DUBNICA NAD VÁHOM. Mikuláš Senko bol významnou osobnosťou slovenského folklóru. Podieľal sa aj na raste dubnického folklórneho súboru Vršatec. Ako spomienku na neho organizovali v meste od roku 1995 súťaž folkloristov O cenu Mikuláša Senku. Tento rok sa pravidlá zmenili, dostal ju laureát festivalu, ktorého okrem odborníkov a organizátora vyberali aj diváci.
Selfie do Číny
Štyri dni spevu, hudby a tanca sú pre Dubnicu nad Váhom charakteristické vždy v posledný augustový víkend už dvadsaťtri rokov. Do mesta prichádzajú súbory zo široka-ďaleka.
Inak tomu nebolo ani teraz. Účinkujúcich si mohli diváci pozrieť na viacerých miestach, medzi inými aj v amfiteátri Dutaf. Zaplnené hľadisko napovedalo, že záujem obyvateľov neklesá. Pestrosť vystúpení, medzi ktorými nechýbalo ani humorné pásmo v podaní súboru Podžiaran z Papradna, sa divákom páčila. Potvrdením bol aplauz, ktorý dostal každý účinkujúci.

Najviac však lákal exotický čínsky súbor Kidance. Jej členom sa tak páčilo zaplnené hľadisko na Dutafe, že neodolali a urobili si s ním selfie, ktoré hneď aj posielali do Číny. Po ich jemnom tanci a hudbe prišli na rad temperamentní hudobníci z rakúskej skupiny Batala.
Vyvrcholením sobotňajšieho programu bol ohňostroj, ktorý sprevádzalo emotívne hudobné podfarbenie.
Cena Mikuláša Senku
Tento rok organizátori súťaž o Cenu Mikuláša Senku zrušili. Nezrušili však samotnú cenu. Tú udelili laureátovi festivalu.
Podľa Richarda Benecha, vedúceho oddelenia kultúry mestského úradu, sa k tomuto kroku rozhodli z viacerých dôvodov. „Počas existencie súťaže sa viackrát menili kritéria súťaže. Na nevyhovujúce podmienky sme upozorňovali už viac rokov. Podľa nás zväzovali ruky pri výbere súborov. Nespokojní boli aj súťažiaci. Preto sme sa rozhodli pre zmenu. Cena Mikuláša Senku zostala, udelili sme ju na záverečnom galaprograme laureátovi festivalu. Podobný systém majú aj iné folklórne festivaly. Cieľom je, aby niektorí účinkujúci neodchádzali z festivalu s negatívnymi dojmami. A koniec-koncov, na hodnotenie súborov sú iné súťaže, nie naša mestská,“ vysvetlil Benech.
Laureát festivalu
Rozhodovali o ňom tri hlasy odbornej poroty, jeden hlas organizačného výboru a jeden hlas od divákov. „Tento rok sme sa rozhodli zapojiť aj divácku verejnosť. Aby to bolo prehľadné, hlasovať mohli len diváci, ktorí si zakúpili permanentky a s nimi dostali aj vysvetlenie, ako môžu hlasovať. Hoci poslali hlasy viacerým súborom, najčastejšie sa zhodli na jednom. Rovnaký názor na tento súbor mala aj odborná porota i organizátor. Na základe piatich hlasov sa laureátom súťaže a Cenu Mikuláša Senku získal súbor Hornád z Košíc,“ doplnil.
Rovnako chcú pokračovať aj v budúcich rokoch. Cena ale nikdy neodíde zo Slovenska. „Dostať ju môže len slovenský hosťujúci folklórny súbor, pričom domáce folklórne súbory a zahraničné sú z hlasovania vylúčené,“ dodal.