Užili si prázdniny, na aké sa nezabúda

Ráno vstávanie ešte pred šiestou,a potom väčšina dňa strávená na salaši. Pri ovečkách, maku, v maštali. Počas prázdnin si užili aj sa veľa naučili. A to nielen o tom, ako to chodí na salaši, ale tiež, že za každým kúskom sústa, ktorý si dávajú do úst, je kus veľkej ľudskej námahy a snaženia.

Sabínka pri rannom kŕmení oviec.Sabínka pri rannom kŕmení oviec. (Zdroj: BERKO)

PRUŽINA. Partia vnúčat farmárky Oľgy Apoleníkovej strávila väčšiu časť prázdnin tento rok na salaši u babiny, ako ju všetky deti volajú. Na ranné vstávanie si zvykli a neodradil ich ani prvý deň, keď zažili pri pasení aj šoky. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náročný deň

Budíček mali každý deň ešte pred šiestou hodinou. Potom raňajky, hygiena a odchod na salaš. Domov sa nevrátili skôr, ako o pol piatej popoludní. A to bol skorší odchod, niekedy bolo treba zostať aj dlhšie. Babina potom pripravovala večeru a deti mali čas na zábavu. „Boli v bezpečnej vzdialenosti od babiny a mali istotu, že im už nebudem nič kázať robiť,“ žartuje Oľga Apoleníková. Energie však mali deti aj po celom dni vraj dosť. Ešte večer chodili behať, často z Visolají až do Beluše.  

SkryťVypnúť reklamu

 

Chýba komunikácia z očí do očí

Farmárka hovorí, že nechce, aby sedeli jej vnúčatá len za počítačmi a pri mobiloch, ale aby mali fyzickú činnosť a hlavne, aby spolu navzájom aj s ňou čo najviac komunikovali. „Komunikácia z očí do očí viazne, ľudia komunikujú cez počítače a keď sa potom stretne človek s človekom, nemajú si čo povedať. Odrazu sú tam tie oči a je problém, lebo na toto nie sme zvyknutí,“ hovorí Oľga Apoleníková. 

Chce, aby vedeli, čo je fyzická práca

Každé z vnúčat farmárky pôjde určite svojím smerom, každé má totiž na niečo iné nadanie a vo všetkých ona sama nevidí farmárov. Je však rada, že za dvadsať či tridsať rokov budú môcť povedať svojím vnúčatám a deťom, že kŕmili a dojil ovečky, videl, ako prichádzajú na svet, lebo boli pri bahnení. Videli, ako vyzerá placenta a každodenný boj o prežitie. „Sú nadšení, keď sa učia nové pojmy, majú stále nové dojmy. Vôbec neočakávam, že zotrvajú pri takejto práci, ale chcem, aby vedeli, o čom je fyzická práca, námaha, a aby si ju vedeli vážiť,“ hovorí farmárka.  

SkryťVypnúť reklamu

 

Nikdy ich to príliš nezmohlo

Andrej, jeden z vnukov pani Apoleníkovej, hovorí, že sa mu páčia ovce aj práca s nimi. „Tento rok som sa snažil tráviť na salaši čo najviac času z prázdnin. Vôbec mi nevadilo, že som pracoval. Veľa som sa naučil, a aj niečo pribudlo ako vreckové,“ hovorí Andrej. Patrika teší, že mohol byť s bratrancami a sesternicami, s rodinou. „Nepomáhali sme len s ovcami, chodili sme dosť aj na mak a tiež sme dostali špeciálnu prácu. Steny na budovách salaša už boli škaredé, tak sme ich maľovali,“ prezradil Patrik. Vstávali skoro, ale aj deň ubehol skoro. „Nikdy nás to nezmohlo tak, že by sme si ľahli pod strom a nech si ovce na paši robia, čo sa im zachce,“ usmieva sa Patrik.  

