ILAVA. Predkladateľ návrhu na zníženie platu ho zdôvodňoval tým, že primátor sabotuje bezzávorové riešenie parkovania v centre mesta, ktoré dlhodobo požadujú poslanci. Primátor tvrdí, že zriadiť bezzávorové a zároveň kontrolované parkovanie je problém a minimálne si vynúti zriadenie mestskej polície.
Opísal vývoj, chýba im jasná odpoveď
Poslanec Viktor Wiedermann predtým, než predložil návrh na zníženie platu primátora, popísal vývoj v súvislosti s požiadavkami na bezzávorové parkovanie v Ilave. V meste totiž spisovali obyvatelia petíciu proti závorovému parkovaciemu systému. Poslanec uviedol, že v reakcii na ňu primátor žiadal, aby signatári petície predložili svoje návrhy na riešenie parkovania. „Petičný výbor takéto návrhy predložil. Mesto Ilava reagovalo tým, že na stránke mesta zavesilo materiál, stanoviská odborníkov z verejnej správy. Viacej informácií alebo konkrétne stanovisko mesta sme nedostali,“ povedal poslanec Wiedermann. Nestalo sa tak podľa neho ani neskôr, keď vyzval primátora verejne na zasadnutí v Klobušiciach, aby mesto toto urobilo, a tiež aby uviedlo výhrady, ak je niečo v rozpore s legislatívou.
Nie návrh poslanca, ale petičného výboru
Poslanec ešte dodal, že primátor nesprávne opakovane hovorí o návrhu poslanca Wiedermanna. „Je to návrh petičného výboru. Ja som v rámci výboru len poverený komunikáciou s verejnosťou,“ vysvetlil.
Riešenie bez závor podľa poslanca sabotuje
Viktor Wiedermann hovorí, že primátor mesta namiesto jasnej odpovede neustále a opakovane predkladá petičný návrh parkovania na každé plánované zasadnutie mestského zastupiteľstva a vyjadril aj svoj názor na to, s akým zámerom. „Zahmlieva a maskuje skutočnosť, že on sám v tejto veci nekoná, hoci je zodpovedný konať. V skutočnosti akékoľvek riešenie bez závor sabotuje,“ povedal Wiedermann. Dodal, že ku koncepcii parkovania zo strany poslancov boli prijaté uznesenia, kde zastupiteľstvo schvaľuje riešenie parkovacieho systému v centre mesta Ilava s nevyhnutnou podmienkou zachovania voľného prejazdu jednosmerných ulíc Košecká, Moyzesova, Farská a Ružová od Mierového námestia bez akýchkoľvek obmedzení závorami.
Rešpekt a vzájomná spolupráca mu chýbajú
Ďalej si poslanec pomohol s citáciami odborníka z verejnej správy, aby vysvetlil, aké sú povinnosti a kompetencie primátora a zastupiteľstva. Ide o publikáciu Sprievodca mestskou samosprávou od Ladislava Briestenského. V ich závere sa uvádza, že rovnaké, vzájomne nenadriadené a nepodriadené postavenie mestského zastupiteľstva a primátora má v sebe zakomponovaný princíp vzájomného rešpektu a povinnej spolupráce. „Dovolím si tvrdiť, že to tu chýba. Ak sa oba orgány podľa toho správajú a nemajú aj rovnaké názory, môžu diskutovať, navzájom sa presviedčať, ale napokon je vždy jasné, kto vo veci legitímne rozhodne. Mestské zastupiteľstvo už rozhodnutie vo veci parkovania v centre mesta prijalo,“ skonštatoval Wiedermann.
Primátor rozhodnutie podľa poslanca nerešpektuje, aj keď mal podniknúť kroky, aby sa vec začala riešiť. „Vy len maskujete, zahmlievate a poslancov používate ako dymovú clonu. Preto je tu aj návrh na prerokovanie vášho platu,“ povedal pred preložením návrhu na zníženie platu primátora poslanec Wiedermann.
Reakcia primátora
Primátor Štefan Daško reagoval, že každá petícia bola spracovaná a bolo odpovedané. Pripomenul, že bola aj jeho petícia za závorový systém, ktorú podpisovali obyvatelia Ilavy. „Dali sme spracovať stanoviská relevantných odborníkov k vášmu druhému návrhu na inštruktorov verejného poriadku, čo je absolútny exot na Slovensku a bez priameho zriadenia mestskej polície nikde nefunguje,“ povedal Daško s tým, že stanovisko bolo od náčelníka mestskej polície v Prešove, ktorý je náčelníkom Asociácie mestských polícií a má s touto vecou dvadsaťročné skúsenosti. „Vyjadril negatívne stanovisko,“ konštatoval Daško.
