Návrhy na premeny mesta sú zaujímavé

Budúci mladí architekti v svojich prácach navrhujú, akým smerom by sa mohlo po architektonickej stránke uberať mesto. Podnetná výstava je nainštalovaná v mestskom magistráte.

Z výstavy prác mladých architektov. V strede Marek Kostelanský.Z výstavy prác mladých architektov. V strede Marek Kostelanský. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prezentujú v priestoroch mestskej radnice svoje architektonické práce. Vznikli v ateliéroch urbanistickej tvorby na Ústave urbanizmu a územného plánovania a sú výsledkom spolupráce mesta a fakulty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čím sa zaoberajú

Podľa vedúceho Ústavu urbanizmu a územného plánovania Bohumila Kováča sa celkovo zapojilo asi 40 študentov, tretiakov a štvrtákov. „V rámci urbanistického ateliéru riešili študenti sídlisko Rozkvet a centrum mesta. Ukázalo sa, že išlo o dosť ťažké témy. Ako bakalársku prácu robili študenti problematiku verejných priestorov v centre Považskej Bystrice,“ povedal Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal že záverečná bakalárska práca Maroša Kostelanského, ktorý je, mimochodom, z Považskej Bystrice, bola nominovaná do celoslovenskej prehliadky bakalárskych prác. „Pán Kostelanský riešil verejný priestor v centrálnej mestskej zóne od kostola k výškovej budove. Hľadal zaniknutú stopu urbanistickej štruktúry. Hľadala ju podobne ešte jedna jeho kolegyňa. Obaja v modernom ponímaní,“ spresnil Kováč.

Pohľad študenta na centrum mesta

V priestore Námestia Andreja Hlinku od kostola po centrum bolo v minulosti hlavné považskobystrické námestie, ktoré v podstate zaniklo. „Centrum mesta smerom ku kostolu v terajšej štruktúre administratívnych budov, obchodov a podobne neponúka momentálne pre obyvateľov nič veľmi hodnotné,“ hovorí študent architektúry Maroš Kostelanský s tým, že navrhol na viacerých miestach napríklad promenády. Aj v miestach Štúrovej ulice. Promenádou sa tiež snažil vyzdvihnúť architektonicky dôležitý prvok, akým je Kalvária. „Ľudia už začínajú zabúdať, že tu máme takýto zaujímavý prvok. Pozdvihnúť som sa snažil navrhnutou štruktúrou aj kino, aby nebolo v úzadí,“ hovorí Maroš s tým, že všetko odklonil od pôvodného pravouhlého rastra, aby zdôraznil, že máme aj iné hodnoty, ako len administratívne budovy či obchody.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí študenti sa podľa Maroša Kostelanského chytili pri riešení centra, že hlavná cesta by mala viesť mimo neho a pracovali s myšlienkou obchvatu. Vychádzali pritom z toho, čo zachytáva dopravný generel. Mestu chýba námestie, Maroš sa však v svojom riešení týmto až tak veľmi nezaoberal. „Neupriamil som sa tak veľmi na to, aby som riešil chýbajúci stredobod. Toto je modernistické mesto a snažil som sa riešiť skôr prázdny verejný priestor, ktorý tu je a treba ho využiť,“ vysvetlil Maroš.

Držal sa pritom toho, že keď sa sem ľudia vyberú, nechcú sedieť či prechádzať sa niekde pri obchodoch, ale hodnotách, ktoré nám zanechali generácie pred nami.

Minimálne je to krásne

Vedúca oddelenia územného plánovania mestského úradu Daniela Šešová hovorí, že pre mesto je veľmi dôležitá spolupráca s fakultou a študentmi. Ponúkajú sa totiž nové možnosti využitia priestoru, náčrty, ako by sa mesto mohlo ďalej uberať. Na výstave sa dal pritom predviesť naozaj len zlomok zo všetkých diel, ktoré študenti vytvorili. Bolo toho oveľa viac. Vystavené sú jednak postery, ale aj modely. „Ja osobne si veľmi vážim nápady, ktoré priniesli bakalárske práce. Ide o vízie, ktoré by ľudí riešiacich každodenné problémy, už ani nenapadli. Nehovorím, že všetko je reálne, ale minimálne je to krásne,“ zhodnotila Šešová.

SkryťVypnúť reklamu

Cenné pre mesto aj študentov

Ako informovala dekanka Fakulty architektúry STU Ľubica Vitková, mesto oslovilo univerzitu s prosbou o spoluprácu pri riešení niektorých akútnych rozvojových problémov a oni radi vyhoveli. „Ponúkli sme mestu architektonické riešenia troch lokalít s tým, že sú riešené alternatívne. Cenné je predovšetkým, že študenti dostali možnosť riešiť reálne problémy. Bola to pre nich výzva a dôležité je tiež, že mali možnosť komunikovať s odborníkmi z mesta, ale aj s jeho obyvateľmi, čo ich páli, ako by si ďalší rozvoj predstavovali,“ povedala Vitková.

Pre mesto bude zase cenné, že dostane pestrý obraz možných riešení a postupov, ako by sa mohol urbanizmus ďalej rozvíjať. „Študenti nie sú zaťažení. Ovládajú síce metodiku tvorby a pravidlá, ktoré sú prísne, a aj limitujúce, aby vedeli odborne zhodnotiť potenciály územia, ale dokážu priniesť nekonvenčné a smelé riešenia. Iní tvorcovia by ich možno viac zvažovali,“ hovorí Vitková.

Nezaťažený pohľad

Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa je dobré, že na mesto sa pozreli architekti, ktorí majú nezaťažený pohľad. „Pohľad mladých ľudí, ktorí sú vedení odborníkmi, môže mestu pomôcť. Vnímame to ako snahu podať nám nové podnety. Chceme k prácam otvoriť aj verejnú diskusiu s obyvateľmi, ako ďalej vnímať naše mesto. S fakultou by sme chceli aj v budúcnosti spolupracovať,“ priblížil Janas.

Zamerať by sa chceli na riešenie nedokončeného priestoru CMZ, kde plánujú mestský park, čo je vízia dvoch rokov. Podnety očakávajú aj pri riešení sídlisk.

Kde a dokedy

Výstava študentov, ktorá je nainštalovaná v priestoroch mestského magistrátu, je prístupná aj verejnosti. Záujemcovia sa majú podľa odporúčaní primátora Karola Janasa ohlasovať na sekretariáte alebo u pani architektky Šešovej. Práce si môžu pozrieť do konca septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 687
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 900
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 592
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 689
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 430
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 671
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu