PÚCHOV. Cukrárske umenie si vyžaduje nielen zručnosť, ale aj fantáziu. A že sa jej medze skutočne nekladú, o tom sa mohli presvedčiť návštevníci púchovského divadla, ktorí si prišli pozrieť torty od cukrárov z rôznych kútov Slovenska.
Zvedavosť i nervozita
Verejnosť si mohla cukrárske výrobky pozrieť až popoludní, potom, keď porota posúdila ich kvalitu a začala rozhodovať o umiestnení. Medzi divákmi boli aj súťažiaci. Hoci už diela svojich súperov poznali a verdikt poroty už nikto nemohol zmeniť, veľa im napovedali aj reakcie divákov. Podľa nich spoznali, či sa im ich torta páči alebo nie. Po prvý raz prišla na výstavu aj Monika Králová. Slovami chvály nešetrila ani pri jednej z vystavených tôrt. „Veľmi sa mi tu páči a obdivujem, že sa dá takéto niečo vytvoriť. Napríklad táto úžasná tajomná záhrada,“ ukázala na jeden z výrobkov.Aj reakcie ďalších návštevníkov boli rovnaké. Fotoaparáty či mobily naplno fungovali a zapĺňali sa fotografiami, aby si ich mohli znova pozrieť, či tí šikovnejší nabrať inšpiráciu.

Niečo z nich bude
Vytvoriť namiesto torty doslova umelecké dielo nie je záležitosťou hodín, ale dní. Riadne sa s nimi potrápili aj žiačky púchovskej hotelovky. Výsledok však stál za to. Inšpiráciu čerpali z rôznych zdrojov. Gabrielu Miškechovú napríklad inšpirovala jeseň v záhradke. Aby čo najviac zodpovedala realite, nezabudla ani na tekvičky, hrozno či rukavičky. Kornélia Tichá zas našla podnet v televíznej relácii a urobila ju v duchu dámskej jazdy – na torte vankúšik a na ňom topánočky. Ako prváčka sa súťaže zúčastnila po prvý raz. „Sú tu krásne torty. Tú svoju by som najradšej zničila, nedá sa porovnať s ostatnými. Ešte mi chýbajú skúsenosti,“ smutne pozrela na svoj výtvor. To ešte netušila, aký bude verdikt poroty.Prírodou, internetom, ale aj majsterkou a spolužiačkami sa nechala inšpirovať aj Zuzana Kurincová, ktorá upiekla peň s ježkami a jablkami. Ozdoby na tortu modelovala týždeň a dva dni piekla.Moniku Janúchovú pre zmenu motivovala rozprávka, ktorú často sledujú jej sestry. Svojou Mášou a medveďom chcela urobiť radosť najmä deťom. A určite sa jej to podarilo, pretože nejeden malý návštevník sa pri nej zastavil a spoznal obľúbenú rozprávku.Do zahraničia zamierila vo fantázii Alena Pažitná. Vlani urobila tortu Paríž, teraz chcela niečo iné, a tak sa dala inšpirovať svetoznámou značkou. Jej topánky oslovili asi každú ženu. „Tak z týchto by som si určite vybrala,“ usmiala sa mladá slečna pri pohľade na ne.S prácou svojich zverenkýň boli spokojné aj majsterky. Sú šikovné, aj keď konkurencia je veľmi vysoká. Všetky torty sú úžasné, každý sa musel s nimi natrápiť,“ povedala Viera Hyllová. Spokojnosť vyjadrila aj Jozefína Zaukolcová, ktorá vštepuje cukrárske vedomosti svojim zverencov v púchovskej škole.

Nové pravidlá
Svadobné, slávnostné, príležitostné, torty pre deti. To sú len niektoré z dvadsiatich piatich tôrt, ktoré hodnotila porota počas siedmeho ročníka súťaže o Najkrajšiu tortu Slovenska. Podľa Jozefíny Zaukolcovej z Klubu cukrárov sa tohto ročníka zúčastnilo menej súťažiacich, avšak kvalitou všetci stúpli. „Súťažiaci si dávajú pozor na chute, sú jemné, vyvážené. Je vidieť, že používajú kvalitné suroviny, vracajú sa k prirodzeným chutiam, tzv. babkovským,“ skonštatovala Zaukolcová.
Pri zhotovovaní tôrt podľa nej používajú moderné techniky, pomôcky či dekorácie, dávajú si však viac pozor aj na celkový vzhľad. Aj preto mala porota veľmi ťažké rozhodovanie. Pri výbere TOP torty prvého a druhého delilo len niekoľko bodov. „Zmenili sme kritériá súťaže, boli len tri kategórie – seniori, juniori do 21 rokov a zvláštne – 3D torty. Taktiež sa zmenilo aj hodnotenie, ocenení boli rozdelení do troch pásiem – zlaté, strieborné a bronzové, tak sme mohli udeliť viacero medailí. Zlatú medailu tento rok dostalo deväť súťažiacich, ocenení boli aj najlepší v každej kategórii,“ vysvetlila pravidlá súťaže.

Výrok poroty a divákov
V úlohe porotcu by asi nechcel byť ani jeden divák. Ten síce hodnotil len vzhľad, porota mala úlohu ťažšiu, pretože musela posúdiť okrem iného napríklad aj chuťové a farebné doladenie.
Absolútnym víťazom súťaže sa podľa jej rozhodnutia stala Alena Fedorová z Ladiec a jej Život v lese – najdúšik. Prekvapený výraz a slzy šťastia napovedali, že víťazstvo vôbec nečakala. „Konkurencia bola tento rok veľmi veľká. Som šťastná,“ prezradila víťazka. Námet získala v prírode pri jarnej prechádzke. Maličká srnka jej tak učarovala, že sa rozhodla upiecť podľa nej tortu. Ešte na seba prezradila, že je vyučená strojárka. „Na niečo je to dobré, pretože si musím občas predlohu podrobne nakresliť,“ zasmiala sa s tým, že najskôr donesie tortu do školy ukázať deťom, a potom si na nej pochutná starší syn s partiou.Svoj hlas mohli dať súťažiacim aj diváci. Spolu ich do schránky vhodili 479. Po ich sčítaní cenu diváka dostala Emília Vallová z Terchovej a jej príležitostná netradičná torta (peň s topánkami). Zo špeciálnej ceny riaditeľky púchovského Divadla Milady Vargovej sa potešila Ľubica Kočalková z Bolerázu, ktorá zhotovila svadobnú tortu v štýle Great Gatsby.
Výsledky súťaže
K/ 1 – senior (6 súťažiacich)
1. miesto – Helena Šedíková, Pruské, 2. miesto – Mária Lančinová, Dubnica nad Váhom, 3. miesto – Elena Cebecauer, Júlia Paľove, Vladimíra Paulínyová, Liptovský Mikuláš.
K/2 – junior do 21 rokov (12 súťažiacich)
1. miesto – Zuzana Kurincová, SOŠ obchodu a služieb, 2. miesto – Kornélia Tichá, SOŠ obchodu a služieb, 3. miesto – Alena Pažitná, SOŠ obchodu a služieb Púchov, Veronika Jurkovičová, SOŠ obchodu a služieb, Čadca
K/3 – zvláštna kategória (7 súťažiacich)
1. miesto – Alena Fedorová, Ladce, 2. miesto – Emília Vallová, Terchová, 3. miesto – Ing. Jana Petríková, Bardejov
Absolútny víťaz súťaže - Alena Fedorová, Ladce
Cena diváka – anketa Emília Vallová, Terchová
Špeciálna cena riaditeľky Divadla Púchov - Ľubica Kočalková, Boleráz