Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Erika Djasníková: Tvorba interiéru z pohľadu dizajnéra

Interiérový dizajn vyštudovala na prestížnej Bradfordskej univerzite v Londýne, kam vycestovala po skončení strednej školy. Svoje znalosti a skúsenosti rozvinula v rámci vlastných aktivít v oblasti interiérovej tvorby dizajnu.

Mladá dizajnérka v práciMladá dizajnérka v práci (Zdroj: DV)

S renomovanou architektkou Erikou Djasníkovou-Adamčíkovou hovoríme o súčasných trendoch v oblasti bývania.

Dá sa v súčasnosti zadefinovať štýl v oblasti interiérovej tvorby? Prevláda futurizmus alebo klasika?

– Čoraz viac začíname chápať štýl a trend v bývaní nie ako nejaký zadefinovaný parameter, ale niečo, čo vychádza z vlastných potrieb a názorov a je vecou vlastného vnímania svojho bezprostredného okolia. Niečo, čo odráža našu osobnosť. Aj tento rok, tak ako v posledných rokoch, sa nesie v znamení pokračovania tohto vnímania spoločne medzi dizajnérmi interiérov a vlastníkmi bytov v snahe vytvoriť akúsi symbiózu medzi ich jednotlivými pohľadmi na riešenie obytného priestoru. Jednoznačne začína dominovať trend, keď si zadávateľ projektu interiéru zadefinuje svoje vlastné požiadavky na konečné riešenie a v spolupráci s interiérovým návrhárom sa snažia dosiahnuť optimálny prienik ich spoločných nápadov a kreácií. Z hľadiska priamej reakcie je teda moja odpoveď viacmenej rôznorodá. Zatiaľ, čo sa naďalej často stretávam u mojich kolegov, partnerov a klientov s obľubou škandinávskeho, provensálskeho či industriálneho štýlu, veľmi často si radi do svojich príbytkov zakomponujeme aj niečo IBA nám vlastné a osobné. Niečo, čo dáva pocit tepla, bezpečia a pohody svojho vlastného domova. A to môžeme spokojne nazvať aj tou klasikou...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Uplatňujú sa pri tvorbe interiéru prírodné prvky?

– Určite áno. Čoraz viac registrujem fakt, že tak ako po celom svete, aj u nás začíname preferovať zelenší, ekologickejší životný štýl. Veľa súčasných moderných ľudí, ktorým nie je osud nás, našej planéty a našich budúcich generácií ľahostajný, sa chová environmentálne friendly, čo sa odzrkadľuje aj v interiéroch. Aj tu sa môžeme pridržiavať princípov ekológie a recyklácie. Zdanlivo staré haraburdy z pivnice starej mamy, humna či stodoly u starkého pri troche snahy rady zabojujú o našu priazeň. V anglicky hovoriacich krajinách majú pre tieto veci veľmi pekný názov „Vintage“, ktorý s veľkou obľubou v posledných rokoch prenikol aj do našich končín. Či ide o starú keramiku, porcelán, svietniky, šperkovnice či nebodaj zachovalé nábytky, nebojme sa venovať im troška času a pozornosti, vyhrnúť si rukávy a zreparovať tieto artefakty. Budeme mať krásnu spomienku na svojich najbližších a zároveň získame vzácny doplnok, s kusom duše a histórie. Zub času im určite pridal na majestátnosti, a ak ich budeme vedieť prebudiť k životu, oprášiť od pavučín a naleštiť, pri citlivom umiestnení nám rozžiaria akýkoľvek priestor v dome.

SkryťVypnúť reklamu

Dominujú interiérom naďalej pastelové farby?

– Minulý rok sa niesol v znamení medi. Medené remeselné výrobky sa tešili veľkej obľube. Tento rok sa trendy posunuli troška ďalej a do popredia sa tlačia jagavejšie a honosnejšie materiály, ako mosadz a zlato, resp. zlaté odtiene. Zlato a mosadz pri vhodnom nasvietení svojím leskom nahrievajú okolitý priestor a odrážajú svetlo po celej miestnosti. Použitím niekoľkých vhodne vybraných kúskov dokážete v miestnosti navodiť luxusnú, romantickú a očarujúcu atmosféru. Čo sa týka farebnosti a farebných odtieňov, tak ako každý iný trend nezanikne z večera do rána, aj rok 2016 plynule nadviazal na ten minulý a pri výbere farebnej škály môžeme naďalej vsádzať na prírodné pastelové farby. Tie dominujú interiérom aj v tomto roku. A ak by sme mali vypichnúť konkrétne, určite musíme spomenúť veľmi príjemný teplý odtieň ružového krištáľu – Rose Quartz, jemne pastelovo modrú, machovo zelenú, a toto všetko v kombinácii s nekonečnými odtieňmi sivej či šedej. Obzvlášť pastelová ružová sa veľmi dobre hodí ako základná východisková farba, ktorá je momentálne v interiéri mimoriadne obľúbená a preferovaná. Pôsobí príjemne teplo, upokojujúco a oku lahodiaco a veľmi dobre sa ku nej dajú vyberať ďalšie bytové doplnky a nábytky. Úžasne dokážu na tomto podklade vyniknúť práve spomínané rôzne druhy kovových medených, mosadzných a pozlátených umeleckých predmetov, artefaktov či svietidiel, doplnky a nábytky z prírodného dubového dreva či ratanu.

SkryťVypnúť reklamu

Aký zvoliť interiér, aby prežil turbulentné zemetrasenia počas rôznych období?

