Aké ich čakajú na 23. ročníku Dubnického folklórneho festivalu? Aj o tom sme sa porozprávali s Richardom Benechom z oddelenia kultúry mestského úradu.
Už o pár dní sa bude konať 23. ročník DFF. Na čo sa môžu návštevníci tešiť tento rok?
– Aj v tomto roku sú to vystúpenia folklórnych súborov, skupín, jarmok, sprievod, ohňostroj, večery pri muzikách, výstava, koncerty, kino a dobrá atmosféra. Pravidelným účastníkov festivalu sú, samozrejme, naše dubnické folklórne súbory. Pozvali sme aj slovenské súbory, ako sú Aranykert z Gabčíkova, Živel z Bratislavy, Hriňovčan z Hriňovej, Krtíšan z Veľkého Krtíša, Hornád z Košíc, ale aj folklórne skupiny z okolia Považskej Bystrice: Papradno, Hvozdnica, Jasenica, Praznov, Podmanín. Priestor dostanú i tanečné a hudobné skupiny Banda, Abadá, Credance, Všetečníci, detské folklórne súbory Mladosť z Považskej Bystrice a Radosť z Trenčína, zahraničné folklórne súbory: Rúže z Česka, Kidance z Číny, Batala z Rakúska a iné. Výber je skutočne pestrý, takže veríme, že návštevníci si budú mať z čoho vyberať.
Čo je takým najväčším ťahákom?
– Je toho viac, na čo sa dá tešiť. Napríklad čínsky súbor, Banda, Credance, humorní Všetečníci, veľký hudobný ohňostroj či jedinečná výstava v Dubnickom múzeu venovaná modrotlači pod názvom Modré dedičstvo. To by som asi musel vymenovať všetkých účinkujúcich i sprievodné akcie. Veď už samotný festival je jedným veľkým ťahákom.
Súčasťou býva aj súťaž o Cenu Mikuláša Senku? Bude i tento rok?
– Súťaž o Cenu Mikuláša Senku sa neuskutoční. Analyzovali sme problém zo všetkých strán, vyvíjali sme rôzne iniciatívy v predchádzajúcich ročníkoch a zjednotili sme sa v názore, že nechceme súbory zbytočne traumatizovať a zároveň odstrašovať od nášho festivalu. Súčasná folkloristická tvorba má individuálny charakter a roztrieštila sa na rôzne prúdy. Jedni idú skôr „autentickejšou“ cestou, iní zas viac štylizujú, či niektorí sa len letmo ľudovou kultúrou inšpirujú. Je to vec individuálna. Vznikali rôzne problémy, menšie konštruktívne i nekonštruktívne diskusie a následne nepríjemné pocity zo súťaže i festivalu. My, ako organizátori, nevieme riešiť problém folklórizmu na Slovensku, a ani to nie je naším cieľom a poslaním. Na toto sú určené odbornejšie inštitúcie, ale nemyslím si, že tento problém je riešiteľný. Je to tvorba, a tá je individuálna. Porovnávať hrušky s jablkami, tiež nie je možné. Naším cieľom je, aby sa tu účinkujúci i diváci cítili dobre, a pritom sa niečo podučili, niečo zaujímavé videli a zároveň sa dobre zabavili pri kvalitnom súbore či kapele a v neposlednom rade, aby zostala spomienka na osobnosť Mikuláša Senku, ktorá tvorí jadro festivalu. V tomto roku po prvýkrát vyhlásime Laureáta festivalu, ktorý získa Cenu Mikuláša Senka na základe vystúpení počas festivalu, sprievodu a aktivity počas večera pri muzike. Päť hlasov pozostáva z troch hlasov od poroty, jedeného hlasu od organizačného výboru a jedného diváckeho hlasu.
Veľkú popularitu a odozvy má hudobný ohňostroj. Môžu sa naň tešiť obyvatelia a návštevníci Dubnice aj teraz?
– Veľký hudobný festivalový ohňostroj je jedným z lákadiel festivalu. Vtedy aj „nepriaznivci“ folklóru sa prídu pozrieť do amfiteátra a ohňostroj nebude chýbať ani v tomto roku.
S festivalom súvisia aj iné aktivity, resp. predfestivalové aktivity – napr. letné kino. Čo ste pripravili tento rok?
– Snažíme sa celoročne sledovať, čo nové sa deje v oblasti folklórizmu, ale zároveň vyhľadávať niečo nové, iné, zaujímavé, čo nie je stereotypom pre väčšinu festivalov. Pre tento rok sme si pripravili pre návštevníkov napríklad folklórny mapping. Mapping je digitálna projekcia napríklad na budovy. My budeme premietať na budovu Dubnického kaštieľa a mapping bude inšpirovaný históriou a ľudovou kultúrou Dubnice. Súčasťou budú aj digitálne grafity a záujemcovia si budú môcť beztrestne maľovať po stenách nádvoria kaštieľa. Okrem toho prinášame na festival aj najaktuálnejšiu filmovú tvorbu. Český film Děda prináša pohľad mestských detí na život na vidieku, konkrétne na Valašsku, ktoré je blízke nášmu regiónu. Prázdninová komédia s hodnotnými folklórnymi motívmi prepája súčasnosť a minulosť, ktorá je dôležitá pre formovanie vzťahu mladých ľudí k rodine a miestu svojho pôvodu.
Usporiadanie takéhoto podujatia je finančne náročné...
– Organizácia festivalu je naozaj náročná časovo, personálne aj finančne. Nasledujúci festival sa pripravuje už prvým dňom po skončení festivalu. Ceny sa za dopravu alebo ubytovanie, stravu sa snažíme udržať v rovnakej výške ako v predchádzajúcich ročníkoch. Okrem nákladov na technické, personálne zabezpečenie a iné, je aj ohňostroj súčasťou festivalového rozpočtu. Výška rozpočtu na festival je asi 30-tisíc eur.