LYSÁ POD MAKYTOU. Na folklórnych slávnostiach sa tento rok stretlo súborov a skupín naozaj požehnane. S novým, veľmi pôsobivým pásmom Lyšanské veselie sa predviedla domáca folklórna skupina Javorina. Zapojili sa aj deti z Javorinky. Na čo sa pred rokom predsavzali, to sa aj udialo, aj napriek dvom veľkým stratám, ktoré postihli folklór v Lysej pod Makytou.
Obstáli dobre napriek dvom stratám
Starosta Lysej pod Makytou, ktorý sa mimochodom na slávnosti obliekol naozaj tradične, mal na sebe totiž domáci kroj, povedal, že sú hrdí na oživovanie folklóru v obci. „Napriek dvom veľkým stratám, ktoré nás postihli, si folkloristi pripravili krásny program,“ povedal Michal Ondrička. Tesne po slávnostiach minulý rok prišla pre folklór v obci jedna strata, zomrel totiž harmonikár Javoriny Rudolf Kresánek. Neskôr, tento rok v lete, zase Anna Kamenská, ktorá sa starala o odev pre folkloristov, no organizovala aj iné veci v rámci folklórneho diania. „Podarilo sa, našťastie, zohnať mladého harmonikára, takže dúfam, že to bude v poriadku,“ hovorí starosta. Druhú stratu cítiť tiež veľmi intenzívne. „Pani Kamenská mala doma dielňu, u nej sa robili výšivky na kroje. Za túto pani sa bude hľadať náhrada veľmi ťažko,“ hovorí starosta.

Detí majú stále viac
Detský súbor Javorinka, ktorý vystupoval na slávnostiach, sa stále rozrastá. „Minulý rok sme mali 15 detí, teraz ich je už 21. Takže aj napriek tomu že päť odišlo, počet sa zvýšil,“ hovorí Stanislava Kačíková, ktorá vedie súbor spolu s manželom a Veronikou Plevákovou. Teší ich to. Slávnosti sú podľa nej udalosťou, kde sa môžu deti predviesť a vždy ich nakopnú do ďalšej činnosti. „Rok sme nacvičovali nové pásmo, ktoré sme tu teraz predviedli.
Deti sa zapojili tiež do polhodinového pásma Javoriny, v ktorom išlo o návrat na tradičnú dedinskú svadbu,“ prezradila Kačíková. Dodala, že vždy, keď nacvičujú, má pocit, akoby na skúškach začínali vždy odznovu a pred vystúpením zavládne obava. „Potom sa však deti dokážu vždy zázračne zmobilizovať a je to nakoniec dobré,“ hovorí Kačíková. Nakoniec prichádza pochvala od rodičov, ktorí sú radi, že deti vystupujú, ale aj iných folkloristov. Je to povzbudenie a signál, že majú pokračovať v tom, čo robia.


Prekáračky aj kone
Pásmom zo svadobného veselia zaujala na slávnostiach domáca Javorina. Mali úspech, a tak zostáva veriť, že ich to ešte viac nakopne a o rok opäť niečím prekvapia. „Fungovali sme aj v minulosti. Potom však prišla prestávka, a teraz sme sa dali opäť, vďaka Janke Nošíkovej, dokopy,“ prezradila Oľga Pániková, členka Javoriny. Piesne, ktoré zazneli v pásme zo svadby, boli mnohé žartovné. Išlo o prekáračky medzi chlapmi a ženami, v ktorých boli skryté aj vtipné ponaučenia pre mladých manželov. Rozosmiali aj publikum. „Presne takto to bývalo na tradičných svadbách. Pamätám si to. Aj na koňoch sa chodilo, tak ako sme to aj predviedli. Chceli sme oživiť tradíciu a mladým trochu pripomenúť, ako sa tu svadbilo,“ hovorí s úsmevom Oľga Pániková. Tak to vraj bolo aj na jej vlastnej svadbe. „Oj, do rána sa veru nespalo a bolo poriadne veselo.“


V Lysej bývalo odjakživa veselo
Slová pani Oľgy potvrdil aj Rudol Panáček. „Aj na mojej vlastnej svadbe to tak veru bolo. A nemal som ju v kulturáku, ale v chalupe,“ zaspomínal si.Pásmo aj napriek tomu, že mnoho vecí zostáva v živej pamäti, skúšali podľa neho pomerne intenzívne. Stretávali sa dosť často. Ťažko je zaspomínať si hlavne na slová starých pesničiek. „Ale vždy to nejako nakoniec poskladáme. Dobre, že je nás veľa, jeden si pamätá to, druhý zas ono, a tak to dáme dohromady.“ V pásme odznelo nakoniec naozaj veľa všakovakých piesní. Keď sme oslovili ďalšieho člena Javoriny, hneď začal s humorom. „Zaujímavé je, že ste práve mňa vybrali, ale nečudo, veď som Lysý z Lysej,“ zasmial sa Dušan Lysý. Hneď však dodal, že pochádza z celkom inej časti Slovenska. S miestnym krajom sa však celkom zžil. A určite vraj aj preto, že je v Lysej tak veselo. „Bývalo to vždy. Nielen na svadbách,“ hovorí. Za to stoja určite aj dožinkové slávnosti, ktoré bývali odjakživa tiež veľmi veselé a veľkolepé.
Podarilo sa a boli výborní
Jana Nošíková, umelecká vedúca folklórnej skupiny Javorina, je rada, že sa podarilo uskutočniť, čo si pred rokom predsavzali. „Mali sme aj problém, lebo nám zomrel harmonikár, nacvičovali sme veru aj bez harmoniky, a potom sme sa dodatočne zohrávali, ale zvládli sme to,“ povedala po vystúpení Javoriny. Pódium bolo veru počas ich vystúpenia plné. Dať dohromady v pásme tridsať ľudí nebolo určite jednoduché, Javorina však predviedla na domácom festivale výborný výkon.
Kroje
Na slávnostiach bola pripravená aj zaujímavá výstava domácich krojov. Aby boli folkloristi z Lysej pod Makytou vždy pekne oblečení, šili a vyšívali veru mnohé ženy z dediny. „Robilo sa to v Hankinom dome. Bolo to aj náročné, občas sa nám zazdalo, že to ani nezvládneme, ale nakoniec to išlo. A bola veru aj zábava,“ zaspomínala si Mária Ofúkaná na to, ako sa pripravoval tradičný odev u pani Kamenskej.
Hostia na záver – niečo exotické
Okrem domácich folkloristov sa predstavilo na slávnostiach aj mnoho hostí. Účasť bola tento rok rekordná. Predviesť sa prišli folkloristi z Lúk, Halenkova, Podmamína, Jasenice, Hornej Marikovej a Trenčianskych Stankoviec. Lákadlom slávností boli folklórne súbory Bystričan z Považskej Bystrice a Karpaty z Bratislavy. No a záver patril trochu netradičnému folklóru z exotického orientu. Predstavila sa totiž aj skupina brušných tanečníc z Čiech. Na slávnosti prišli vďaka tomu, že členkou je práve rodáčka z Lysej pod Makytou. „Narodila som sa tu. Potom som sa odsťahovala do Čiech, do Stříbra, kde žijem už 19 rokov. Tam som sa začala venovať orientálnym tancom. Keď sa mi opätovne ozvali z rodnej obce s ponukou vystupovať na slávnostiach, rada som to prijala. Tešia ma tieto návraty. Veľmi sa mi páčia naše slovenské zvyky, folklór, hlavne ten od nás,“ dodala Ivana Hanzlíčková.