Reagoval aj na ďalšie veci v návrhoch. Napríklad na zákaz vjazdu všetkých nákladných automobilov, ktorý sa podľa primátora tiež objavil. „To sme nechceli. Išlo by o absolútne a okamžité zrušenie zásobovania subjektov na území mesta,“ povedal Daško.
Riešiť rozšírenie kapacity v centre zúžením parkovacích miesta nie je tiež podľa Daška možné. „Existuje, a ja som si to nevymyslel, slovenská technická norma, a podľa nej šírka parkovacích miest, ako ich máme načiarané, je teraz na minime,“ povedal primátor. Dodal, že keby nevyhovovali normám, v budúcnosti by to mohol pri spracovaní projektov ktokoľvek napadnúť.
Akýkoľvek iný variant platený a kontrolovaný, okrem závorového, je podľa Daška tiež podmienený zriadením a fungovaním mestskej polície. „To ja si nemôžem dovoliť a verejne som to aj vyhlásil vo volebnom programe, že nebudem zriaďovať mestskú políciu,“ vysvetlil Daško.
Mimo parkovania
Ďalej primátor vo svojej argumentácii odbočil od témy parkovania a začal rozoberať ekonomické zdravie mesta, ktoré hodnotí nezisková organizácia INEKO po jeho primátorovaní dobre, tiež pripomenul projekty, ktoré sa v meste realizujú. Z pléna reagoval na primátora jeden z občanov, ktorý chcel vedieť, čo majú tieto veci spoločné s parkovaním. Primátor ho upozornil, že súvis tam je, že sa obhajuje a požiadal ho, aby mu neskákal do reči.
Diskusia ma zasadnutí sa ďalej niesla v dosť emotívnej rovine.
Štúdia a názor o razení nasilu
Primátor Daško na zasadnutí v súvislosti s parkovaním opäť pripomenul, že sa snažil riešiť parkovanie v Ilave a dal vypracovať štúdiu s variantnými riešeniami od Výskumného ústavu dopravy. Poslanec Wiedermann trval na tom, že celý problém mesta Ilavy je v tom, že mestskí poslanci a primátor nie sú súčinní. „Stále razíte všetko nasilu a poznáte len svoj názor,“ povedal Wiedermann.
Vystúpenia dvoch poslankýň
Na štúdiu výskumného ústavu reagovala poslankyňa Etela Eglyová. „Štúdia je jedno, a nie je to projekt,“ povedala. Dodala ešte, že problém sa začal riešiť už v roku 2014, kedy v minulom zastupiteľstve uložili poslanci úlohu na vypracovanie dvoch projektov, ktoré budú bezzávorové. „Poslanci tiež navýšili rozpočet v oblasti projektovej dokumentácie o osemtisíc eur. Vy ste za tieto peniaze dali urobiť analýzu, ktorá nič nerieši,“ reagovala poslankyňa. Na pripomienku reagoval primátor volebným neúspechom poslankyne.
Vystúpila aj Viera Heisarová s tým, že je urobená štúdia s desiatimi možnosťami, ale poslanci nemôžu žiadnu z nich použiť, lebo treba mestskú políciu. „Nie je predsa možné, aby sa nedalo vyriešiť parkovanie v Ilave bez toho, aby sme nemali rampy. Veď to je choré,“ vyjadrila sa, okrem iného Heisarová s tým, že ide hlavne o to, aby na námestí neboli dlho stojace autá
Návrh na zníženie
Poslanec Viktor Wiedermann nakoniec predložil návrh na zníženia platu primátora na minimum, teda na 2067 eur mesačne s účinnosťou od 1. novembra.
V diskusii k platu vystúpil Anton Bajzík, poslanec a zástupca primátora, že riešenie platu primátora bola vždy delikátna otázka a predloženie návrhu priamo na zastupiteľstve bez predchádzajúceho riešenia na porade poslancov nie je dobrá vec. „Aj vo firmách sa plat znižuje postupne, ak zamestnanec neplní svoje povinnosti,“ povedal, okrem iného, poslanec Bajzík. Zníženie na základ je podľa neho nesprávne. Navrhol riešiť to na decembrovom zasadnutí. Poslanec Wiedermann pripomenul, že situácia sa nevyhrotila kvôli poslancom.
Z pléna od občanov zaznela ďalšia pripomienka, že sa majú poslanci a primátor medzi sebou dohodnúť.
Prednosta mestského úradu Ľubomír Turcer vyjadril názor, že ide o drastické zníženie platu primátora a pripomenul, že Daško dotiahol do Ilavy veľa financií.Vyzval ich, aby sa zamysleli, čo robia. „Vyzerá to ako osobná pomsta,“ uviedol okrem iného Turcer. Poslanec Peter Lukáč podporil návrh Bajzíka, aby to riešili na decembrovom zasadnutí. Viktor Wiedermann si nakoniec vyžiadal prestávku na poradu poslancov. Bod o plate primátora bol nakoniec stiahnutý, prerokovávať by sa mal v decembri.