PRAZNOV. Folklórne slávnosti, ktoré sú vždy príjemným kultúrnym osviežením leta, sa konali už vo vynovenom amfiteátri. Folkloristi totiž vystupovali na novom pódiu. Domáci mali aj jedno prekvapenie.

Žatevné pásmo a rozrastanie kultúry
Na slávnostiach v Praznove vystupovali, ako vždy, aj domáci. Jozef Dvorščík z Praznovanky hovorí, že žatevné pásmo si pripravili nielen pre ich podujatie. „Žatevné pásmo sme si pripravili aj preto, že ideme na slávnosti do Lednice, tak aby náš vstup zapasoval do ich dožinkového programu,“ vysvetlil Dvorščík. Vďaka pásmu si mohli aj diváci v Praznove zaspomínať, ako sa kedysi chodievalo na roľu, ako sa ľudia na žatvu pripravovali, zažiť mohli ranné zvolávanie aj odobieranie sa. Všetko bolo len naznačované slovom a piesňami, ale dokonale navodilo letnú atmosféru dediny. Deň na roli končil pohostením, ktoré si pripravia gazda a gazdiná žencom za to, že im prišli pomôcť spratať úrodu. Nechýbal tiež tanec v podaní mladších folkloristov z Praznova. „Teší nás, že sa v Praznove v poslednom období rozrastá kultúra. Máme teraz 32 členov vo folklórnej skupine a tiež už sedem členov v ľudovej muzike, takže keď prídeme do nášho malého kultúrneho domu, vidí sa nám, akoby sa zišiel celý Praznov,“ hovorí s úsmevom umelecká vedúca folklórnej skupiny Praznovanka Anna Bazalová.

Teší ich, že majú aj hudbu
Práve ľudová muzika, s ktorou ešte špeciálne vystúpila Praznovanka mimo pripraveného pásma, bola na vystúpení prekvapením. Niekoľko huslí, kontrabas, harmonika urobili výbornú náladu. Členov súboru teší, že majú vlastnú hudbu. „Sme tomu veľmi radi, dúfame, že im to vydrží. Mladí sa začali zapájať a je vidieť, že ich folklór baví. Sú tam chlapci z Praznova, ale pomáhajú im aj muzikanti zo súboru Bystričan, čo je určite veľká pomoc. Potrebujú sa oťukať. Môžem však povedať, že zabaviť naozaj už dokážu,“ povedal Jozef Dvorščík. Dodal, že by ich veľmi potešilo, keby sa dali dohromady aj praznovské čardáše, hudobne, aj čo sa týka nejakého tanečného vystúpenia.
Majú veľa čardášov
Anna Bazalová prezradila, že menšie predstavenie mali praznovskí muzikanti už na Veľkú noc, ale ozajstná premiéra bola až na slávnostiach. „Baví ich to. Niektorí sa aj v škole učili hrať na hudobný nástroj, ako napríklad Miško Kuliha. Začali sa schádzať u pána Antona Kulihu, až sa dopracovali k tomu, že mali prvé vystúpenie. Hrajú väčšinou praznovské pesničky, ale aj iné, taký mix,“ hovorí Bazalová. Zaspomínala si aj na pesničky, ktoré sa hrávali v krčme u Zborovancov, kde sa kedysi usporadúvali v Praznove muziky. „Štefo Bazala tu hrával na harmonike, ale často aj na husliach. Kultúra má u nás v Praznove hlboké korene,“ vysvetľuje Bazalová s tým, že práve takýchto pesničiek by bolo treba povyťahovať na svetlo sveta čo najviac. Z Praznova totiž pochádza vraj aj veľa čardášov, ako Vika, vika, Oves, oves či Gazda vyplať ma.
Keď sa chce, všetko ide
Jozef Tomana z ľudovej hudby z Praznova hovorí, že rozhodnutie vytvoriť takéto teleso v obci bolo veľmi spontánne. „Začali sme s tým, že si budeme hrať len tak pre zábavu. Stretávali sme sa väčšinou u niekoho doma. Potom nás započul niekto zo súboru a povedal, či by sme to s nimi neskúsili,“ spomína si na nedávnu históriu mladý hudobník, ktorý hrá na basu. Skromne hneď dodáva, že nie sú nejakí extra profíci. „Ja sám som napríklad samouk. Keď však človek chce, ide všetko. A keď sú aj tekuté noty, býva veselo,“ dodáva už žartom.
Nevadí mu ani cestu merať
Od Petra Brosa sme sa dozvedeli, že je v hudbe tak špeciálne zamotaný. „Nie som totiž z Praznova, ale z Veľkej Čiernej. K hraniu v ľudovej hudbe som sa dostal cez kamaráta, ktorý ma zlanáril,“ hovorí Peter. Nevadí mu ani cesta, ktorú musí merať preto, aby absolvovali skúšky. „Keď to mám ako záľubu, obetujem všeličo,“ dodáva. Na harmoniku sa učil hrať aj v umeleckej škole. „Neviem dodnes, ako sa mi ju podarilo absolvovať, lebo ma to vtedy nebavilo, ale teraz ma muzicírovanie poriadne chytilo. Najväčší problém nie je podľa muzikantov zladiť si hudobné nástroje, ale neúprosný čas, ktorého je zúfalo málo. Nedarí sa tak vždy, aby sa stretla celá muzikantská zostava. No treba len dúfať, že to chalanom naozaj vydrží, lebo ich vystúpenie ľudí zaujalo.“
Ďalší účinkujúci
Na slávnostiach okrem domácej folklórnej skupiny a ich ľudovej muziky vystúpili aj detská folklórna skupina Podžiaranček z Papradna, folklórne skupiny Ledničanka z Lednice, Limbora z Prečína, spevácka skupina Čečera zo Starého Hrozenkova, ktorá, mimochodom, aj čarovala, a folklórny súbor Vršatec z Dubnice nad Váhom.
Autor: berko