POVAŽSKÁ BYSTRICA. Primátor mesta Karol Janas si sľubuje zlepšenie od zmeny režimov fungovania svetelných signalizácií na križovatkách. Tie však nie sú v majetku mesta. Prvá zmena sa týka prevádzky semafora pri výjazde z mosta cez Váh. O tej už sa rokovalo, pripravuje sa oprava.

Problémy a dohoda
Primátor Karol Janas hovorí, že ľudia sa sťažujú na problémy v doprave cez mesto. „Hlavne v dopravnej špičke popoludní je napríklad komunikácia na Orlovskom moste nepriechodná, je tu veľmi zlé napojenie. Problém vzniká aj na veľkom kruhovom objazde a na hlavnej križovatke v centre mesta,“ informoval Janas.Primátor dodal, že mesto má dohodu s predsedom z Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslavom Baškom. Kraj kompletne opraví semafor a pripravuje aj ďalšie kroky.
Vyjadrenie kraja
Hovorkyňa kraja Veronika Rezáková potvrdila, že boli rokovania. V utorok 20. septembra sa podľa nej na mestskom úrade v Považskej Bystrici stretli zástupcovia všetkých zúčastnených strán, teda TSK, Správy ciest TSK, Okresného úradu Považská Bystrica, Okresného dopravného inšpektorátu Policajného zboru SR i mesta vo veci spustenia svetelnej signalizácie na Orlovskom moste. „Zúčastnené strany sa dohodli na opätovnom sprevádzkovaní svetelnej signalizácie na križovatke ciest II/507 a II/517, ktorá by mala zabezpečiť zlepšenie prejazdu motoristov v danej križovatke. Správa ciest TSK ako správca komunikácie II/507 zabezpečí sfunkčnenie uvedenej svetelnej signalizácie v čo najkratšom možnom termíne s predpokladanými nákladmi do 4000 eur s DPH,“ informovala Rezáková.
Na mesto prejde len prevádzka
Rezáková informovala, že svetelná signalizácia bude musieť byť zosúladená so svetelnou signalizáciou na križovatke na diaľničný privádzač. „Prevádzka samotnej svetelnej križovatky bude po jej sprevádzkovaní Správou ciest TSK v gescii mesta. Na mesto prejde len prevádzka zariadenia semaforu, samotné zariadenie ostáva v majetku správy ciest,“ informovala Rezáková. Presný termín zatiaľ kraj nevie konkretizovať. „Na spustenie svetelnej signalizácie bolo potrebné zrealizovať prieskum trhu na dodávateľa. Prieskum je v súčasnosti ukončený, nasleduje samotné verejné obstarávanie na výber dodávateľa realizácie opravy svetelnej signalizácie,“ informovala Rezáková.
Problémy nie sú len na moste
Primátor Janas počas kontrolného dňa na stavbách povedal, že prvou zásadnou vecou je vyriešiť problémy so semaforom na Orlovskom moste. Situácia je však zložitejšia. „Druhá vec je riešenie problémov so semaforom, ktorý je na hlavnej cestnej križovatke v centre mesta. Ten nám tiež robí sústavné problémy, neustále atakujeme kompetentných, aby dali do poriadku značenie a svetelnú signalizáciu. Problémy so semaforom musíme riešiť každý týždeň, lebo nám vypadáva. Robí nám problémy už nie len v špičkách,“ vysvetľuje Janas s tým, že počet áut, ktoré cez križovatku prechádzajú, je stále väčší a väčší. Cestné komunikácie v meste patria podľa neho de facto štyrom správcom časť mestu, časť kraju, časť Slovenskej správe ciest a časť Národnej diaľničnej spoločnosti. „Skoordinovať priepustnosť cestných ťahov cez mesto je potom veľmi zložité, každý sa riadi inými predpismi, každý má iné finančné aj kapacitné možnosti na to, aby riešil kvalitu komunikácií aj dopravné značenie. Sme preto veľmi radi, že pokročili rokovania s krajom,“ vysvetlil Janas s tým, že rokovať budú určite aj s ďalšími vlastníkmi. Naznačil, že logické by bolo, aby semafory boli v majetku mesta.
Čo hovorí Slovenská správa ciest?
Zuzana Hromcová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest, informovala, že cestná svetelná signalizácia v Považskej Bystrici pri pošte je celá v majetku a správe Slovenskej správy ciest. „K dnešnému dňu nemáme žiadne informácie o záujme o prevod uvedenej cestnej signalizácie do majetku mesta,“ povedala Hromcová.
Inteligentný systém dopravy
Zaujímali sme sa tiež, či funguje stále inteligentný dopravný systém, ktorý mal v minulosti riešiť problémy na tomto dopravnom uzle. Bolo to hlavne v čase výstavby diaľnice. Spustený bol pred približne šiestimi rokmi. Systém stál približne 100 miliónov korún, čo je približne 3,3 milióna eur vrátane úpravy povrchov vozovky. Inteligentné riadenie dopravy je podľa hovorkyne SSC stále funkčné. „Hlavným prvkom tohto systému je cestná svetelná signalizácia. Po otvorení úseku diaľnice D1 Sverepec – Vrtižer významne poklesla intenzita dopravy na ceste I/61 a z toho dôvodu nastali zmeny v tomto dopravnom systéme s nastavením priority dopravy na cestu II/517,“ vysvetlila Hromcová. Dodala, že pri zmene signálnych plánov cestnej svetelnej signalizácie došlo k vypusteniu niektorých prvkov pôvodného dopravného systému, ktoré sa vo vzťahu k zabezpečeniu plynulosti dopravy cez centrum Považskej Bystrice prejavili ako nadbytočné. „Po výraznej zmene dopravných prúdov jednotlivých smerov dokonca obmedzovali plynulosť prejazdu cez križovatku. Ich prevádzkovanie bolo už pri uvedených zmenách ekonomicky neefektívne,“ vysvetlila Hromcová.