DUBNICA NAD VÁHOM. Už po druhý raz mohli niektorí piataci využívať pri testovaní aj elektronickú formu. Zapojili sa do nej aj v Základnej škole Pod hájom. Žiaci, ktorí si ju vybrali, si elektronické testovanie pochvaľovali. Spokojní boli aj pedagógovia, keďže predbežné ohodnotenie vedomostí žiakov sa dozvedeli hneď po skončení testovania.
Počítače bez problémov
Na testovanie sa v škole pripravili. Absolvovali aj generálku on-line formou. „Mala hladký priebeh, akurát jeden žiak mal problém pri slovenskom jazyku, avšak nie na našej strane,“ hovorí technik Juraj Mikloš, ktorý dohliadal na bezproblémový priebeh aj samotného testovania. Doplnila ho Darina Olšovská, hlavná koordinátorka Testovania 5 v základnej škole. „Teraz priamo počas testovania nemali niekoľkí žiaci na chvíľu spojenie s centrálou, ale to sa vyriešilo.“
Radšej elektronicky
Testovanie absolvovali dve triedy piatakov. Tobias Matejka využil elektronickú formu. „Bolo to fajn, aj sa mi lepšie opravovalo. Mohol som sa niekoľkokrát vrátiť späť, zmeniť v počítači odpoveď,“ povedal.Aj Vanese Lipárovej sa viac páčilo elektronické testovanie. „Trocha ma potrápila posledná otázka v matematike, kde boli kocky. Ale zvládla som to,“ prezradila.Elektronický spôsob je pre žiakov výhodnejší aj podľa riaditeľky školy Sone Kačíkovej. „V papierovom formulári môžu opravovať iba raz. Pri elektronickej sa mohli k otázke vrátiť, opraviť odpoveď. Súbežne s elektronickým ale vypisujú pre kontrolu aj papierový formulár, a tam už viacnásobné opravy nie sú povolené,“ upozornila.
Aj zdravotne znevýhodnení
Zdravotne znevýhodnení žiaci sa v minulosti zapájali do testovania na báze dobrovoľnosti. V tomto roku ho už absolvovali povinne, s výnimkou žiakov s mentálnym postihnutím. Ich testy zo slovenského jazyka a matematiky mali po tridsať otázok, rovnako ako testy ostatných žiakov. Zvýhodnenie mali v čase. Pokiaľ zdraví žiaci mali na vypracovanie testu šesťdesiat minút, oni mali o pätnásť minút viac. Podľa pedagógov to však až také veľké zvýhodnenie nebolo. „Tieto deti potrebujú pri vyučovaní špeciálny prístup, kde je potrebná aj aktívna účasť učiteľa, majú problém so sústredenosťou. Pri testovaní im ale nemohli pomáhať, napríklad pri rozoberaní otázky, ako to robia bežne na vyučovaní. Hoci čas je dôležitý, v tomto prípade teda až tak nie. Skôr by pomohlo, keby mali v testoch menej zadaní, pretože vypĺňali rovnaké testy ako ostatní. Boli v nich aj tzv. chytákové úlohy, ktoré určite všetkých žiakov potrápili. Tie sú podľa mňa zbytočné, pretože testovanie má ukázať vedomosť, nie nevedomosť,“ vysvetľuje Kačíková.
Niektorí už výsledky vedia
Oficiálne výsledky Testovania 5 by sa školy mali dozvedieť až 20. decembra. Trochu vo výhode sú tí, ktorí testovali elektronicky. )U nich sú už predbežné výsledky známe, dozvedeli sa ich hneď po odoslaní testu. V Základnej škole s materskou školou Pod hájom mali žiaci v elektronickom testovaní v slovenskom jazyku priemernú úspešnosť 65,84 percenta, v matematike 78,07 percenta.