NIMNICA. Ich práca, ktorá im často zaberá veľa hodín, nie je pre nich zamestnaním, ale záľubou. Venujú sa jej vo voľnom čase, často na úkor rodiny. A vďaka nim regionálna kultúra stále žije. Ich nezištnú prácu ocenili aj na podujatí, ktoré symbolizuje ich vzťah ku kultúre – Múzy nás spájajú.
Nominujú ich kultúrne inštitúcie
Nominácie na ocenenia každý rok predkladajú kultúrne inštitúcie v našom regióne – Považské osvetové stredisko, Vlastivedné múzeum, Považská knižnica. „Pôsobíme tu už dlhé roky, takže poznáme tých, ktorí v regionálnej kultúre pôsobia. Je tu veľa ľudí, ktorí sa jej venujú. Preto sa snažíme vyberať vždy takých jednotlivcov a kolektívy, ktorí sú aktívni, dožívajú sa životného alebo existenčného jubilea. Podmienkou však je, že musia dosahovať dobré výsledky,“ vysvetľuje spôsob nominácie riaditeľka Považského osvetového strediska Daniela Čižmárová.„Veľmi si vážime ich prácu lebo takmer všetci sú neprofesionálni pracovníci, ktorí majú kultúru ako záľubu a venujú sa jej vo svojom voľnom čase. Je to hlavne morálne ocenenie ich práce a sme veľmi radi, že vedenie samosprávneho kraja si ich prácu všíma a rešpektuje naše návrhy,“ doplnila.
Jednotlivci i kolektívy
Tento rok si ocenenie z rúk predsedu samosprávneho kraja Jaroslava Bašku prevzalo dvadsať jednotlivcov i kolektívov. Medzi nimi boli aj zástupcovia dychovej hudby Lieskovanka, ktorá tento rok oslavuje 90. výročie vzniku. Ako podotkol jej člen a zároveň starosta obce Andrej Torda, ich dychovka je dôkazom, že dychová hudba má stále svoje miesto v regionálnej kultúre. „Zatiaľ nemáme ani generačný problém,“ dodal s úsmevom.Jubilantom je tento rok aj Dychový orchester Základnej umeleckej školy v Považskej Bystrici, ktorý existuje už štyridsať rokov. Ocenenie dostal za za dlhoročnú vysokú umeleckú úroveň činnosti a úspešnú prezentáciu dychovej hudby na Slovensku i v zahraničí. Ďalšími ocenenými boli Obec Stupné, kronikár obce Stupné Marián Krajčoviech, poetka Viera Procházková, člen folklórneho súboru Podžiaran Pavol Máček, vedúca folklórnej skupiny Manínec Helena Kostelanská, člen folklórnej skupiny Záriečanka Juraj Húževka, vedúci ľudovej hudby FS Váh Ivan Sadloň, regionálna autorka Božena Dobrovičová-Záriečská, pracovníčka Považskej knižnice Mária Jakubčíková a pracovníci Vlastivedného múzea Anna Šujanská a Tomáš Žilinčík.
Venuje sa divadlu
Medzi jednotlivcami, ktorí dostali ocenenie za dlhoročnú činnosť, bol i Peter Hudák, vedúci a režisér detského divadelného štúdia Ochotníček v Púchove. Získal ho za dlhoročnú významnú a mnohostrannú činnosť pre rozvoj detskej dramatickej tvorivosti a amatérskeho divadla na Slovensku. Peter s Ochotníčkom pracuje už dvadsaťpäť rokov. „V podstate som spolupracoval so všetkými púchovskými divadelnými súbormi, či už sú to detské alebo dospelé. Písal som scenára, piesne do hier, účinkoval, režíroval. Táto práca ma potom dostala aj do rôznych porôt na Slovensku, Maďarsku či Srbsku, pracujem aj ako lektor v rôznych worskshopoch. Taktiež som dva roky prednášal na akadémii v Banskej Bystrici, alebo sa skôr hral s poslucháčmi, ktorí sa chceli venovať detskému divadlu,“ s úsmevom prezradil čo-to o svojej činnosti. Morálne ocenenie, ktoré získal, neberie len ako uznanie pre svoju osobu, aj keď ho teší. „Vnímam to ako zadosťučinenie za vlastnú prácu i prácu detí a všetkých, ktorí sa okolo divadla pohybujú. Ochotníček má 45 rokov a vnímam to ako ocenenie celého súboru a amatérskeho hnutia v Púchove, ktoré má písomne podloženú tradíciu od roku 1862,“ dodal. Oceneným i pozvaným hosťom spríjemnili chvíle účinkujúci Matúš Pavlík – recitátor a účastník celoštátnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, skupina Aca People, sólisti Dychového orchestra ZUŠ Považská Bystrica Ladislav Tamáši a Tomáš Čelko, člen Divadelného súboru Ivana Pišku Stupné Pavol Sečník, folklórna skupina Manínec z Podmanína a folklórny súbor Váh z Púchova.