MESTEČKO. V Púchovskej doline sa stretli počas víkendu včelári na tradičnom podujatí, ktoré už presiahlo dávno regionálny význam a stalo sa akciou, ktorá patrí k najväčším a najznámejším v rámci Slovenska. Podľa vyjadrenia viacerých je táto sezóna veľmi zlá. Príčin je viacero.
Aj dlhoroční včelári si taký napamätajú
Aj na stretnutí v Púchovskej doline Včelárska nedeľa 2016 rozoberali včelári, aký je momentálne rok, čo sa týka znášky medu. Prognózy sú pre Považie naozaj nelichotivé. „Tento rok sa do histórie včelárstva nezapíše ako dobrý, dokonca ani priemerný, ide o najhorší rok za posledné roky. Starí včelári, ktorí včelária 30 až 50 rokov hovoria, že si takýto zlý rok veru nepamätajú, čo sa týka medného výnosu,“ zhodnotil Milan Janco z výkonného výboru Slovenského zväzu včelárov Trenčianskeho kraja. Dodal, že na Dolniakoch bolo trošku medu z repky, agátu, ale na Považí jarné mrazy naštrbili podmienky v prírode, kvitlo menej rastlín a ak aj áno bolo menej nektáru. „Včelári tak nevytáčali med a ani nebudú vytáčať. V regióne ho bude určite menej,“ hovorí Janco.
Rok bol nepriaznivý aj pre tmavý med. „Ide o špecifický med, ktorý produkujú vošky. Keď však vošky začínali produkovať medovicu a včely na ňu išli, prišli búrky, všetko zmyli. Takže nebolo nič. Sú preto len kvetové medy, aj to poskromne,“ konštatuje Janco. Dodáva, že majú informácie o lepšom výnose tmavého medu len na východe Slovenska a vo vyšších oblastiach. „Tu na Považí, ale aj na Kysuciach a v okolí Žiliny je medu veľmi málo,“ hodnotí Janco.
Viacero príčin
Podľa Stanislav Mazáka dlhoročného včelára z Púchova je viac faktorov, ktoré spôsobujú, že medu niet. „To máte ako keď havaruje lietadlo, tiež ide o súhrn nepriaznivých okolností, prípadne chýb, ktoré sa nahromadia,“ vysvetľuje. Pohromou a to dlhodobou sú podľa neho chemické postreky. „Napríklad repka sa strieka na jednom aj na druhom konci doliny. Včely lietajú medzi takýmito územiami. Keď nezahynú hneď po ceste do úľa, donesú chemické látky aj dnu, tu dostanú na frak plod aj mladé včely. Rodiny takto slabnú. Toto je najväčší problém, keď sú takto včely oslabované a ničené. Aj znáška je potom slabá,“ vysvetľuje včelár.
Postreky nepôsobia podľa neho len na včely, ale aj na iné živé organizmy, teda tiež na vošky, ktoré tvoria medovicu a z nej je potom znáška medovicového, teda tmavého medu. Tiež je podľa Stanislava Mazáka teraz momentálne enormne veľa lienok, navyše cudzopasných, nepôvodných, ktoré požierajú vošky.
O podujatí
Včelárska nedeľa v Mestečku, na ktorej rozoberali včelári vo veľkom aj problematický rok, sa úspešne dostala do jubilejného, desiateho ročníka. „Je to už tradícia. Patrí medzi najväčšie včelárske akcie nielen v rámci regiónu, ale aj Slovenska. Dajú sa tu kúpiť včelárske potreby a produkty, odmeňujeme tu však aj starších a zaslúžilých členov, prijímame nových včelárov do cechu, bývajú tu vždy aj odborné prednášky, kde sa včelári dozvedia o nových trendoch a môžu sa podučiť," hovorí o podujatí Milan Janco. Stretnú sa tiež v priateľských rozhovoroch a diskusiách pri medovinke a guláši.