POVAŽSKÁ BYSTRICA. Bystrický hrad odkrýva podľa archeológa postupne viacero zaujímavých prekvapení. Nesklamal ani tento rok. Zaujímavý objav našli pred niekoľkými dňami v najstaršej časti horného hradu.

Najprv len jeden stupeň, teraz celé
O tom, že by na hrade malo byť točité schodisko, existovali podľa Miroslava Tichého domnienky. „V roku 2012 sme našli jeden schodiskový stupeň, ale o dosť ďalej, pri výkopových prácach pri opornom múre bránovej bašty. Tu nemala takáto stavba svoje opodstatnenie. Predpokladali sme totiž, že ide o časť stavby niekde z horného hradu, ale netušili sme, kde by mohla byť,“ hovorí Miroslav Tichý, podpredseda Združenia hradu Bystrica, ktoré sa snaží už niekoľko rokov o záchranu pamiatky. Schodisko začínalo podľa Tichého na terase pred horným hradom a viedlo z druhého podlažia na tretie, prípadne štvrté podlažie. „To sa však dá zistiť už len ťažko, lebo v tejto výške sa už nezachovala žiadna stavba,“ vysvetľuje Tichý s tým, že stavba je dosť úzka. To evokuje domnienky, že mohlo ísť o obslužné schodisko pre služobníctvo. „Na druhej strane je však dosť dobre opracované, tak mohlo byť aj pre panstvo. Bolo by však, pravdepodobne, širšie. Toto všetko sú však iba naše hypotézy,“ hovorí Tichý.

Miestnosti pod zemou
Najstaršia časť horného hradu začína len postupne odkrývať svoje tajomstvá. Ešte pred začiatkom opráv sa objavovali varovania pre návštevníkov, aby sa v týchto častiach pohybovali opatrne, lebo sa môžu prepadnúť do podzemia plného pivníc. Nedávne objavy dokazujú, že neboli neopodstatnené. „Momentálne vieme o dvoch kompletne zachovaných miestnostiach. Ďalšie dve majú čiastočne zachované klenby. Treba to len odkopať, keď príde správna chvíľa. Uvidíme, koľko ich je a či skončíme na tomto podlaží, alebo objavíme ešte ďalšie z pivníc,“ hovorí Miroslav Tichý.
Pamiatka stále niečím prekvapí
Archeológ Ľuboslav Záhorec si myslí, že ide o pekný objav. „Postupne sa odkryl múr, potom vetracie okienka a neskôr z časti zasypané klenbové priestory pod zemou. Aj keď sa väčšia časť odkopala, vyzeralo to v miestach, kde sa objavilo schodisko, skôr na nejaký ďalší vstup. Priznám sa, že aj mne to trochu vyrazilo dych“ vysvetľuje Záhorec. Táto sezóna je podľa archeológa vôbec plná prekvapení. „Samozrejme, v pozitívnom zmysle slova. Okrem mnohých zaujímavých nálezov hnuteľných, je tu aj veľa architektonických prvkov, ktoré sa odkryli a s mnohými sa vôbec nerátalo. Niektoré sa možno tušili, ale keď sa odkopali, vyšli ešte krajšie. Výskumy na tomto hrade by určite nemali skončiť,“ tvrdí Záhorec. Neustále prestavby a netradičné prvky, ktoré sa nachádzajú na Bystrickom hrade dávajú tušiť, že obyvatelia hrad intenzívne užívali a tiež prerábali často podľa svojich potrieb a predstáv. „Niektoré veci sa možno z nášho pohľadu zdajú nelogické, ale ide o prestavby v priebehu tristo rokov, ktoré teraz vnímame akoby v jednom obraze. O to je to však zaujímavejšie,“ hovorí Záhorec. Čo sa týka objavov posledných dní, malo by ísť o stavby z 13. až 14. storočia.