POVAŽSKÁ BYSTRICA. Charitatívna akcia sa konala pod hlavičkou Cechu maliarov Slovenska, a to po prvýkrát. Vďaka spolupráci Strednej odbornej školy stavebnej v Považskej Bystrici a cechu padol lós pomoci práve na považskobystrickú nemocnicu. Zišli sa tu majstri z celej republiky. Vo štvrtok nastúpili a v piatok na poludnie sa už mohli na lôžka vrátiť pacienti.
Ako prišla myšlienka
Prvotná myšlienka zrealizovať charitatívnu akciu práve v považskobystrickej nemocnici skrsla v hlave riaditeľa SOŠ stavebnej v Považskej Bystrici Jána Kunovského začiatkom tohto roka. Bolo to pri návšteve Ladislava Konkolyho, cechmajstra z Cechu maliarov Slovenska. Vyhodnocovali vtedy spolu memorandum o spolupráci. „Spýtal sa ma, či tu nie sú nejaké priestory, ktoré by potrebovali vymaľovať. Že chcú pomôcť. Napadla mi nemocnica,“ spomína si Ján Kunovský riaditeľ SOŠ stavebnej v Považskej Bystrici.

Dobrá spolupráca rozhodla
Cech maliarov Slovenska sa rozhodol v rámci Slovenska, že bude každý rok podporovať niekoho, kto potrebuje charitatívnu pomoc. Vďaka dlhoročnej spolupráci so školou mali tak nakoniec premiéru na Slovensku práve v považskobystrickej nemocnici. „Aj škola je členom nášho cechu, lebo združujeme živnostníkov maliarov, spoločnosti, ale aj všetky školy, kde sa vyučuje maliarske remeslo,“ povedal Ladislav Konkoly, cechmajster Cechu maliarov Slovenska.
Maľovali nielen skúsení majstri, ale aj žiaci dvoch odborných škôl. Domácej a z Krásna nad Kysucou.

Čo vymaľovali
Chlapi vymaľovali spolu 1800 metrov štvorcových stien a asi 800 metrov štvorcových soklov, zárubní a dvier.
Čo majstri sľúbili, to aj dodržali. Jeden deň maľovali a na druhý sa už mohli na poludnie sťahovať pacienti na lôžka. „Na Slovensku sme robili charitatívnu akciu prvýkrát, ale chodíme na akcie medzinárodného cechu. Minulý rok sme boli v Slovinsku, kde organizujú už osemnásty ročník,“ povedal Konkoly.
Chcú predovšetkým pomôcť, ale aj zviditeľniť cech, ich remeslo. „Pridružené remeslo nášmu cechu je aj umelecké maľovanie, aj takíto maliari sa zapojili,“ dodáva Konkoly. Obrázkami skrášlili detskú pohotovosť.


Rada potešila deti
Simonu Medzaiovú oslovila myšlienka vytvoriť zdarma niečo pekné pre deti. „Na charitu je to prvýkrát, ale pre deti som už maľovala,“ prezradila Simona. Inšpirácia prišla od detí jej sesternice.
Už bolo treba maľovať
Žiak z považkobystrickej odbornej školy Marek Sovík povedal, že na prácu ich vyberali, ale išli dobrovoľne. „Oslovili nás a pýtali sa, či chceme ísť,“ povedal Marek. S kamarátom si dosť verili, snažili sa odviesť lepšiu prácu ako skúsení majstri. Skonštatovali, že steny boli už v zlom stave, akútne potrebovali maľovku. Prezradil tiež, že ak sem pôjde niekto z rodiny náhodou ležať, bude fajn, ak bude môcť povedať, že k skrášleniu prispel aj on.
„Priestory sú dosť zanedbané, som rád, že aj vďaka tomu, čo urobíme my, trochu ožijú,“ povedal Mário Firek zo SOŠ drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou.

Radi prispeli, ale starať by sa mal viac aj niekto iný
Skúsený starší majster Anton Štefanides zo Zázrivej prezradil, že toto je druhá akcia, na ktorej je s cechom. „Bol som aj v Slovinsku. Sme dobrá partia, takže je vždy aj kus zábavy. Spolu sme už pätnásť rokov, radi sa stretneme,“ povedal maliar, ktorý v Slovinsku maľoval spolu s kolegami z ďalších piatich štátov oddelenie neurochirurgie. „Jeden deň nikoho nezabije, ak má pomôcť, na to by sa mohol občas každý podujať. Na druhej strane, by mohol dať niečo viac aj štát. Nemocnica nie je v dobrom stave,“ skonštatoval pán Anton.
Z Modry prišiel aj s kamarátom Rastislav Trajda. „Som na takejto akcii prvýkrát. Volali ma už, ale nemal som nikdy čas. Teraz, keď mi povedal – poď, išli sme spolu aj s kolegom,“ povedal maliar z Modry s tým, že hlavnou motiváciou bola snaha pomôcť. „Oddelenie už určite vymaľovať potrebovalo,“ dodal s tým, že viaceré nemocnice chátrajú. „Do zdravotníctva ide dosť peňazí, len tečú tým nesprávnym smerom,“ myslí si Rastislav Trajda.
Pomoc
Vďaka charitatívnemu podujatiu ušetrila podľa riaditeľa Igora Steinera nemocnica 20 možno aj 30-tisíc eur. Musela obmedziť mierne na dva dni plánované hospitalizácie na neurologickom oddelení. Brali len akútne stavy. Pacienti boli počas prác presunutí na internom oddelení, ťažšie stavy na internú JIS alebo ARO. Nemocnica mala tiež dohodu s krajským operačným strediskom a Fakultnou nemocnicou v Trenčíne, aby im preberali akútnych pacientov.