Včely ako životabudičky, súkromné lekárky i vzor fungovania rodiny

Včelári sú vraj pokojní a vyrovnaní ľudia. Čosi pravdy na tom určite je.

Včelár Alojz Danihlík (celkom vľavo) je veselá kopa. Na Včelárskej nedeli v Mestečku pri preberaní ocenenia.  Včelár Alojz Danihlík (celkom vľavo) je veselá kopa. Na Včelárskej nedeli v Mestečku pri preberaní ocenenia. (Zdroj: BERKO)

Včelárenie je vraj balzamom pre dušu, včely nútia človeka fungovať, aj keď nevládze a tiež majú obdiv mladého včelára, preto, ako spolupracujú a dokážu výborne v rámci rodiny vychádzať. Aj ľudia by sa mohli učiť. Hovorí sa tiež, že včelári sú pokojní a vyrovnaní ľudia. Na podujatí Včelárska nedeľa sme sa presvedčili, že kus pravdy na tom určite je. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Včelári sú pokojní a veselí ľudia

Na podujatí Včelárska nedeľa v Mestečku každý rok oceňujú aj zaslúžilých včelárov a do cechu prijímajú nových. Oslovili sme viacerých. No a pri rozhovoroch sme prišli na to, že čo sa o včelároch často hovorí, bude asi pravda. A síce, že ide o pokojných a vyrovnaných ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu

Včielky by sa nahnevali

Alojz Danihlík sa včeláreniu venuje už 46 rokov a má už 85 rokov. Na tvári akoby mal stále úsmev. Včely ho vraj celý život naháňajú. „Teraz už na to tak nestačím, ale mám včelárenie strašne rád, ťažko sa ho zriecť. Stále ma ťahá k mojim včelám. Dajú mi zabudnúť, že ma niečo bolí. Musím ku nim chodiť, veď by sa nahnevali,“ hovorí starý pán s úsmevom. Hore do Dešnej v Púchovskej doline chodí z mesta autobusom dvakrát do týždňa a niekedy aj častejšie. „Oni ma ženú celý život, aby som sa držal,“ prezrádza pán Danihlík, ktorý aj na svoj vysoký vek vyzerá stále veľmi dobre a je vitálny. „Od autobusa to mám k včelnici ešte asi kilometer. Aj chrbticu som mal nanič a občas ma poriadne bolí, ale vždy idem. A prejde to, keď sa vyberiem za včelami,“ dodáva pán Danihlík. V tejto lokalite má včely aj Anton Šulík. „On ma učil. Ale je to záhada, jeho včely vôbec neštípu. Mňa štípu, ale jeho nie. Ja zabalený v maske a on bez nej. A mňa aj tak štípali a jeho nič,“ prezradil na pána Danihlíka jeho kamarát. „Nuž, jeho zase ženy neštípu, ako mňa,“ zažartoval pohotovo starý včelár a hneď bolo veselo. Nuž, veď o včelároch sa hovorí, že sú pohodoví ľudia. 

SkryťVypnúť reklamu

Včely ako súkromné lekárky

Alena Behrová z Lúk s včelárením len začína a jej zdôvodnenie, prečo sa na niečo podobné dala, bolo zaujímavé. Na podujatí ju pasovali do cechu. „Doviedol ma k tomu manžel. Chcela som mu len pomáhať, no chytilo ma to. Keď odchádza na dlhšie preč, včielky nemôžu zostať len tak napospas,“ hovorí pani Alena. Dodáva, že včelárenie je fantastický relax. „Odreagujete sa, nerozmýšľate nad ničím. Je to fajn pre telo aj dušu. A tak som sa rozhodla, že sa tomu budem venovať naplno,“ zdôvodňuje pani Alena s tým, že možno to, ak bude záujem, odovzdám potom ďalej deťom. Na začiatku bol síce strach z uštipnutia aj bolesť, ale čo sa hovorí a čomu včelárka spočiatku neverila, sa stalo pravdou. „Telo si postupne privyká, a tak po čase ani neopúcham ako spočiatku. A zdá sa mi, že už ma aj štípu menej,“ hovorí mladá včelárka. Včielka vraj štipne na miesto, ktoré je nejako choré. „Tak ak ma neštípu, som asi zdravá, a to je fajn. Takže sú to aj také moje súkromné lekárky,“ hovorí so žartom.  

