POV. PODHRADIE. V základnej škole spojenej s materskou školou robia už niekoľko rokov zaujímavé podujatie. Vládne na ňom krásna atmosféra.
Tradícia a spolupráca
Tvorivé dielne mávajú v škole už tradične. Triedy sa premenia na dielne, prídu aj rodičia či starí rodičia, lektori a vyrába sa na sviatky. Tvorilo sa aj tento rok. „Vždy býva niečo tradičné, tento rok to bolo zdobenie medovníkov. Tiež sme robili vianočné pohľadnice a netradičné ozdoby,“ povedala riaditeľka Dagmar Chrabačková. Deťom sa snažia tiež priblížiť atmosféru Vianoc z minulosti.
Druhýkrát robili v škole tvorivé dielne v spolupráci s Vlastivedným múzeom. „Zabezpečili sme lektorku, ktorá ich učila techniku zdobenia medovníkov,“ informovala Petronela Rágulová, riaditeľka múzea.
Medovníky si pripravili deti samy doma s rodičmi alebo starými rodičmi, niečo urobili aj pani učiteľky. Pri zdobení im lektorka z Hatného ukázala tradičné ornamenty.
Rada ich niečo naučila
Zdobenie medovníkov učila deti Anna Sláviková z Hatného. Ona začala s ich výrobou ako mladé dievča. Doma to nebola tradícia, tak si musela pomôcť sama. „Prvé sa mi nepodarili, hanbila som sa za ne,“ prezrádza mladá žena. Postupne sa však zlepšovala a teraz už jej robota ide naozaj od ruky. „Človek musí byť tvrdohlavý. Ak sa mu na prvý raz nepodarí, musí ďalej skúšať,“ prezrádza pani Sláviková. Pod jej vedením vytvorili deti naozaj veľa nádhery.
Biele ozdoby
Malých remeselníkov zaujala veľmi aj výroba netradičných ozdôb pod vedením pani učiteľky Janky Bušovskej. „Každý rok sme robili v škole slané cesto. Teraz máme niečo netradičné, vyrábame ozdoby zo sódového cesta alebo studeného porcelánu,“ vysvetlila Janka Bušovská. Hmota vyzerala trochu ako modurit a pracovalo sa s ňou veľmi dobre. Ozdôbky potom pripomínali zasnežené alebo mrazom postriebrené predmety.
Reakcie
Podujatie sa veľmi páčilo aj rodičom či starým rodičom. „Je dôležité, aby už pred sviatkami vládla iná atmosféra. Ak je to tak doma aj v škole, určite majú deti zážitok. Doma si robil syn cesto sám, aj si ho vykrajoval. Bola som prekvapená, ako ho to chytilo,“ prezradila Jana Lukáčová. Jeho medovníčky vraj budú mať na vianočnom stole cenné miesto. „Ak sa do Vianoc nezjedia,“ dodala ešte mamina.
Unesený z podujatia bol aj starý otec Peter Ďurovec. „Som rád a prekvapený. Teší ma, že sa niečo naučia. Atmosféra, ktorá v škole vládne ich nabudí a sú potom plné očakávaní,“ povedal.
Niekoľko rád od medovnikárky
Cesto
Do medovníkov treba dávať chlebovú múku T 655. Je trochu tmavšia a vhodnejšia.
Cestová hmota musí mať konzistenciu dobrej plastelíny. Keď je veľmi tuhá, pridá sa trochu medu, keď veľmi riedke, prisype sa trochu múky.
Cesto musí v mikroténovom vrecku odpočívať v chladničke. Najlepšie týždeň, minimálne však 24 hodín.
Pečenie
Medovníky sa pečú pri teplote 180 stupňov a na klasickom režime, nie teplovzdušnom pečení.
Nie je dobre nazerať, či sú medovníky upečené, treba to zisťovať podľa čuchu. Ak začnú voňať, treba ich vyberať. Ak ich upečieme málo, nemajú dobrú chuť, keď veľmi, dlho sa sušili v rúre, sú veľmi tvrdé.
Pekný povrch
Na pekný lesklý povrch sa natierajú polevou z jedného žĺtka vymiešaného s dvomi polievkovými lyžicami mlieka.
Zmes natierame perkom alebo štetčekom na horúci medovník.
Ak chceme, aby boli poriadne lesklé, môžeme naniesť aj dve vrstvy.
Hmota na studený porcelán
Suroviny
400 gramov sódy bikarbóny, 200 gramov kukuričného škrobu, studená voda
Postup
Sódu bikarbónu je najlepšie kúpiť v malých téglikoch, ktoré poslúžia ako odmerka na vodu. K sóde a škrobu treba pridať dva tie tégliky studenej vody. Všetko potom dať na panvicu nad plameň a dobre miešať. Najprv začne hmota hrčkavieť, potom bublinkovať a nakoniec sa lepiť na panvicu. Stále však treba miešať až vznikne hmota pripomínajúca cesto. Tú treba nechať vychladnúť a opakovane ju pri tom premiesiť. Potom môžeme začať pracovať alebo hmotu odložiť do vrecka či potravinárskej fólie na neskoršie použitie.
Pred vykrajovaním ozdôb hmotu vyvaľkáme asi na pol centimetra. Ozdoby necháme len uschnúť. Nesmú byť veľmi tenké, lebo praskajú.
Zdobenie medovníkov
Cukor sa má preosievať tri razy. To vraj netreba podľa Anny Slávikovej, ak ide o modrý cukor z Trenčianskej Teplej. Je vraj veľmi jemne zomletý.
Do polevy ide jedno bielko, 150 gramov práškového cukru a zopár kvapiek citrónovej šťavy.
Miešať treba ručne, nie v mixéri ani nad parou. Keď poleva zbelie, je dobrá.
Zvyšok polevy treba chrániť pred vyschnutím.
Aby poleva neopadala, treba nechať medovníky jeden deň odstáť, vydýchať a v bytoch, kde býva zvyčajne malá vlhkosť ich niečím prikryť, aby veľmi nevyschla.
Na zdobenie sa používajú igelitové vrecká z galantérie na drobné gombíky so suchým zipsom. Sú pevnejšia ako mikroténové, pracuje sa s nimi lepšie, netrhajú sa.