PROSNÉ. Stúpame do hôr za dedinou. Míňame rieku, niekoľko jej prítokov, dokonca malý vodopád aj menšie príležitostné pramene. Aj cesta je plná kaluží. Postupne sa zužuje. Ponárame sa do bukového lesa a časom prichádzame na malebné miesto s odpočívadlom. Dolu strmým zrázom vedie chodníček. Pridŕžať sa musíme dreveného zábradlia a pozerať pod nohy, aby sme, nebodaj, neskončili na zemi. Keď nakoniec dvíhame hlavu, prekvapí nás nečakaný úkaz. Veľká diera rovno pod bohatou spleťou koreňov statného buka. Priamo z jej stredu vyteká voda prúdom. Zohýbame sa, chceme si nabrať do rúk, ale niečo nás zastaví. Nečudo, veď sme pri Prameni drakov.
Žeby salamandria dedinka?
„Aha, tu v lístí je jeden, naľavo v škáre dvaja, pod dosku sa tlačí jeden malý, vzadu pod kameňmi rovno pri prameni sú schované ďalšie dva a pozor na škáru pod studničkou, aj tu sú. Aby sme ich nezašliapli,“ ukazuje na strážcov doslova mýticky vyzerajúceho prameňa Budišovského potoka Štefan Žilovec z občianskeho združenia Spektrum SZ, ktoré sa snaží o zveľaďovanie zaujímavých miest v chotári.

Napočítať sa ich nakoniec podarilo zo desať. Býva ich však aj viac.
Malý drak a zaujímavé miesto
Sledujeme s úžasom najväčšieho a najodvážnejšieho jedinca, ako sa driape strmým brehom. Cestu si razí nekompromisne. Robíme makro, približujeme obraz na displeji. Salamandra vyzerá naozaj ako mýtické zviera. „Môjho spolužiaka tu vodil otec a hovoril mu, že je to Prameň drakov. Tie salamandry vyzerajú ako malé draky. Roky na zimu putujú na toto miesto, aby tu prečkali chladné dni,“ hovorí Žilovec s tým, že pri prameni ich býva naozaj neúrekom. On sám bol prekvapený, že len kúsok za dedinou je takéto zaujímavé miesto. Ľudia cestujú za poznaním ďaleko do zahraničia a krásne veci majú pritom blízko.
Strážcov prameňa sme nakoniec dlho pozorovali aj my. Bolo to naozaj úchvatné divadlo.
Starostlivosť
Nebyť však ľudí, ktorí sa o studničku starajú, možno by zanikla. Mini jaskyňa, do ktorej sa na zimu sťahujú salamandry hádam z celého chotára, by tak asi zmizla tiež. „Stano sem chodí už roky, čistí studničku, stará sa o ňu,“ hovorí Žilovec o jednom z nadšencov, vďaka ktorému sa miesto zachováva.
Viac pokope je vzácnosťou
Zoológ Tomáš Žilinčík z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici hovorí, že obojživelníky aj plazy hľadajú vhodné miesta na úkryt počas zimy. Na tom nie je nič nezvyčajné. A salamandra je podľa neho náš najbežnejší živočích viazaný na vodné prostredie. „Ale takýto bohatý výskyt na jednom mieste je naozaj dosť vzácny,“ zdôrazňuje zoológ.
Čo ich ohrozuje
Tomáš Žilinčík ďalej vysvetľuje, že celosvetovo je teraz problém s výskytom obojživelníkov. Ich stavy decimuje choroba a tiež to, že sa stráca prirodzené prostredie. „Posledné roky ich ničí kožná choroba hubovitého pôvodu. Z krajiny tiež ubúda voda. Veľa plôch je vybetónovaných, vyplanírovaných a vyasfaltovaných. Voda tak rýchlejšie odteká. Keď sa z krajiny stráca, hlavne tá stojatá, napríklad aj periodické kaluže, strácajú sa aj obojživelníky,“ vysvetľuje Tomáš Žilinčík a znovu hovorí, že už aj preto je takýto výskyt vzácny. Treba preto chrániť každý kúsok nedotknutej prírody. A tá v okolí Prosného, našťastie, ešte je.
Je im tu fajn
Salamandra je podľa zoológa väčšinou samotársky tvor. Ak ju vidí človek v prírode, tak jednu alebo maximálne dve. „V zimnom období však zvieratá menia spôsoby správania. Možno majú nejakú kolektívnu pamäť, a tak si aj salamandry zapamätali vlhkú dutinu pod koreňmi stromu, ako je v nej fajn, a tak sa tu zhromažďujú,“ dodáva zoológ. V diere je pravdepodobne tiež vyššia teplota ako v okolitom prostredí, takže im je na tomto mieste v zime teplejšie oko vonku.

Salamandra škvrnitá
Salamandra škvrnitá (Salamandra salamandra) je stredne veľký druh obojživelníka z čeľade salamandrovité. Je to najrozšírenejší európsky zástupca čeľade.
Najčastejšie sa zdržiavajú v blízkosti čistých lesných potôčikov a studničiek, kde sa rozmnožujú.
Potravou sú im najmä dážďovky, mäkkýše alebo hmyz, ktoré lovia za súmraku a v noci.
Dospelý jedinec je dlhý 18 – 28 cm. Najčastejšie sa objavujú salamandry s čierno sfarbeným telom a žltými škvrnami alebo pruhmi. Ide o výstražnú a odrádzajúcu funkciu.
Žije nočným spôsobom života, cez deň sa ukrýva pod listami, kmeňmi stromov, vetvami, v dierach v zemi alebo pod kameňmi. Na prelome októbra a novembra sa pred nepriaznivým zimným počasím schováva do podzemia.
Jed samandarín, ktorý vylučuje zo žliaz za očami, nie je pre človeka príliš nebezpečný, ak sa však nedostane napríklad do očí, kde spôsobuje zápal, zvonku dráždi sliznice. Pre menšie živočíchy, ktoré sa ju snažia napadnúť, môže spôsobiť silné svalové kŕče a zníženie krvného tlaku, spojené s náročnejším dýchaním. Jed vo väčšom množstve potom môže takého živočícha aj zabiť. Vďaka tejto schopnosti nemá takmer žiadneho prirodzeného nepriateľa, najväčším nebezpečenstvom je pre ňu človek.
Na Slovensku je chránená. Jej ochranu zabezpečuje aj bernský dohovor, ktorý ho uznáva ako prísne chránený druh, ktorý nesmie byť získavaný odchytom v prírode na účely chovu. Je citlivá na zmeny ekosystému. V Česku je už kriticky ohrozeným druhom. Zdroj: WIKIPÉDIA