ILAVA. Na oddelení jednodňovej chirurgie v ilavskej nemocnici začali ako prví na Slovensku operovať trieslovú prietrž, inak herniu a ľudovo pruh, novou metódou Ide o špeciálnu metódu ONSTEP, ktorú vyvinuli lekári v Portugalsku. V Čechách takto zoperovali asi dve stovky pacientov. Je veľmi šetrná, skracuje dobu operácie aj liečenia po nej.
Z Portugalska do Čiech, a potom na Slovensko
Operovať novou metódou sa učili slovenskí lekári od českých kolegov. Oni zase od lekárov z Portugalska, ktorí metódu vyvinuli. „Táto metóda vznikla v roku 2012 v Porte a jej autormi sú lekári Augusto Lourenço a Rui Soares da Costa. My sme sa s ňou zoznámili prvýkrát na kongrese v Barcelone. Operácia trvala 12 až 20 minút. Nadviazali sme kontakt s obidvoma lekármi, ktorí vyvinuli metódu a oni nás pozvali na stážový pobyt, kde sme si mohli novú metódu vyskúšať. Potom sme ju začali zavádzať u nás,“ hovorí primár chirurgie z prostějovskej nemocnice Adol Gryga.
Kratší operačný čas
Nová metóda, s ktorou začali v Ilave, sa využíva pri operáciách trieslových hernií, teda prietrží. Takáto prietrž je aj jedna z najčastejších, s ktorými sa lekári aj pacienti stretávajú. „Sú dve metódy operácie, teda otvorená, klasická, keď sa urobí kožný rez, a potom plastika ochabnutého trieslového kanálu. Potom je druhá metóda, keď sa za pomoci laparaskopu vkladá na miesto postihnutia implantát, sieťka, ktorá vykryje defekt, ktorý vznikol,“ vysvetlil primár Gryga.
Dodáva, že veľkou výhodou je predovšetkým kratší operačný čas, čo je dôležité hlavne u starších pacientov. Ak prebieha operácia optimálne, je to jedna pätina času klasickou metódou, teda 12 až 20 minút. „Veková kategória pacientov sa posúva stále vyššie a títo ľudia majú viac rôznych iných ochorení, takže je dobré, ak sú podrobení operačnému zákroku čo najkratšiu dobu,“ vysvetľuje primár Gryga.

Rýchly návrat k práci či športu
Tiež je výhodou, že nie je nutné robiť operáciu vždy v celkovej anestéze. „Operovaný nie je úplne uspaný, nie je intubovaný a umelo ventilovaný, ale dostane lieky, ktoré znížia vnímanie bolesti. Tú potláčame aj lokálnou anestézou, teda znecitlivením,“ hovorí primár Gryga. Dĺžka rekonvalescencie je rôzna. Záleží, samozrejme, aj od danosti pacienta na vnímanie bolesti. „Býva tak týždeň až desať dní. Operácia vyhovuje aj ľuďom, ktorí trieslo veľmi namáhajú, ako sú napríklad športovci. Máme odooperovaných cyklistov, ktorí trieslo naozaj veľmi namáhajú a výsledky sú veľmi dobré,“ hovorí primár Gryga. Navyše pacienti sú schopní opustiť lôžko do 24 hodín a nepotrebujú následnú nemocničnú starostlivosť 4 či 5 dní. „Pacienti, ktorí majú silnú motiváciu vrátiť sa čo najskôr do práce, tak vyhľadávajú pracoviská, ktoré robia tieto metódy. Zákroky majú menšiu bolestivosť, menší počet komplikácií,“ tvrdí primár Gryga.
V Čechách operovali novou metódou asi dve stovky pacientov. „Našou zásadou je, aby metóda bola ušitá na mieru pacientovi, aby bola efektívna, a tiež, ak sa dá, aby nemusel operáciu podstupovať dva či trikrát,“ dodáva primár Gryga s tým, že nová metóda nie je vhodná pre všetkých pacientov s diagnózou trieslovej prietrže.
Operácie v Ilave
MUDr. Juraj Šebík, vedúci lekár oddelenia jednodňovej chirurgie v Ilave, hovorí, že boli na kongrese v Čechách, kde sa zoznámili s touto technikou. „Aby bola starostlivosť o trieslové hernie komplexná, pozvali sme pána primára Grygu k výučbe a operáciám prvých pacientov touto novou technikou. Boli to operácie bez komplikácií,“ informoval MUDr. Šebík.
Opísal v skratke aj postup. „Na zavedenie sondy sme urobili štvorcentimetrový rez nad trieslom a tadiaľ sme vkladali špeciálnu sieťku, ktorá má anatomický tvar. Jazva je tri až štyri centimetre, väčšinou bývala pri tradičnej metóde viac,“ dodáva MUDr. Šebík.
V Ilave operovali hneď prvý deň už štyroch pacientov, a to v celkovej aj lokálnej anestéze. Juraj Šebík však zdôrazňuje, že týmto spôsobom sa nedajú operovať všetci pacienti, je to vraj veľmi špecifické, lebo každý je iný. „Táto technika je určená špeciálne len pre trieslovú herniu a použiť sa dá rovnako len pri operácii dospelých ľudí, nie detí. Sme prví na Slovensku, ktorí sme operovali touto technológiou v spolupráci s pánom primárom. Poisťovne tieto operácie preplácajú,“ hovorí Juraj Šebík s tým, že sú pripravení operovať pacientov aj z iných častí Slovenska, nielen z regiónu Považia.
MUDr. Adolf Gryga
Adolf Gryga je primárom chirurgie v prostějovskej nemocnici a tiež členom Lekárskej rady spoločnosti AGEL, ktorá je garantom odboru chirurgia.Tiež je predsedom Českej herniologickej spoločnosti, čo je nová sekcia európskej herniologickej spoločnosti. Účelom tejto spoločnosti je priblížiť sa európskym štandardom a prinášať v Čechách, ale aj kolegom na Slovensko, najnovšie poznatky a metódy operačných postupov, ktoré by boli efektívne.