Každý si niečo našiel
Predbežný odhad organizátorov CoolTajneRa je, že za 72 dní navštívilo akcie desaťtisíc ľudí, čo je o štyritisíc viac ako minulý rok, keď robili nultý ročník. Ľudia ocenili organizovanie podujatia. „Je to určite výborné,“ povedal Miroslav Šepták s tým, že v meste je stále málo podujatí a ľudia sú vďační za každú novú akciu.Na záver CoolTajneRa prišiel s celou rodinkou, teda aj s manželkou a dvoma malými deťmi. Martina Šeptáková, manželka, ohodnotila organizovanie akcie obrazom, ktorý bol narážkou na tvrdenia, že v Považskej Bystrici skapal pes. „Pes práve ožil,“ doplnila už len stručne manžela.
Marta Šťastná si myslí, že organizovanie podobných akcií počas leta je fajn, lebo pociťovala nedostatok kultúrnych podujatí. „Netušila som, že sa niečo podobné deje. Ľutujem, že som to zaregistrovala až teraz. Je tu výborná atmosféra, dobrý program, vládne tu pohoda,“ povedala s tým, že ak budú organizátori pokračovať aj na jeseň, určite si to už nenechá ujsť.
Milan, muž v stredných rokoch, si vybral počas leta niekoľko podujatí. Bol na koncerte kapely z Rimavskej Soboty a tiež na premietaní. „Je fajn, že začali s organizovaním a prídem zase,“ skonštatoval.
Mateja Knapeka zaujali hlavne filmové predstavenia pod holým nebom. „Dobré filmy, také trochu iné, poučné. Dobrá alternatíva amfiteátra,“ prezradil.
Tereza Janigová bola na módnej prehliadke, ktorá bola ukončením tábora pre mladých dizajnérov. Tiež sa jej páčili podujatia na otváraní CoolTajneRa. „Určite bolo počas leta v meste vďaka týmto akciám veselšie, živšie,“ skonštatovala.
„Sme tu teraz prvýkrát. Trochu je mi aj ľúto, že sme nemohli prísť častejšie, ale nešlo to s maličkou. Na budúci rok to bude hádam inak,“ povedala Veronika Kalivodová. Veľmi sa jej pozdával hlavne kontajner pre deti, z ktorého sa stalo počas leta malé detské ihrisko.
Trochu štatistiky
Ľudia mohli navštíviť 20 koncertov, 20 workshopov, ktoré pripravili aktívni občania mesta a určené boli pre deti aj dospelých rôznych vekových kategórií, premietlo sa 20 filmov, a to aj od rodákov z regiónu, napríklad Mira Rema. Ďalej to bolo 25 podujatí rôznorodého charakteru, kvízmi počnúc a končiac rodinnými víkendmi. „Novinkou bol dvojdňový formát PX Expo, kde sme predstavili lokálne firmy v spolupráci s portálom Profesia. Tiež sme usporiadali týždenný tábor pre deti z Považskej Bystrice, počas ktorého vytvárali módne kolekcie pod vedením miestnych dizajnérok,“ vrátila sa späť do leta Monika Bandúrová, jedna z organizátoriek podujatia. Zaujímavý a aj veľmi obľúbený formát je podujatie Zdvihni hlavu z davu, kde sa predstavujú mladí ľudia z regiónu, ktorí nejakým spôsobom prerazili či už na Slovensku alebo vo svete.Už tri a viac mysleli na deti
Prerobené lodné kontajnery, ktoré vytvorili zázemie pre konanie akcií, boli už tri. Minulý rok mali organizátori k dispozícii len jeden. Väčšina podujatí však bola pod holým nebom. Novinkou bol detský kontajner, upravený ako priestor pre rôzne hry. Po spustení projektu pribudla dokonca aj lezecká stena, ktorú dostali ako sponzorský dar. „Hlavne detský kontajner bol využitý na maximum. Vyskúšaný bol zvnútra, zhora, z bokov, teda ako sa len dalo. Mal úspech, deti si užilihojdačky, hračky, lozenie, jednoducho všetko, čo ponúkal,“ hovorí Bandúrová. Tento rok sa snažili organizátori viac zamerať aj na detské publikum.Pochvala z Londýna
Organizovanie CoolTajneRa veľmi oslovilo aj Števa Krasňanského, Považskobystričana, ktorý po skončení vysokej školy a roku podnikania v slovenskom hudobnom priemysle odišiel do Londýna a teraz tu úspešne už niekoľko rokov exportuje slovenskú a českú kultúru prostredníctvom agentúry Pishter. „Som nadšený. Sledoval som počiny organizátorov intenzívne aj na sociálnych sieťach. Ale keď som prišiel naživo a videl som, koľko fajn ľudí sa zapojilo a s akým príjemným programom, musím povedať, že to predčilo moje očakávania. A aj odozvy sú veľmi dobré,“ zhodnotil Števo Krasňanský s tým, že nie je ľahké začať s takýmto formátom, ktorý vyžaduje okrem iného veľa nadšenia, odhodlania a tvorivého potenciálu. Premena námestia pred kultúrnym domom Krasňanského milo prekvapila. „Takéto využitie mestského priestoru si nepamätám od konca 90. rokov. Som uchvátený, že priestor, ktorý slúžil v podstate ako parkovisko, sa stal kultúrnou ikonou. Je to výborné,“skonštatoval.A čo v jeseni?
Organizátori by aj teraz radi pripravili nejaké podujatia tiež na jeseň tak, ako to bolo aj minulý rok. „Bude to možno iný formát, na aký sú ľudia zvyknutí. Nechcem prezrádzať konkrétnejšie, lebo máme všetko zatiaľ len v hrubej línii. Ide však o nový rozmer podujatia, ktorý prinesie pomoc ostatným,“ prezradil jeden z organizátorov Tomáš Bořuta.Podchytili vlastnú energiu mesta
Pozitívne hodnotí organizovanie podujatia aj Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti. „Podľa môjho názoru ide o vynikajúcu akciu, lebo podchytáva vlastnú energiu, ktorá v meste je. Mladých ľudí, prípadne ľudí, ktorí majú chuť vymyslieť niečo nové,“ hovorí Orlovský. Ideálne je podľa neho, pokiaľ mesto a mestská samospráva pochopia, že títo ľudia sú obrovským prínosom nielen pre mesto, ale aj pre jeho obyvateľov v tom zmysle, že sa objavujú nové techniky, nové žánre, nové formy, akými kultúru propagovať. „Bolo by ideálne, keby si samospráva povedala, že časť mestského rozpočtu bude venovať takýmto iniciatívam at hot,“ hovorí. Podľa neho je to možno aj katalyzátor niečoho, čo sa vníma ako konkurencia, ale na druhej strane si myslí, že aj klasické kultúrne inštitúcie mesta môžu z toho čerpať nové inšpirácie. „Určite je to impulz, aby sa veci, kultúrne aj spoločenské, posunuli ďalej,“ dodáva.