ím nehodám predísť.
Astronomicko-historická spoločnosť združuje asi dvadsať členov z blízkych miest Ilavy, Trenčína, Dubnice nad Váhom a Púchova. Má široký záber nielen v rozmanitosti miest jej členov, ale aj činností. „Spája nás astronómia a kultúrne pamiatky. Pamiatky robíme najmä my z Ilavy a Trenčína, kolegovia z Púchova a z Dubnice sa viac sústreďujú na astronómiu. Spájame naše koníčky tak, že cez deň robíme obnovu kultúrnych pamiatok a v noci pozorujeme oblohu,“ približuje činnosť spoločnosti jeden z jej členov Miroslav Toman.
„Začínali sme v Košeckom Podhradí, kde bolo len pár skál. Chceli sme ich odkryť a vytiahnuť základy ako je to na Devíne. Ale Štátne lesy nám to nedovolili. Zisťovali sme teda, v akom stave je Vršatec, ale opäť bol problém so Štátnymi lesmi. A tak sme sa dostali k Lednickému hradu,“ hovorí o hradných ambíciách spoločnosti jej predseda Peter Martinisko. Spoločnosť vlani v júli od obce získala hrad do prenájmu za symbolickú korunu.
Hradu hrozí zrútenie. Ohrozuje tým domy pod sebou a životy ľudí. Staticky narušené hradné múry sú v zlom stave aj vďaka miestnym obyvateľom. Tí hrad postupne rozoberajú, kamene používajú na stavbu vlastných domov a skaliek. „Dedinčania kamene kradnú stále. Videli sme tu človeka s traktorom, ktorý ich dlátom vybíjal a nakladal do vlečky,“ hovorí Peter Martinisko a dodáva: „Osadili sme tabule upozorňujúce na nebezpečenstvo. Do mesiaca boli preč a tesne potom sa stala tá nehoda. Dali sme na bránu visiaci zámok, tiež bol hneď rozpílený...“
Prvoradým cieľom spoločnosti je predísť ďalším nehodám a sprístupniť hrad turistom tak, aby už na živote nikoho neohrozoval. Počas vegetačného obdobia treba steny vyčistiť od porastu, ktorý murivo narúša a na najkritickejších miestach osadiť bezpečnostné zábradlie. V pláne je aj začať s asanáciou a konzerváciou schátraných múrov. „Za sezónu sem plánujeme prísť minimálne desaťkrát. Prídu nám pomôcť aj z ďalších hradov. Ak nám pamiatkári dovolia, začneme murovať. Použijeme pritom len pôvodné popadané skaly a stredoveký technologický postup,“ hovorí Peter Martinisko. Astronomicko-historická spoločnosť úzko spolupracuje aj so Slovenským skautingom, ktorý sa tejto činnosti venuje v rámci projektu Zachráňme hrady.
„Je to náš prvý veľký hrad. Plánujme tu byť dlhodobejšie. Možno až doživotne, keď sa tak pozerám, čo všetko nás čaká,“ dodáva s úsmevom Peter Martinisko.