 

Už aj vysvetľoval za babinu

Samko prezradil, ako fungoval deň na salaši. „Babina nám vždy ráno dopredu povedala, čo budeme robiť. Nosili sme jahňatám vodu, dávali ich do cárkov, keď sa narodili. To sú ohrádky, kde sú s maminou, keď sa narodia, aby sa naučili piť mlieko a zvykli si. Potom bol obed a vrátili sme sa zase k práci,“ hovorí Samko, ktorý nás o kadečom už aj poučil. Dokonca, keď sme sa vypytovali aj na odbornejšie veci pani Apoleníkovej, prichádzala odpoveď práve od neho, nie od babiny. A ona mlčala a bola určite pyšná. 

SkryťVypnúť reklamu

Nehnili doma

Samkova sestra Sabínka, ktorá je najstaršia, hovorí, že vyháňali aj na pašu. Jej sa však páčila hlavne práca s jahniatkami. „Nehnili sme len tak doma, mali sme vždy čo robiť. Nezávidím ani náhodou deťom, ktoré nič nerobia. Skôr ony by mohli závidieť nám, čo všetko sme sa naučili,“ hovorí Sabínka. Najkrajšia práca je podľa nej kŕmenie jahniat, keď sa im dáva z fľaše. Ste vraj vtedy tak blízko pri nich a pomáhate im, aby prežili, a to je fantastický pocit. Keď nadhodíme, že jahniatka sú také krásne, milé, mäkučké a čistučké, Samko nás hneď vyvádza z našich dosť zidealizovaných predstáv. „No, to isto nie, keď sa narodia, sú celé špinavé od plodovej vody,“ prichádza realistická odpoveď skúseného gazdu. Sabínka ešte prezrádza, že po práci na salaši padne na človeka príjemná únava. „Niekedy som však mala viac energie, keď sme sa vracali domov, ako keby som odpočívala a nič nerobila,“ dozvedáme sa. 

Gazdinka

Nelka je najmladšia z vnúčat pani Apoleníkovej. Najradšej pomáhala tete Maťke pri výrobe syrových tôrt a iných dobrôt. Tiež sa starala, aby mali zberači maku vždy čisté rukavice. „ K ovečkám som chodila len občas. Nebojím sa ich, ale toto ma bavilo viac,“ hovorí malá gazdinka, ktorej bolo spočiatku aj smutno za rodičmi, ale nakoniec si prázdniny s deťmi z rodiny a na salaši aj ona pochvaľovala. Babka hovorí, že Nelka prišla aj doma sama od seba za ňou, aby jej pomohla. 

Neodradil ich ani šokujúci začiatok

Prázdniny s babinou neboli, samozrejme, len o práci. „Snažila som sa im nechať priestor aj na zábavu, lebo to by ich demotivovalo. Ale som na mojich malých, veľkých pomocníkov pyšná. Zvládali to výborne,“ hovorí pani Apoleníková. A neodradil ich ani šokujúci začiatok. „Keď išli prvýkrát s ovcami, pýtali sa ma, či pes pasie ovce. Chceli si ho totiž zobrať so sebou. Netušila som však, že majú takýto zámer. Tak som im vysvetlila, že zaháňa a zavracia ovečky. Len ony si ho zobrali na vodítko a nemali so sebou mobil. Povedala som im, aby si ho nebrali, že si ich prídem pozrieť. Čakal ich naozaj bláznivý deň, čo som ani len netušila a ony tiež“ hovorí farmárka. Pes naučený pásť, chcel ísť pracovať, ony ho držali. On sa trhal, šklbal, bol nervózny a deti potom už tiež, lebo nevedeli, prečo je to zviera také zlé. „Viac práce mali potom so psom, ako s ovcami,“ usmieva sa pani Apoleníková s tým, že aj toto bola dobrá životná skúsenosť. No a tých získali prázdninujúci pomocníci na salaši oveľa viac.

 

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
  1. Martin Borecky: Rakovina
  2. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  3. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  4. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  5. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 879
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 585
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 403
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 384
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 188
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ikonický roštový chodník cez mokrade.

Historický park v Lednických Rovniach patrí na Slovensku k najkrajším.


  1. Martin Borecky: Rakovina
  2. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  3. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  4. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  5. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 879
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 585
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 403
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 384
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 188
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu