Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Sklárstvo má viac ako storočnú históriu

Začiatky sklárskej výroby v Lednických Rovniach spadajú do roku 1892, kedy založil firmu Schreiber. Sklárski podnikatelia postavili prvú taviacu pec, kde zamestnávali spočiatku nemeckých odborníkov.

Už začiatkom dvadsiateho storočia tu existovala príprava domáceho sklárskeho dorastu. V roku 1949 sa výchova budúcich sklárov sústredila do Sklárskeho učilišťa pri Spojených sklárňach Lednické Rovne, národný podnik. Učilište pripravovalo sklárskych odborníkov pre sklárne v Stredoslovenskom kraji a v rámci Československa aj pre sklárne na Morave. Takýto priebeh prípravy fungoval až do roku 1991. V tomto roku vzniklo samostatné Stredné odborné učilište, ktoré patrilo pod Ministerstvo hospodárstva SR. V roku 1992 popri učilišti vznikla Stredná škola úžitkového výtvarníctva. Spolu so stredným odborným učilišťom to boli dva subjekty, ktoré mali spoločné riaditeľstvo a pedagogiku, ale dve samostatné ekonomiky. Prvého septembra 2002 sa obidve školy zlúčili do Združenej strednej školy sklárskej Lednické Rovne.
V roku 2004 spustili v škole do prevádzky novú dvojpanvovú taviacu pec, kde sa môže taviť aj farebné sklo.
Študijné a učebné odbory sa vždy prispôsobovali potrebám praxe. Staré odbory postupne zanikali a zavádzali sa nové, napríklad operátor sklárskej výroby alebo zavedenie nadstavbových, či pomaturitných študijných odborov. Škola sa postupom času rozrastala. V súčasnosti tvorí školský areál päť budov, ktorého súčasťou sú aj domov mládeže, školská jedáleň a telocvičňa. Momentálne je jedinou perspektívnou školou vo svojom odbore na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Našich sklárov obdivujú aj Francúzi a Rakúšania

