POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vozový park prímestskej dopravy, ktorú zabezpečuje SAD Trenčín od Považskej Bystrice až po Myjavu, je bohatší o nové autobusy Crosway. Tie boli slávnostne odovzdané dopravcovi v polovici novembra.
Nové autobusy
„Uvádzame do prevádzky 25 autobusov dĺžky 10,7 m, ktorých kapacita je 76 cestujúcich, a 5 dlhších autobusov s kapacitou 88 osôb. Priemerný vek autobusov sa tak v SAD Trenčín znížil na 6,82 roka. Spolu predstavuje flotila starých aj nových autobusov počet 303 vozidiel,“ uviedla Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Trenčín, a.s.
„Som nesmierne rád, že môžeme cestujúcim dať do užívania nové vozidlá. Sľubujeme si od toho zvýšenie bezpečnosti, zvýšenie kvality a kultúry cestovania. Tu sa nám potvrdilo, že cestujúci oceňujú tieto zmeny. Potvrdil nám to aj prieskum. Napriek tomu, že trendy sú skôr naklonené individuálnej doprave, chceme aj týmto spôsobom stabilizovať počet odchádzajúcej verejnosti od verejnej dopravy,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý spoločne s predsedom dozornej rady SAD Georgom Trabelssiem symbolicky odovzdávali nové autobusy.
Bezpečnostné pásy aj WIFI
Na prvý pohľad sa autobusy líšia len dizajnom, nové technologické prvky sa skrývajú vo vozidle. „Doplnená bola do autobusov bočná digitálna tabuľa s informáciou o trase, digitálny tachograf, ekologickejší motor EURO 6 a samostatne programovateľné nezávislé vykurovanie a klimatizácia. Novinkou sú bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách, ktoré zvyšujú bezpečnosť cestujúcich a do konca roka dodá operátor aj zariadenia wifi, čo ocenia najmä študenti,“ doplnila Strelcová.
Zlepší sa aj komfort vodičov, ktorých pohodlie má priamy vplyv na pozornosť pri jazde. „V týchto autobusoch nám pribudli sedačky pre šoféra s vyhrievaním, určite nám to zlepší každodennú prácu,“ uviedli šoféri stojaci pred novými vozidlami.
Lepšia kultúra cestovania
Starších vozidiel na prímestských linkách ubúda, nové prinášajú lepšiu kultúru cestovania len v prípade, že ich cestujúci šetria. „Musím povedať, že cestujúci vnímajú novotu autobusov a podľa mňa je aj menej poškodzovania. Ľudia sú radi, keď sa môžu zviesť v čistom autobuse. Nedávno sa mi však stalo, že po mladých cestujúcich zostala „kôpka“ na sedadlách aj na podlahe. Je veľmi nepríjemné, keď musí šofér v čase medzi spojmi ešte aj upratovať, či umývať autobus po cestujúcich,“ posťažoval sa jeden zo skupinky šoférov.
Kúpili aj prívesné vozíky pre bicykle
Úplnou novinkou v kraji bude počas cyklistickej sezóny prevádzka autobusov s prívesnými vozíkmi umožňujúcimi prepravu bicyklov. Dva vozíky budú slúžiť na linkách, ktoré cyklisti vyberú v ankete. „TSK začal na dňoch otvorených dverí začiatkom októbra robiť anketu, kde by ľudia chceli, aby vozíky jazdili. Predsa len cyklisti samotní najlepšie vedia, kde by to bolo potrebné najviac. Dokonca v ankete sa bude súťažiť aj o nový bicykel,“ uviedol Juraj Popluhár, generálny riaditeľ SAD Trenčín.
Cestovné sa nemení, spoje len minimálne
Napriek kúpe nových vozidiel, cestovné aj po decembrovej zmene cestovného poriadku v prímestskej doprave v kraji zostáva zachované.
Od decembra prichádza do platnosti nový cestovný poriadok verejnej dopravy na Slovensku, odvíjajúci sa hlavne od zmeny vlakového poriadku. „Zmeny v prímestskej doprave budú minimálne, ide skôr o posuny jednotlivých spojov ako o väčšie zmeny. Čo sa týka prípojov vlakov a autobusov, treba povedať, že v našom regióne sme veľmi postihnutí výstavbou železničného koridoru. Dopravné systémy potrebujú pre svoje efektívne fungovanie stabilitu, ktorú momentálne železnica, ako nosný dopravný systém, nemá, pretože pre rozsiahle výluky musí často meniť svoj poriadok. Je potrebné počkať, pokiaľ sa železnica po Považskú Bystricu zrekonštruuje a železnica prijme cestovný poriadok, ktorý bude platiť celý rok. Je to základná podmienka toho, aby sme mohli urobiť prípoje ku jednotlivým vlakom,“ doplnil Popluhár.
Chcú integrovaný systém dopravy
Kraje, napríklad na Morave, majú vytvorený integrovaný dopravný systém, ktorý zjednocuje podmienky vo všetkých druhoch verejnej dopravy. Ľudia v regióne tak cestujú vlakom aj autobusom na jeden lístok, premávka spojov je v pravidelných intervaloch a dbá sa tiež na prípoj spojov.
„Máme záujem, aby v kraji fungovala integrovaná doprava. Veľa záleží na tom, ako sa k otázke integrovaného systému postaví ministerstvo dopravy, či vytvorí dopravné autority, ktoré by regulovali spoje a verejnú dopravu. Uvítal by som, keby sme spolu so Žilinským krajom mohli vytvoriť spoločný systém, už teraz máme veľa vecí spoločných. Žilinský kraj už robí štúdiu zavedenia integrovanej dopravy, radi by sme sa k tomu pripojili. Avšak termín reálneho zavedenia je zatiaľ neznámy,“ dodal trenčiansky župa Jaroslav Baška.
Autor: Peter Lengyel