POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pár dní po požiari sa hasiči museli do budovy súdu vrátiť opäť. Tentoraz to bolo hlásenie o obálkach, kde bolo podozrenie, že môžu byť kontaminované rádioaktívnou látkou.
Informácia o podozrivých obálkach dala do pohotovosti okrem hasičov aj políciu a záchranárov. Hlavný vchod do budovy bol uzatvorený a strážený políciou až dopoludnia.
Nepríjemné prekvapenie
V utorok 8. novembra ráno pracovníčka podateľne, keď otvárala obálky, zažila nepríjemné prekvapenie. Našla v nej rukou písaný list a prázdne igelitové vrecko. Pisateľ v liste oznamoval, že vrecko obsahuje rádioaktívny materiál.
Medzi zásielkami bola ešte jedna obálka s rovnakým písmom, ale tú už radšej neotvorila.
Pohotovosť všetkých zložiek
Nález hneď ohlásili hasičom, ktorí išli okamžite na výjazd. „Keďže išlo o informáciu, ktorá nebola potvrdená ani vyvrátená, museli sme prijať najvyšší stupeň ochrany. Pracovníčka podateľne bola izolovaná v samostatnej miestnosti, zamestnanci súdu sa zdržiavali na inom poschodí. Obe obálky umiestnili hasiči, ktorí boli oblečení v ochranných protichemických oblekoch, do špeciálneho kontajnera,“ informoval okresný riaditeľ hasičov Zdeno Tarabík.
Na pomoc považskobystrickým hasičom prišla aj Záchranná brigáda hasičského zboru zo Žiliny, ktorá urobila meranie ionizujúceho žiarenia. „Prítomnosť rádioaktívnych látok sa pri meraní v miestnosti ani obálkach nepotvrdila. Obe obálky boli odovzdané pracovníkom regionálneho úradu verejného zdravotníctva na ďalšie skúmanie,“ doplnil.
Prípadom sa zaoberá aj polícia. Ako informoval okresný policajný riaditeľ Slavomír Kučera, vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre šírenie poplašnej správy.
Obmedzenie činnosti
Podozrivé obálky trochu skomplikovali aj činnosť súdu, avšak neprerušili ju. „Pojednávania zrušené neboli, ale jedno sa oneskorilo. Nebola potrebná ani evakuácia osôb, z bezpečnostných dôvodov sa ľudia zdržiavali na poschodí, v kanceláriách a v pojednávacích miestnostiach. Odchod bol umožnený cez priestory obvodného úradu. Krátko pred 12 hodinou už bol súd otvorený,“ povedal hovorca krajského súdu Roman Tarabus.
Pripomenul, že v minulosti už došlo k podobným situáciám. „Zásielka s podozrivým obsahom bola doručená na Krajský súd v Trenčíne aj Okresný súd Nové Mesto nad Váhom, čo si vyžiadalo zásah polície a hasičov. Ani v jednom prípade sa ale nepotvrdilo, že by zásielka obsahovala nebezpečnú látku,“ doplnil.
Bezpečnosť je prvoradá
Podozrivé zásielky dali do pohotovosti hasičov v našom regióne aj v minulosti. „Našťastie, prítomnosť nebezpečných látok sa ani v jednom prípade nepotvrdila,“ informoval Tarabík.
„V žiadnom prípade ale nesmieme riziko podceniť, preto vždy prijímame opatrenia pre najvyšší stupeň ochrany,“ doplnil s tým, že riziko by nemali podceňovať ani prijímatelia podozrivých obálok. „Ak už do rúk dostanete podozrivú obálku, treba ju odložiť a okamžite volať na linku tiesňového volania. Osoba, ktorá s ňou prišla do kontaktu, by mala byť izolovaná do príchodu záchranárov. Izolovaná musí zostať aj miestnosť, v ktorej sa obálka nachádza,“ dodal.