POVAŽSKÁ BYSTRICA. Treťou najčastejšie falšovanou bankovkou, ktorú na Slovensku zadržali, je dvadsaťeurovka. Národná banka Slovenska ich za prvý polrok eviduje vyše dvesto.
Sú aj u nás
Falošné bankovky a mince zachytáva polícia aj v našom regióne. Takýto prípad sa stal pred niekoľkými dňami v Púchove. „Neznámy páchateľ si neoprávnene vyrobil falzifikát bankovky nominálnej hodnoty 20 eur, sériové číslo: T55501901929, indikatív: EUA0020 P00002e, číslo tlačovej dosky: J003E2, a dal ju do obehu. Bankovku z dôvodu podozrenia falošnosti predložila osoba v banke v Púchove. Expertíznym skúmaním bolo zistené, že ide o falzifikát,“ uviedol konkrétny prípad považskobystrický okresný policajný riaditeľ Slavomír Kučera. Doplnil, že polícia už začala trestné stíhanie za zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.
Možno ich je viac
Kučera zároveň nevylúčil, že v obehu môžu byť ďalšie falzifikáty tejto série. „V prípade podozrenia alebo zistenia výskytu bankoviek, ktoré nevykazujú ochranné znaky, alebo sú uvedeného sériového čísla, je potrebné ihneď informovať políciu na telefónnom čísle 158. Môže sa však stať, že falšovateľ po zverejnení série zmení jej čísla, prípadne nominálne hodnoty falšovaných bankoviek. Preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri manipulácii s bankovkami, nakoľko nejde o ojedinelý prípad,“ upozornil Kučera.Väčšina falzifikátov má dobrú kvalitu. No dajú sa rozoznať aj bez technických pomôcok. Stačí, ak budete prijímaným bankovkám venovať dostatočnú pozornosť a pri podozrení skontrolujete ochranné prvky. Overiť si ich môžete hmatom, pohľadom či naklonením.
Falšovanie stále v kurze
V médiách sa podchvíľou objaví správa o pokuse zaplatiť falošnou bankovkou alebo mincou. Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) na svojej webovej stránke, v prvom polroku zadržali 1852 kusov falošných eurobankoviek. „Z celkového množstva bola skoro polovica falzifikátov odhalená pred ich uvedením do obehu, a preto neohrozili hotovostný peňažný obeh,“ informuje v tlačovej správe hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.Falšovatelia sa zameriavajú aj na euromince. Podľa hovorkyne ich na území Slovenska za prvých šesť mesiacov tohto roka zadržali 9622 kusov. Nie všetky sa však dostali do obehu. „Mimoriadny bol prípad, kedy orgány činné v trestnom konaní zadržali pred uvedením do peňažného obehu 8964 kusov falzifikátov mincí nominálnej hodnoty 2 eurá,“ doplnila Solčányiová.
Ako skontrolovať bankovku?
- ohmatom preveriť kvalitu papiera (originálna bankovka má špecifickú štruktúru, nie je ani príliš mäkká ani tvrdá)
- falošná bankovka sa nevyznačuje charakteristickým šuchotom
- kontrola vodoznaku, ktorý sa nachádza na čelnej strane v ľavej časti, Pri prezeraní oproti svetlu je číslica výrazne belšia voči obrazcu
- kovový prúžok v pohľade oproti svetlu musí obsahovať hodnotu bankovky
- hĺbkotlač na lícnej strane pravej bankovky (zvislý mriežkovaný pruh) má charakteristický povrch a zvuk, keď po jeho ostrých čiarach prejdete nechtom
- pri kontrole pod UV lampou falošná bankovka nevykazuje ochranné znaky pravej bankovky