžu len vyzreté, stabilizované kaly a majú urobené rozbory použitia práve na takýto spôsob. Myslím, že v Lieskovci sa použili kaly, ktoré neboli vyzreté a neboli urobené rozbory, a preto sa ľudia naozaj oprávnene sťažovali,“ hovorí Petrík.
Na to, či sa kaly odtiaľ nevyvážajú do Považskej Bystrice, ako odznelo z úst zástupcu jednej z firiem, reagoval: „Zástupcovi firmy, ktorý dal do médií takéto vyjadrenie, som sa telefonicky ozval a upozornil ho, aby podobné informácie nešíril. V Považskej Bystrici máme zabezpečenú celkom inú firmu. Ak by aj firma, ktorá bola v Lieskovci, chcela niečo podobné ku nám voziť, potrebovala by od nás povolenie, ktoré nemá,“ dodal Petrík.
Čo ak by ju nechali tak a zámery
Ak by podľa Pavla Petríka nechali skládku ako je, zvýšili by kontamináciu spodných vôd a tiež Žiarskeho potoka, ktorý tu tečie. „Máme sústavu siedmich vrtov, z piatich sa robia rozbory, lebo dva sa už zlikvidovali. Uvoľňovanie do vôd aj potoka sa rapídne znižuje uzatváraním skládky,“ zdôvodňuje Petrík. Tiež sa podľa neho eliminuje na minimum prašnosť. „Pri hromadách škvary a popolčeka sa do prostredia pri silnejšom vetre šíril popol aj s obsahom síry, a to aj ďalej do mesta. Rovnako závany z galvanizovní boli určite škodlivejšie ako to, čo sa šíri teraz z kalov,“ tvrdí Petrík. Plocha by sa po rekultivácii skládky Žiar mala následne zastabilizovať trávou. „Je niekoľko zámerov, ako by sa dala potom využiť. Buď na fotovoltaický park, alebo by sem chceli dať rýchlorastúce dreviny, ktoré by sa potom spracovávali ako štiepka,“ hovorí Petrík s tým, že zámery sa ešte budú posudzovať. S kompletným uzavretím skládky počítajú do konca tohto roka.