– Odpoveď na túto otázku je zakódovaná v každom z nás. Ak chceme byť s naším bývaním spokojní, musíme sa aktívne spolu s dizajnérom podieľať na jeho tvorbe. Na druhej strane dizajnér by mal Vašu snahu oceniť a využiť, nepokladať to za obštrukciu pri jeho práci. Spoločne vsadiť na neutralitu zásadných prvkov interiéru, o ktorých vieme, že tak skoro meniť nebudeme. Je predsa nemysliteľné, aby ste každoročne podľa vývoja trendov menili farby stien, pokladali nové podlahy, vyhadzovali sedačku... Samotnú revitalizáciu bývania si viete zabezpečiť aj kúpou nových menších bytových doplnkov, dozdobiť priestor novým obrazom, výmenou vankúšov v trendových farbách, dokúpením koberca či novou lampou, tapetou alebo iným novým doplnkom či artefaktom.

Zväčšuje sa počet tých, ktorí sa pri zariaďovaní riadia radami odborníka?

– Ak budem hovoriť na základe vlastných skúseností z nášho regiónu, tak jednoznačne musím zdôrazniť, že je to otázka financií jednotlivého investora. Máloktorý zo stavebníkov, resp. hlavne tí, ktorých budget je niekde na hranici realizovateľnosti projektu, si stále riešia interiér vo vlastnej réžii v presvedčení, že nebudú zbytočne vyhadzovať peniaze za to, čo si dokážu zamerať, navrhnúť, nakúpiť a rozmiestniť aj sami. Väčšinou to končí tými najčastejšími chybami, ako príliš malými dvernými otvormi, nevhodne osadenými vnútornými priečkami, nedomyslenou elektroinštaláciou, zle osadenými oknami, atď. Často dochádza ku prerábkam, ktoré, samozrejme, zbytočne predlžujú čas výstavby a zvyšujú investorom náklady. V konečnom dôsledku by sa teda investícia do dizajnéra interiéru mnohonásobne vrátila a navyše by bol klient konfrontovaný a informovaný o aktuálnych novinkách a trendoch v oblasti bývania. Vypracovaním vizualizačného projektu interiéru získa investor dokonalú predstavu o konečnej podobe svojho príbytku a má možnosť kontrolovať kvalitu a postup jednotlivých stavebných výkonov. Za normálnych okolností predídeme finančne náročným prerábkam a časovým stresom, ktoré so sebou tieto nepríjemnosti prinášajú.

Aký je z vášho pohľadu súčasný staviteľ?

– Keď to zoberiem všeobecne, musím podotknúť, že súčasný staviteľ je čoraz informovanejší, sofistikovanejší a veľmi dobre zorientovaný v súčasných trendoch. Rada spolupracujem hlavne s mladými rodinami, ktoré sú dnes „nagooglené“ a nabité informáciami, nadšené a plné očakávaní, ako sa ich celoživotné dielo podarí. Veľmi ma teší, že mnohé pracovné vzťahy pri odovzdaní a zavŕšení diela končia úprimným priateľstvom.

Aké sú požiadavky na súčasných dizajnérov?

– Každý schopný bytový dizajnér by mal mať výbornú predstavivosť, cit pre detaily, a tak trocha aj schopnosť umeleckého vnímania priestoru, ktoré od projektu k projektu kumuluje a zveľaďuje. Sú to skúsenosti z projekcie, terénu, zo samotných realizácií, ktoré sa často len ťažko dajú predvídať. Je to osobné know-how, ktoré sa transformuje do každého diela – zhmotniť myšlienku a nápad, pretvoriť ju do vizualizačnej podoby, charakterizovať priestor a dať mu jeho tvár, zaujať investora a vznietiť v ňom emócie a nadšenie pre realizáciu diela. Je to časovo a emočne náročná práca, vo svojej podstate aj práca projektového manažéra, vyhotoviť časový harmonogram jednotlivých prác pre zabezpečenie kontinuity prác a eliminácie prestojov pri realizácii novostavieb alebo rekonštrukciách.

Suma sumárum...

– Keď to zhrniem, na základe vlastných skúseností som presvedčená, že každý, kto plánuje stavať a zveľaďovať priestor, v ktorom bude bývať, by sa mal stretnúť s dizajnérom interiéru, dať si poradiť, a tým predchádzať nepríjemnostiam a neželaným prekvapeniam pri realizácii svojich snov o bývaní. Schopný odborník šetrí čas, nervy a v konečnom dôsledku aj peňaženku, a to aj napriek nákladom spojeným s financovaním dizajnéra. DANA VALACHOVÁ

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  2. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  4. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  5. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  7. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 296
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 364
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 704
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 2 663
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 586
  6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 578
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 048
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 799

Blogy SME

  1. Kristína Jakubičková: Pozitívne dosahy extrémnej poddimenzovanosti slovenského zdravotníctva
  2. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  3. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  4. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  5. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  6. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  7. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  8. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 20 529
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 389
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 619
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 474
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 755
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 387
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 3 563
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 279
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V úvodnom jarnom kole oblastnej súťaže ObFZ Pov. Bystrica privítali futbalisti Hradišťanu Jasenica susedný TJ Žiar Papradno.


2 h

Registrácia je grátis, v hre sú lukratívne ceny.


19 h
Ilustračné foto.

Lekári v kraji nahlásili minulý týždeň aj 81 ochorení na COVID-19.


TASR 24 h

Dvadsaťštyristranový časopis plný rád a inšpirácií nájdete vložený v regionálnych novinách MY.


24. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Kristína Jakubičková: Pozitívne dosahy extrémnej poddimenzovanosti slovenského zdravotníctva
  2. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  3. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  4. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  5. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  6. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  7. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  8. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 20 529
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 389
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 619
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 474
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 755
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 387
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 3 563
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 279
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu