Dnes je plnohodnotným členom nadnárodnej dánskej skupiny Danfoss a zamestnáva 600 ľudí. Čoraz viac sa okrem výroby orientuje na poskytovanie expertných služieb pre sesterské závody po celom svete. K centru zdieľaných finančných služieb (EUSC) a vývoju hydraulických komponentov a jednotiek pribudlo v tomto roku nové Centrum pre vývoj softvéru (Software Solutions Services). Viac o jeho poslaní, personálnom obsadení i výhľade do budúcnosti porozprával vedúci tímu Ing. Daniel Martikáň.
Pán Martikáň, čomu presne sa v Centre venujete?
- Vyvíjame a testujeme softvér pre elektroniku proporcionálnych ventilov, displejov a riadiacich jednotiek hydraulických zariadení. Vo finále je výsledkom našej práce dodatočná funkcionalita hydraulického systému pracovného stroja, pričom na prvom mieste je bezpečnosť a spoľahlivosť jeho prevádzky. Zároveň, pri vývoji softvéru dbáme na zvyšovanie energetickej účinnosti, znižovanie emisií, dosiahnutie optimálneho výkonu zariadenia a celkového výkonu stroja. Vo vzťahu k zákazníkom je práve pridaná hodnota našich produktov to, čo nás odlišuje od konkurencie.
Čomu vďačíme za umiestnenie Centra do Považskej Bystrice?
- Doteraz vývoj softvéru pre riadenie našich produktov zabezpečovala externá firma. V nadväznosti na rozhodnutie Danfossu stiahnuť túto činnosť pod „svoju strechu“ a tak, okrem iného, skrátiť dobu dodania produktu zákazníkovi, bola Považská Bystrica jasnou voľbou. Softvér, ktorý vyvíjame, je neoddeliteľnou súčasťou proporcionálnych rozvádzačov vyrábaných v našom závode. Je teda výhodné mať priamy kontakt s výrobou a testovacími zariadeniami, a zároveň pružne reagovať na nepredvídateľné problémy u zákazníka s možnosťou rýchleho vycestovania a riešenia priamo na mieste. Samozrejme, v neposlednom rade tu máme potenciál šikovných a skúsených ľudí, bez ktorých by takéto centrum nebolo realizovateľné.
Vývoj softvéru – čo presne to v praxi znamená?
- Pri našej práci používame elektronické zariadenia, ktoré simulujú prevádzku stroja. Na takéto zariadenie sa pripojí elektronika, pre ktorú vytvárame softvér a vykoná sa súbor testov. Tie pripravujú naši vývojári testov (testeri). Pri nasimulovaní reálnej prevádzky zariadenia vieme odhaliť chyby, ktoré sa môžu v softvéri vyskytnúť. A keď sa z kancelárie presunieme do testovacieho laboratória, tam to už otestujeme na reálnej jednotke.
Čo vás na tejto práci najviac baví?
- Určite fakt, že nami vytvorený softvér dáva hydraulickým rozvádzačom nové vlastnosti a širšie možnosti použitia. A tiež to, keď človek vidí žeriav alebo kombajn niekde v teréne, a pomyslí si, že možno aj v ňom riadi hydraulický systém softvér z našej dielne. Asi najväčšia časť práce tímu sa venuje práve testovaniu softvéru a zabezpečovaniu takých procesov, pri ktorých nehrozí výskyt chyby. Tiež uspokojujúce je teda vedomie, že vďaka našej dôslednosti nezničí žeriav niekomu strechu alebo nedôjde k zraneniu.
Každý deň prichádzate do kontaktu so zahraničnými kolegami. Je to tá náročnejšia alebo naopak zaujímavejšia časť práce?
- Niekedy náročná, ale určite zaujímavá zároveň. Za tie roky, ktoré v odbore pôsobím, som si už na to zvykol a príde mi to bežné. Ale nováčikov by mohla zaskočiť kultúrna rozdielnosť pri prístupe k práci, rečová bariéra a časové posuny. Človek v praxi zistí, že v tomto prostredí sa používa úplne iný slovník, ďaleko jednoduchší - stručnejší, ako by očakával.
Koľko členov má váš tím a aké vzdelanie je potrebné, aby sa človek ku vám dostal?
- Hľadáme ľudí s minimálne 2. stupňom vysokoškolského vzdelania, najlepšie so zameraním priamo na vývoj softvéru embedded (vstavaných) systémov, teda z odborov elektrotechnika, informatika alebo mechatronika. Zatiaľ nás je desať, ale v blízkej dobe nastúpia ďalší, ktorí sú už prijatí. Z nášho okresu sme dvaja, jeden kolega je z Púchova a ostatní z iných kútov Slovenska.
Jednou z hlavných priorít Danfossu je priniesť prepojenie teórie a praxe do reálneho prostredia. Aký je plán Centra v tomto smere?
- Zatiaľ sa ešte len rozbiehame, ale už sme sa nad touto oblasťou zamýšľali. Na začiatok by sme chceli zobrať dvoch brigádnikov – vysokoškolákov zo spomínaných odborov. Vnímame tiež nevyhnutnosť prehĺbiť kontakty s univerzitami a viac sa prezentovať v týchto kruhoch. Absolventi hľadajú pracovné príležitosti vo veľkých mestách a málokoho napadne pozrieť aj ponuku v Považskej Bystrici.
Ako vyzerá budúcnosť Centra?
- Na prelome kalendárneho roka očakávame prijímanie ďalších ľudí do tímu. Okrem pozícií pre už spomínaný vývoj softvéru by malo ísť aj o pozície pre návrh elektronických riadiacich jednotiek. Postupne sa tu buduje základňa pre know-how v oblasti vývoja riadiacich jednotiek po stránke softvéru aj hardvéru, ktorá by mala fungovať s už existujúcou výrobou hydraulických zariadení. Budúcnosť považskobystrického závodu teda vyzerá sľubne. A to aj vďaka tomu, že tu máme skupinu veľmi šikovných a odhodlaných ľudí, s ktorými budeme schopní plniť náročné úlohy, do ktorých sme sa už pustili, ako aj tie, ktoré nás ešte len čakajú.
JANA ČERTÍKOVÁ