POVAŽSKÁ BYSTRICA. Náklady na nocľaháreň sú podľa hovorkyne mesta Ivety Kováčikovej 18-tisíc eur ročne. Samospráva ich získava zo štátnej dotácie. V minulom roku avizovala radnica jej sťahovanie nocľahárne. Dohodla sa však s majiteľmi objektu, tak aj pre tento rok zostáva Strojárenskej štvrti.
Komu je určená a poplatky
Ubytovanie v nocľahárni v Považskej Bystrice býva ľuďom bez domova sprístupnené v závislosti od poveternostných podmienok. „Zvyčajne, keď sa vonkajšia teplota zníži pod 0°Celzia. Zvykneme ju spravidla otvárať v polovici novembra. Keď nie sú vytvorené pre bezdomovcov v zimnom období takéto podmienky, zvyknú sa zdržiavať v nemocnici, na železničnej stanici a podobne, čím často obťažujú občanov,“ informovala Iveta Kováčiková.
Priestory nocľahárne sú podľa vedúceho odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry mesta Jozefa Bielika určené pre ľudí, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou a potrebujú chladné mesiace stráviť v nejakom prístreší. Týka sa to predovšetkým občanov mesta, ktorí mali v Považskej Bystrici trvalý pobyt. „Záujemcovia o takúto sociálnu službu nájdu v nocľahárni nielen priestor pre spánok a odpočinok. Majú tu tiež podmienky, aby mohli vykonali osobnú hygienu alebo si pripravili jednoduchú teplú stravu,“ vysvetlil Bielik.
Kapacita nocľahárne je 30 prijímateľov. „Zatiaľ bola vždy postačujúca,“ hovorí Kováčiková. Ľudia bez domova platia za jej využívanie symbolickú sumu 0,10 eura za noc. Ak porušia domový alebo prevádzkový poriadok, poplatok sa zvyšuje na 0,50 eura, pri ďalšom porušení na 1 euro. Ubytovanie v nocľahárni sa poskytuje na základe vyplnenia Evidenčného listu prijímateľa sociálnej služby.
Pravidlá
Pri nástupe do zariadenia je prijímateľ sociálnej služby povinný oboznámiť sa s prevádzkovým a ubytovacím poriadkom. „Bezdomovci, ktorí sa rozhodnú prespať v tomto zariadení, musia dodržiavať určité pravidlá prevádzkového a ubytovacieho poriadku. Ubytovanie prijímateľa sociálnej služby je možné napríklad odmietnuť ak javí viditeľné známky požitia alkoholu alebo iných omamných a psychotropných látok, ak prijímateľ sociálnej služby potrebuje akútne lekárske ošetrenie alebo ak zdravotný stav fyzickej osoby si vyžaduje ústavnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení,“ informovala hovorkyňa Kováčiková. Dodala, že tiež musia dodržiavať pravidlá spolunažívania, nepoškodzovať majetok, ktorý tu mesto má. Vždy je v nocľahárni prítomná služba, ktorá ich usmerní. „Akonáhle bezdomovci ubytovaní v nocľahárni prekročia povolené hranice, zodpovedný pracovník zavolá na mestskú políciu,“ upozornila Kováčiková.
Pomoc polície
Príslušníci mestskej polície zvyknú pracovníkom v nocľahárni asistovať aj pri prijímaní týchto občanov a pomáhajú kontrolovať, či so sebou nemajú alkohol alebo iné omamné látky. „Bezdomovci sú každodenným problémom nielen v našom meste, ale myslím, že mestskej polícii sa darí eliminovať problémy s týmito neprispôsobivými občanmi,“ povedal Juraj Lieskovský, náčelník Mestskej polície v Považskej Bystrici.
Žiadosť o pomoc
Ľuďom bez domova môžete počas zimných mesiacov pomôcť aj vy. V nocľahárni mesto poskytuje v zmysle zákona aj ošatenie. „Aj preto by sme sa chceli obrátiť na občanov, ktorí by chceli takýmto spôsobom pomôcť. Ak majú doma prebytočné deky, plachty na postele, paplóny, zimné šatstvo či topánky, môžu ich darovať. Viac informácií získajú od pracovníčok na oddelení starostlivosti o občana na mestskom úrade, číslo dverí 122 a 123,“ informovala Kováčiková.
Autor: VÁ