„Nezamestnaný sklársky odborník, to je nemorálnosť,“ hovorí riaditeľ školy PhDr. Pavol Jaseň. „Naši absolventi sú vysoko špecializovaní odborníci, ktorí si môžu nájsť primeranú prácu len v našom odbore. Preto veľmi pozorne sledujeme potreby praxe a podľa nich aktualizujeme študijné zamerania aj počty prijímaných žiakov. V súčasnosti máme dvesto päťdesiattri žiakov o ktorých sa stará šesťdesiat zamestnancov. Umeleckú časť nám vyučujú akademickí sochári, majstri odborného výcviku sú bakalári a medzi pedagógmi sú aj inžinieri. To zaručuje vysokú kvalitu výučby a zároveň aj dobrú odbornú a vedomostnú úroveň našich absolventov. Náš absolvent, Patrik Illo je dnes jedným z dvoch dizajnérov sklárskej firmy RONA Lednické Rovne,“ dodáva riaditeľ. Medzi hlavné sklárske podniky, pre ktoré škola vychováva dorast patria RONA, a.s. Lednické Rovne, VETROPACK,, a.s. Nemšová a KELLI, a.s. Valaská Belá. Už tradične si môžu nájsť absolventi prácu v českých sklárňach, napríklad v Moravských sklárnach, s.r.o. Kvetná, alebo CRYSTALEX, a.s. Sklárny Karolínka. „Okrem našich tradičných partnerov sme nadviazali spoluprácu aj s ďalšími zahraničnými spoločnosťami,“ hovorí Pavol Jaseň. Cez VETROPACK, a.s. Nemšová, ktorá je dcérou VETROPACK Kremsmunsters Rakúsko, sme nadviazali spoluprácu s materskou firmou v Rakúsku. V tomto roku tam pôjde na prax osem žiakov, ktorých intenzívne jazykovo pripravujeme a na budúci rok ich tam pôjde osemnásť. Spoločnosť má záujem o našich absolventov aj preto, že v Rakúsku neexistuje podobná škola. Naším ďalším partnerom je francúzska spoločnosť A.P.A.C. Palau de Vidre, ktorá má záujem o našich žiakov. Vo Francúzsku si šikovných sklárov veľmi vážia a sú prekvapení zručnosťou našich žiakov. Teraz pripravujeme ďalších dvanásť žiakov, ktorí budú vo Francúzsku v dvoch turnusoch od júna do septembra. V máji nás príde navštíviť predstavenstvo spoločnosti A.P.A.C., pre ktorých je Slovensko neznáma, takmer exotická krajina. V súvislosti s naším novým zameraním na výrobu bižutérie a ozdobných predmetov sme nadviazali spoluprácu s talianskou Sklárskou akadémiou Benátky-Murano. Plánujeme výmenu žiakov aj pedagógov v súvislosti s nábehom na výrobu bižutérie. Tradícia svetoznámeho benátskeho skla a zrkadiel je tam stále živá a niektoré technológie sa nezmenili po stáročia. Tešíme sa na našich talianskych partnerov, ktorí ku nám prídu aj so svojimi žiakmi na týždennú exkurziu. Naši žiaci tam budú chodiť na odbornú prax. Všetky tieto zahraničné spoločnosti majú záujem o našich žiakov a výdavky spojené s ich pobytom spolu s vreckovým hradia oni. Medzi žiakmi je o zahraničnú prax veľký záujem a dostanú sa tam len najlepší, alebo tí, ktorých si sami vyberú. Je pravdepodobné, že ich chcú perspektívne získavať pre seba,“ dodáva riaditeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločným menovateľom je umenie
Väčšina žiakov prechádza už na prijímacích pohovoroch sitom talentových skúšok. So sklom môže pracovať len ten, kto si k nemu dokáže vytvoriť vzťah. Umelecké stvárnenie skla patrí medzi vrcholy umeleckej tvorby. Súčasťou výučby sú časté exkurzie do výstavných sál, galérií a na vernisáže. Žiaci sú konfrontovaní s viacerými druhmi výtvarného umenia. V škole majú k dispozícii ateliéry na takej úrovni, že ich prichádzajú využívať aj vysokoškolskí študenti z Trenčianskej univerzity alebo VŠ výtvarných umení z Bratislavy. Každoročne tu poriadajú vernisáže vlastných maturitných prác. Škola sa zúčastňuje rôznych súťaží, z ktorých má množstvo ocenení. Zatiaľ posledné ocenenie získala 23. apríla na výstave Mladý tvorca 2005 v Nitre. Cenu TOP výrobok v kategórii sklárstvo a keramika jej udelil zástupca Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Každoročne absolvujú druháci a tretiaci „plener“, čo je hľadanie výtvarných námetov v prírode. Námety sa následne spracúvajú v ateliéri a vznikajú z toho špičkové študentské práce.
Študenti sa zapájajú aj do stredoškolskej odbornej činnosti SOČ-ky. V tomto roku vyhral tretiak Peter Ďuriš krajské kolo a postúpil na celoslovenské. Študenti umeleckých odborov sa pod vedením akademických umelcov dôverne oboznamujú s kresbou, maľbou, grafikou aj sochárstvom. Podľa vlôh jednotlivých študentov si ich lektori vyselektujú a ďalej špecializujú. „Umenie je veľmi silný, špecifický fenomén, ktorý sa nedá exaktne zmerať, ale jeho sila a vplyv na človeka sú nepopierateľné,“ hovorí jeden z akademických sochárov. Moderné presvetlené ateliéry, ktoré sú na piatom, najvyššom podlaží budovy, akoby trónili nad všedným životom. Nepochybne sa tu rodí aristokracia ducha. Moderné učebne vybavené výpočtovou technikou a internetom spojené s celým svetom nájdeme pomaly na každej škole. Umelecké ateliéry s ich neopakovateľnou atmosférou sú špecifikom práve tejto školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Príprava odborníkov a umelcov
Združená stredná škola sklárska v Lednických Rovniach pripravuje svojich žiakov na všetky pozície v sklárskom priemysle, od operátorov sklárskych automatov až po umelcov v oblasti výtvarného spracovania skla s možnosťou pokračovať v štúdiu na VŠ v príslušnom umeleckom smere. Celé vzdelávanie je rozdelené na učebné odbory, nadstavbové štúdium, študijné odbory a pomaturitné štúdium.
Učebný odbor operátor sklárskej výroby so zameraniami na: výrobu dutého a lisovaného skla, obsluhu sklárskych automatov, úpravu a zušľachťovanie plochého skla - sklenár, maľbu skla a keramiky, výrobu bižutérie a ozdobných predmetov, brúsenie skla. Štúdium je trojročné, ukončené záverečnou skúškou a absolvent získa výučný list.
Po úspešnom ukončení učebného odboru a získaní výučného listu môže absolvent pokračovať v nadstavbovom štúdiu v odbore Sklársky priemysel. Môže sa zamerať na výrobu skla alebo zošľachťovanie skla. Cieľom tohto štúdia je poskytnúť úplné stredné odborné vzdelanie ukončené maturitou. Do nadstavbového štúdia sa môžu prihlásiť len absolventi sklárskeho, keramického alebo bižutérneho zamerania.
Štvorročný študijný odbor ukončený maturitnou skúškou je evidovaný ako Výtvarné spracúvanie skla. Existujú tu zamerania na brúsenie skla, hutnícke tvarovanie skla a maľovanie a leptanie skla. Absolvent môže pokračovať v štúdiu na vysokej škole uvedeného alebo jemu príbuzného smeru. Po úspešnom ukončení štvorročného štúdia alebo nadstavbového štúdia môže absolvent pokračovať v pomaturitnom štúdiu v odbore Výtvarné spracúvanie skla. Štúdium trvá dva roky a je ukončené absolventskou skúškou a udelením absolutória. Ukončením štúdia získa absolvent vyššie odborné vzdelanie. Môže pokračovať v štúdiu na príslušnej vysokej škole. V študijných aj učebných odboroch sa okrem odbornosti veľmi dbá aj na výučbu cudzích jazykov, hlavne odbornej terminológie. Je to preto, že o absolventov býva záujem aj v zahraničí.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 747
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 200
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 345
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 840
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 843
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 987
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 316
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 229
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor 2 022
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 011

Blogy SME

 1. Adam Sedláček: O tom, ako hrubé črevo zachránilo Vianoce
 2. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 3. Andrea Vörösová: Správa z miesta... „čapice hore, Slovensko dole“... pomítingová
 4. Rudolfa Vallová: Komu chýbajú sociálne balíčky?
 5. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 6. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 7. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 8. Dušan Vršanský: Sme na vrchole tretej vlny?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 531
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 267
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 855
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 711
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 349
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 109
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 647
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 572
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Otužilci z Podhradského mora na druhú adventnú nedeľu.

Priaznivci ľadového kúpeľu pod holým nebom nám prezradili obľúbené miesta na otužovanie. Podľa lekárov je priaznivé pre telo aj dušu. Nechajte sa inšpirovať, máme pre vás zoznam vhodných miest.


a 1 ďalší 8 h
Ilustračné foto.

Mesto Ilava získalo nenávratný finančný príspevok 122 400 eur na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej opatrovateľskej služby.


SITA 8 h
V obchodoch je denne veľký nápor zákazníkov.

Mobilita sa v okresoch stredného Považia príliš neznížila. Nával v obchodoch je výrazný.


3. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


4. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

Otužilec Ján Maťko tvrdí, že najväčším sabotérom posunu v živote je naša hlava. Bez otužovania už mladý Martinčan nedá ani deň. Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


3 h

Blogy SME

 1. Adam Sedláček: O tom, ako hrubé črevo zachránilo Vianoce
 2. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 3. Andrea Vörösová: Správa z miesta... „čapice hore, Slovensko dole“... pomítingová
 4. Rudolfa Vallová: Komu chýbajú sociálne balíčky?
 5. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 6. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 7. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 8. Dušan Vršanský: Sme na vrchole tretej vlny?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 531
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 267
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 855
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 711
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 349
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 109
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 647
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 572
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu