TRENČÍN. Už viac ako rok trvá zámer trenčianskej župy prenechať riadenie krajských nemocníc v Myjave, Bojniciach a Považskej Bystrici externým manažérom. Doteraz však tieto pozície neobsadila, zadlžovanie nemocníc naďalej pokračuje.
Župa najnovšie predpokladá, že proces verejného obstarávania ukončí do konca roka. „Vzhľadom na prebiehajúci proces nie je možné v súčasnosti poskytovať bližšie informácie,“ povedala Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho kraja.
Zadlžovanie pokračuje
Podľa nej súčasní riaditelia nemocníc urobili množstvo opatrení na zlepšenie ekonomickej situácie.
„Napriek doterajšiemu úsiliu zadlžovanie nemocníc pokračuje naďalej. V porovnaní s minulým rokom zadlženosť všetkých troch nemocníc spolu vzrástla o viac ako šesť miliónov eur,“ skonštatovala Rezáková.
Príčina je podľa nej v zákonom stanovenom náraste miezd zdravotníckych pracovníkov, ktorý nebol kompenzovaný nárastom cien ukončených hospitalizácií a výkonov zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní.
Navyše, podľa Rezákovej majú krajské nemocnice dlhodobo podhodnotené ceny výkonov zdravotnej starostlivosti a ukončených hospitalizácií.
Od externých manažérov očakáva trenčianska župa profesionalizáciu a manažérske skúsenosti.
„Najdôležitejšou povinnosťou manažéra je zlepšiť hospodárenie nemocníc, dostať nemocnice do vyrovnaného hospodárenia a hľadať dlhodobé riešenia, ktoré zabezpečia zachovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti a trvalú udržateľnosť nemocníc. Pokiaľ ani po dva a pol roku trvania manažérskej zmluvy nedosiahnu nemocnice kladný hospodársky výsledok, môže Trenčiansky samosprávny kraj manažérsku zmluvu vypovedať,“ dodala Rezáková.
Smerujú k odpredaju?
Župná poslankyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Renáta Kaščáková vidí za manažérskymi zmluvami aktivitu, ktorá smeruje k odpredaju nemocníc.
„Vedie ma k tomu sledovanie situácie v Košickom kraji. Okrem košickej sú na východe v rukách Penty prakticky všetky ostatné nemocnice. Tá navyše vlastní aj sieť lekární. Ich ťah na bránu cez vlastníctvo zlatého trojuholníka poisťovne-nemocnice-lekárne je zrejmý aj inde na Slovensku,“ hovorí Kaščáková s tým, že podľa nej je len otázkou času, kedy sa o téme odpredaja nemocníc v Trenčianskom kraji začne diskutovať.
„Je to také typické slovenské – nechať vykrvácať, schátrať, a potom predať. Dlhodobý stav nemocníc je zlý, sú zadlžené, podvyživené a nezadržateľne sa rútia dolu vodou. Vidí to každý pacient, ktorý do nemocníc vôbec vstúpi,“ dodala Kaščáková.
"Žraloci" to pochopili
Manažérske zmluvy sú aj podľa nedávneho vyjadrenia krajského poslanca a primátora Myjavy Pavla Halabrína právny nezmysel a nedobré riešenie.
„Mám vážne obavy. Nemocnice sú veľmi citlivé na to, aby boli objektom nejakých skúšok alebo neoverených pokusov. Zbavujeme sa zodpovednosti, tvárime sa, že chceme niečo riešiť, ale úloha, ktorú sme dali manažérovi, je taká, že nemá riešenie. V zdravotníctve je naskladaných dosť peňazí na to, aby to fungovať mohlo. Bohužiaľ, tí žraloci pochopili, že je tam peňazí dosť a v tejto dobe je veľmi jednoduché sa ku nim dostať,“ skonštatoval Halabrín pre TASR.
Agel áno, Penta zatiaľ nie
Záujem vstúpiť do krajských nemocníc už potvrdila spoločnosť Agel, ktorá na Slovensku prevádzkuje sedem nemocníc, v Trenčianskom kraji napríklad v Bánovciach nad Bebravou alebo Handlovej. „Do verejného obstarávania na manažovanie zdravotníckych zariadení sme sa zapojili. Skupina Agel Sk má skúsenosti aj s manažérskym riadením zdravotníckeho zariadenia v Komárne, a to v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom, ktoré nám dáva predpoklad na úspešné manažérske riadenie zdravotníckych zariadení v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ informovala tlačová hovorkyňa spoločnosti Marta Csergeová.
Ďalší veľký prevádzkovateľ regionálnych nemocníc Svet zdravia, ktorý patrí skupine Penta, svoj záujem o externé manažovanie krajských nemocníc odmietol.
„Svet zdravia štandardne vstupuje do nemocníc ako dlhodobý strategický investor, ktorý ich riadi a rozvíja ako jednu sieť. O model iba manažérskeho riadenia nemáme v tomto momente záujem,“ povedal hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.
Chýbajú skúsenosti
Výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay upozorňuje na chýbajúce skúsenosti s podobným typom riadenia.
„Nechcem byť prehnane skepticky. Na Slovensku však nemáme skúsenosť s takýmto modelom riadenia nemocníc. Väčšina samospráv svoje nemocnice, po tom, čo narazili na svoje vlastne manažérske, odborné i finančné limity, predala alebo prenajala súkromným investorom. Takéto riešenie je transparentné. Nemocnica má jasného a motivovaného vlastníka, sú zdroje na potrebné investície a vedie to k podstatnému odpolitizovaniu rozhodovania,“ povedal Szalay.