ILAVA. Vo výstavnej miestnosti Domu kultúry v Ilave je nainštalovaná zaujímavá výstava šperkov, obrázkov a umeleckých predmetov Danky Vlčkovej. Otvorenie výstavy bolo ešte počas Bartolomejského jarmoku a výstava potrvá do 29. septembra.
Pozývajú hlavne umelcov z regiónu
Vedúca Oddelenia kultúry mesta Ilava Alena Teicherová hovorí, že na výstavy pozývajú väčšinou autorov z klubu výtvarníkov Arterelax, ale aj iných umelcov. Väčšinou však z Ilavy a blízkeho okolia. „Myslíme si, že je dobré, ak sa môžu prezentovať šikovní umelci z nášho regiónu,“ hovorí Teicherová.
Naozaj pre každú ženu
Alena Teicherová hovorí, že Danka Vlčková je svojou tvorbou určite jedinečná. „Šperky, to je všetko dokonalá ručná práca, ktorá má kus invencie. Je to krásne dotvorený prírodný materiál, kameň, polodrahokam. Ide o honosné, ale aj jednoduchšie kúsky, ktoré sú naozaj zaujímavou ozdobou pre dievčatá aj dámy.“ Dankine šperky nielen ozdobia, ale možno aj trochu podráždia, šokujú. Sú totiž naozaj netradičné.

Aj lektorka klubu
Nádherné je podľa Teicherovej aj vitrážové sklo, vitrážové obrázky, ako jej anjeli vytvorení vitrážovou technikou. „Danka je aj lektorkou nášho výtvarného klubu a za jej vedenia si mohli ženy vytvoriť samy podobnú nádheru,“ spomína Teicherová. Výtvarníčka je aj muzikoterapeutkou, takže stretnutia s ňou sú rovnako o príjemnej hudbe a speve. „Počas jej návštev klubu si mohli ľudia všestranne oddýchnuť, bol to relax po viacerých zmyslových stránkach,“ hovorí vedúca.
Kombinácie
Ilavská výtvarníčka je aj vyštudovanou etnologičkou. Vo svojej tvorbe mieša vďaka rôznorodému zameraniu poznatky z viacerých odborov a používa aj rôzne materiály. „V úplnom začiatku som kombinovala klasické vitrážové sklo. Neskôr sa k tomu pridružili polodrahokamy, najskôr rezané, ploché, čiže upravené do obrazu. Potom mi pribudli aj iné s rôznymi výbežkami, výčnelkami, ale vždy v podstate používam materiály tak, aby spolu ladili. Takže kov s polodrahokamami, sklom, prípadne s ďalším kovom. Vyhýbam sa umelým veciam,“ hovorí Danka Vlčková. Má aj výzvu do budúcnosti, a síce, skúsiť kombináciu pálenej hliny, kovu, skla a kameňa.

Z benátskeho skla
Medzi šperkami, ktoré sú vystavené v ilavskom dome kultúry, sú aj také, ktoré vznikli tavením benátskeho skla a sú naozaj veľmi pôsobivé. „Mám aj takéto sklo, ktoré si musím objednať a nechať doviezť z Talianska. Prírodný materiál dovezený zďaleka potom tavím v slovenskej peci a pretváram tu, doma. Nekupujem nikdy napodobeniny, snažím sa pozháňať vždy originály,“ hovorí Danka.
Niečo o anjeloch
Veľmi pôsobiví sú aj jej anjeli. „Odjakživa to bola moja obľúbená téma, už keď som učila v umeleckej škole maľovať deti a robili sme vtedy často koláže. Keď som začala súkromne podnikať, manžel sa usmieval, že hádam si nemyslím, že ma budú anjeli živiť. A neuveríte, ale živia,“ usmieva sa výtvarníčka.
Anjelov vraj vyrobí ročne najviac. Dokonca na nich aj verí a žartuje, že ten jej má asi dosť práce. „A možno mu vypomáhajú aj iní, lebo on asi nestíha. Som typ človeka, ktorý je rozlietaný, uponáhľaný a často sa ženiem aj do nebezpečenstva,“ hovorí Danka.

Príroda ako zdroj
Umelecké dielka, hlavne šperky však nevznikajú len s polodrahokamov, ale aj z celkom obyčajných vecí. „Napríklad z kamienkov, ktoré vymlela rieka,“ hovorí výtvarníčka. Príroda podľa nej ponúka mnoho zaujímavých materiálov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú možno celkom obyčajne.
Dvere na Vianoce
Výtvarníčka prezradila tiež, aká práca jej naposledy urobila veľkú radosť. „Jeden pán, ktorý nemal peniaze na drahé vitrážové sklo, chcel veľmi urobiť radosť svojej manželke, ktorej snom bolo vitrážové sklo. Robili sme nakoniec v rôznych kombináciách darček z odpadového skla pod vianočný stromček. Vchodové dvere s vitrážovým sklom jeho žene nakoniec urobili obrovkú radosť a potešilo to veľmi aj mňa,“ hovorí výtvarníčka, ktorá je pôvodom z Pruského, ale už 11 rokov žije v Ilave. Pozrieť si krásu vytvorenú z toho, čo ponúka príroda okorenenú poriadnou dávkou invencie sa určite oplatí.
DETA PITOŇÁKOVÁ