POVAŽSKÁ BYSTRICA. Miera nezamestnanosti v okresoch Považská Bystrica a Púchov priebežne klesá. V porovnaní s rokom 2014 klesla o takmer štyri percentá.
Veľmi málo sa ale mení skladba evidovaných nezamestnaných. Medzi rizikové skupiny patria najmä mladí ľudia a starší ľudia nad 50 rokov. Pri hľadaní zamestnania im okrem projektov môže pomôcť aj burza práce.
Sedempercentná hranica
Okres Považská Bystrica klesol z vyše desaťpercentnej miery nezamestnanosti pred dvomi rokmi na sedempercentnú hranicu. Na konci septembra evidoval úrad práce v okrese Považská Bystrica 2582 uchádzačov o zamestnanie, z toho 724 mladých ľudí do 29 rokov a 806 ľudí nad 50 rokov.
Okres Púchov už tradične patrí medzi okresy s najnižšou mierou nezamestnanosti. Platilo to aj na konci septembra. Evidovaná miera nezamestnanosti bola 4,83 percenta. Úrad práce v tomto okrese evidoval spolu 1298 uchádzačov o zamestnanie, z toho mladých ľudí do 29 rokov bolo 440 a nezamestnaných nad 50 rokov 356.
Len pre zaujímavosť, v oboch okresoch je zhruba jedna tretina nezamestnaných v evidencii úradu práce dlhšie ako jeden rok.
Mladí majú problém
Mladých ľudí pribúda v evidencii úradu najmä v jesenných mesiacoch, kedy prichádzajú do evidencie absolventi stredných škôl. „Vysokoškoláci sa hlásia do evidencie v lete, no zväčša sa v evidencii dlho nezdržia, majú väčšiu perspektívu nájsť si zamestnanie,“ hovorí Andrea Nemčeková z považskobystrického úradu práce.
Taktiež poukazuje na skutočnosť, že kategória mladých ľudí do 29 rokov má problém nájsť si zamestnanie. „Veľa zamestnávateľov požaduje od uchádzačov prax, a to je príčina, prečo mladí ostávajú v evidencii dlhšie. Chýbajú im pracovné skúsenosti. Úrad sa im snaží pomôcť a zapájať ich do projektov na podporu zamestnávania,“ pokračuje.
Projektov je viac
Medzi osvedčené projekty patrí projekt BAZ – Buď aktívny a zamestnaj sa, ktorý bude pokračovať aj v roku 2017. Je určený pre mladých uchádzačov do 29 rokov a jeho cieľom je prioritné využívanie bezplatného internetového portálu a zvýšenie záujmu mladých ľudí uplatniť získané zručnosti, znalosti a praktické skúsenosti v praxi na otvorenom trhu práce. „S uchádzačmi sa pracuje individuálne i skupinovo. Predovšetkým ide o zlepšenie komunikačných zručností, aktivity zamerané na to, ako si hľadať zamestnanie, ako sa pripraviť na prijímací pohovor, ako sa uchádzať o prácu a presadiť sa na trhu práce. V septembri sme do projektu zaradili 33 mladých ľudí a v tom istom mesiaci sa 20 mladých ľudí, zapojených do projektu v predchádzajúcom období, umiestnilo na trhu práce.“ konkretizuje Nemčeková.
Na podporu zamestnávania mladých ľudí sú určené aj ďalšie tri nástroje aktívnej politiky trhu práce, ktoré sú určené pre uchádzačov do 25 rokov, príp. do 29 rokov. Projekt Praxou k zamestnaniu je pre mladých ľudí do 29 rokov. Zamestnávateľ, ktorý vytvorí pracovné miesto na polovičný úväzok, môže požiadať o príspevok na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca maximálne do výšky 95 percent, a to najviac na 9 mesiacov a tiež finančný príspevok na mentorovanie a na úhradu časti nevyhnutných nákladov súvisiacich so zapracovaním a praxou. Aj ďalší projekt je na udržanie si zamestnania mladého človeka. V rámci projektu Úspešne na trhu práce môže úrad práce poskytnúť zamestnávateľovi finančný prostriedok vo výške 70 percent z ceny práce, podmienkou je udržanie pracovného miesta po dobu ďalších šesť mesiacov.
Pracovné návyky a prax pomôže mladým získať aj absolventská prax, ktorá patrí asi medzi najvyužívanejšie nástroje.
Aj starší majú problém
Znevýhodnenou skupinou uchádzačov o zamestnanie sú aj uchádzači nad 50 rokov. Pre nich je určený projekt Chceme byť aktívni na trhu práce. Zamestnávateľovi, ktorý vytvorí pracovné miesto pre nezamestnaného uchádzača o zamestnanie staršieho ako 50 rokov, úrad práce preplatí poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie počas 12 mesiacov. Podmienkou je uzatvorenie pracovného pomeru minimálne na jeden rok.
Tento projekt sa nedarí napĺňať v takej miere, ako by sme si želali. „Táto veková skupina nie je pre zamestnávateľov veľmi atraktívna, pretože títo uchádzači majú zväčša úzku špecializáciu a pre potreby trhu práce sú vítaní skôr flexibilní mladí ľudia. V neposlednom rade starších uchádzačov znevýhodňujú často aj zdravotné problémy.“ doplnila Ing. Andrea Nemčeková.
Pomôcť môže burza práce
Ďalšou aktivitou ako zatraktívniť a priblížiť uchádzačom trh práce je aj organizovanie podujatia „Burza práce“. Tento rok sa bude konať Burza práce v priestoroch úradu práce v Považskej Bystrici dňa 25. novembra od 9. do 12. hodiny a na Pracovisku Púchov dňa 29. novembra od 9. do 12. hodiny“.
Tieto burzy práce sú u uchádzačov veľmi obľúbené. „ Každoročne sa snažíme pozvať na tieto aktivity zamestnávateľov z rôznych odvetví, aby sme uchádzačom ponúkli čo najširšiu škálu profesií a mohli si tak nájsť vhodné zamestnanie. Tento rok sa burzy práce v Považskej Bystrici zúčastní aj nemecký zamestnávateľ, ktorý ponúka prácu v Nemecku,“ dodala.