SkryťVypnúť reklamu

 

Vedomosti o včelách sa mu zišli aj na súťaži

Matej Fojtík je najmladší zo včelárov, ktorých sme zastihli na podujatí v Púchovskej doline. Veľmi ho zaujímajú tieto živočíchy pre pozoruhodný spôsob života. „Napríklad ako spolupracujú v rámci rodiny a dokážu spolu výborne vychádzať. Taký malý tvor, a ako veľa dosiahne vďaka tomuto,“ vysvetľuje Matej, ktorý sa naozaj vyzná. Aj ľudia by sa mali od nich čo učiť. Tento rok sa podarilo vďaka znalostiam o včelách obsadiť mladému mužovi druhé miesto na majstrovstvách sveta mladých včelárov v Prahe aj druhé miesto na majstrovstvách Slovenska. „Včelárim od šiestich rokov. Uštipnutia som sa nikdy nebál. V posledných rokoch prišli síce náznaky, že by som mohol byť alergický, ale neodradilo ma to, pokračoval som ďalej,“ hovorí Matej s tým, že ho, našťastie, veľmi neštípu. „Mám od ich žihadiel celkom pokoj, chodím ku nim v krátkom tričku a v nohaviciach. Je to v pohode. Musíte byť aj vy v pokoji, nebáť sa. Ak si na vás včela sadne, nestriasať ju. Ona odletí,“ vysvetľuje mladý muž, ktorý pôsobil veľmi pokojne a vyrovnane aj na nás. Takže, čo sa hovorí o včelároch a ich vyrovnanej povahe, bude asi pravda. 

 

Najprv dedko, potom babka a nakoniec aj sám

Ku včelám začal chodiť Matej s dedkom, neskôr to prebrala babka a mal aj veľkú podporu doma, od rodičov či strýka. Nakoniec dostal odvahu zariadiť si aj vlastné včely. Odborné vedomosti získal aj v krúžku u Evy Kováčovej v Púchove. Mama Zuzana Fojtíková hovorí, že radi syna podporia v tejto záľube. Otec Miroslav Fojtík dodáva, že hoci bývajú v Púchove, pochádza z dediny v Púchovskej doline a sú tu skoro každý víkend. „Má tu podporu, zázemie, všetky veci, ktoré k svojej záľube potrebuje. Treba len chuť a ochotu cestovať hore – dolu, aby sa jej mohol venovať,“ spresňuje otec. Na otázku, či už boli nejaké produkty príde smiech a konštatovanie: „Zatiaľ len investujeme. Ale chalana to baví a my z toho máme radosť. Nejde o zisk,“ vysvetľuje otec. Včely vraj mladého neštípu a takto sa správajú k ľuďom, ktorí sú pokojní. Zaujímalo nás preto, po kom vlastne je. „No je to genetika a ťažko povedať, ako sa gény pomiešali. Možno po dedkovi, babke?“ skonštatoval Matejov otec. 

Včelárenie je láska, ktorá sa nedá opustiť

Stanislav Mazák má svoje včielky v Púchove, v časti Vieska. Začínal ako malý chlapec s otcom a keď mal okolo tridsiatky, zostal sám a začal včely ďalej rozširovať. Rodín má teraz momentálne okolo päťdesiat. Včelárenie je vraj láska na celý život a bez včiel by ťažko príroda fungovala. Nič ho preto nezabolí viac, ako zničené úle. „Vo včelnici mávam aj návštevy – kuny, jazvece, medvede, ktoré sa objavili pred desiatimi rokmi. Ani zďaleka však nedokážu narobiť také škody ako ľudia,“ hovorí skúsený včelár. Práve od ľudí našiel úle veľmi často rozbité, prípadne rozstrieľané. Skoro každý rok má takýto problém, niekedy aj opakovane. „Človeku to fakt príde ľúto. Ľudia si neuvedomujú, aké dôležité miesto má tento drobný tvor v prírode,“ dodáva. 

Chytilo aj mladých

Včelárenie na Slovensku sa však, našťastie, v posledných rokoch rozmáha. „Hlavne mladí ľudia sa začínajú vo väčšej miere zaoberať včelárstvom. Myslím, že je to aj trendom, že inklinujú k čistej prírode a prírodným produktom, čo vlastne včely sú veľmi dobrým indikátorom toho, či je prostredie čisté. Ak je totiž znečistené, včela hynie,“ hovorí Milan Janco z výkonného výboru Slovenského včelárskeho zväzu Trenčianskeho kraja. Posledným trendom je už aj na Slovensku včelárenie v mestách. V Banskej Bystrici je aj včelárska škola. „Takže aj takto sa objavuje stále viac ľudí, ktorí sa dobre rozumejú včelárstvu. Dôležité je tiež, aby fungovali včelárske krúžky, čo zväz podporuje. Sú už nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Ľudia, ktorí majú záujem o včelárstvo, sa môžu prihlásiť, učiť sa a neskôr absolvovať skúšky, kde dostanú výučný list včelára. Na Slovensku je asi 15 krúžkov. Jeden je aj tu v Záriečí a mladým sa venuje pán Gabčan. Druhý je v Púchove, kde je magistra Kováčová v CVČ,“ doplnil Janco. 

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
  1. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  2. Tupou Ceruzou: RTVS
  3. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  4. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  6. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  7. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  8. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Ilustračné foto.

Pre chrípku museli minulý týždeň v TSK prerušiť vyučovanie v jednej materskej škole.


TASR
Ďalší rekordman za volantom.

Zo zrážky so zábradlím vyviazol bez zranení.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  2. Tupou Ceruzou: RTVS
  3. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  4. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  6. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  7. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  8. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu