PODSKALIE. Vlasy im už postriebrili šediny, na tvárach pribudli vrásky, ale určite sa jedno nezmenilo. Napriek seniorskému veku v nich zostal športový duch a súťaživosť. Hoci okresnú olympiádu seniorov vnímajú ako súťaž, oveľa väčší dôraz kladú na jej druhú stránku, a to možnosť stretnúť sa pozhovárať a upevniť priateľské vzťahy.
Olympijský rekordér
Od samého začiatku je hosťom olympiády bývalý vynikajúci hokejový reprezentant Jozef Golonka. So smiechom o sebe hovorí, že je olympijský rekordérom: „Bol som na troch olympiádach ako hokejista a teraz na ďalších troch tu v Podskalí.“
Seniorská olympiáda je podľa neho veľmi dobrá myšlienka. „Je dôležité, aby sa seniori stretávali, porozprávali, zabavili. Veď šport je aj o tom, že si upravím svoje myslenie, stretnem sa s rovnocennými partnermi. Tak to povedal aj Pierre de Coubertin, zakladateľ moderných olympijských hier - dôležitou vecou v živote nie je víťazstvo, ale zápas, základom nie je to, že sa zvíťazilo, ale že sa bojovalo dobre,“ skonštatoval.
Takmer všetky obce
Na olympiádu, ktorú organizuje považskobystrický okresný úrad, prišlo 26 osemčlenných družstiev s dvomi náhradníkmi. Zastúpenie mali takmer všetky obce z okresu Považská Bystrica. „Tam, kde fungujú kluby dôchodcov, je veľmi dobrá odozva. Zatiaľ nie je pokrytá časť od Jasenice po Papradno, kde kluby nie sú. Snáď sa to zmení. Teší ma, keď vidím, ako sa ľudia medzi sebou rozprávajú, vítajú a tiež povzbudzujú. O to nám aj išlo, aby okresný úrad prispel k obohateniu činnosti seniorov a dal im aj takýmto spôsobom uznanie pri príležitosti blížiaceho sa Mesiaca úcty k starším,“ povedal prednosta okresného úradu Jozef Smatana.
Pre účastníkov bolo pripravených osem disciplín. Vybrať si mohli podľa svojich fyzických možností. „Pri určovaní disciplín sme chceli maximálne využiť potenciál seniorov. Pripravili sme pre nich beh, streľbu, lukostreľbu, hod guľou a ďalšie podobné disciplíny. Každý člen družstva si mohol vybrať, v ktorej bude súťažiť,“ informoval Pavel Petrík, hlavný rozhodca olymiády.
Vek nie je dôležitý
Potvrdilo sa to aj v tomto prípade. Najstaršia účastníčka Považskobystričanka Oľga Kleinová má 85 rokov a stále športuje. „Mám rada ľudí a pohyb, preto aj na olympiádu chodím veľmi rada. Je to dobrá aktivita pre ľudí, sú radi, že sa stretnú. Pohybom sa človek udržiava vo forme, získava priateľov,“ prezradila s tým, že si vybrala hod na basketbalový kôš. Výsledok podľa nej vôbec nie je dôležitý. Dôležité je, že táto akcia umožnila stretnúť sa mnohým ľuďom po rokoch, zaspomínať si, zabaviť sa.
Rovnaký názor má aj druhý najstarší účastník olympiády 79-ročný Milan Kadák z Považskej Bystrice, ktorý sa zapojil do súťaže beh s fúrikom. „Na olympiádu chodím od samého začiatku. Aj vďaka nej som stretol veľa známych, s ktorými som nebol už roky.“
Spokojná bola aj 63-ročná Helena Gardianová, ktorá súťažila za domanižský klub. „Veľmi sa mi páči, robia pre nás takéto akcie. Hoci mám na dôchodku čo robiť, pretože si opravujem chalúpku, rada si nájdem čas aj na iné aktivity. Je dôležité chodiť medzi ľudí, aby človek nestrácal energiu,“ dodala.
Okresnú olympiádu vo všeobecnosti seniori vnímali ako možnosť stretnúť sa so známymi. Výsledok nebol ani pre jedného z nich dôležitý, čo potvrdzovali aj vzájomným povzbudzovaním sa či gratuláciami. Základná Coubertinova myšlienka olympiády pre nich platila v plnom rozsahu. K dobrej nálade prispel aj guláš z diviny, ktorý v dvoch kotloch pre nich uvaril Vladimír Lukáč. (VÁ)
Autor: VÁ