Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Začiatky boli veľmi ťažké

Súkromná základná umelecká škola manželov Kardošovcov v Považskej Bystrici patrí medzi najmladšie v našom regióne. Jej vznik sa datuje len od roku 1997.

„Začiatky boli veľmi ťažké. Nemali sme vlastné priestory, ako súkromná škola sme dostávali najnižšie dotácie. Preto sme mohli mať len dvoch interných učiteľov a ďalší pracovali ako externisti. Našťastie nám vyšla v ústrety riaditeľka IV. ZŠ, ktorá nám poskytla priestory, pochopenie sme našli i na odbore školstva okresného úradu,“ spomína na prvé skúsenosti Anna Kardošová, ktorá sa z ekonomiky preorientovala na tanec.
Príjemným prekvapením pre „prvú lastovičku“ v našom regióne bol počet žiakov. „Predpokladali sme, že budeme mať v prvom ročníku stopäťdesiat detí, pretože starší žiaci so súboru Mini prešli do našej školy. Napokon ich bolo štyristopäťdesiat. Rodičia oceňovali, že sme otvorili pobočky i v spádových obciach, takže deti nemuseli dochádzať do Považskej Bystrice. Pobočky fungujú doposiaľ v Pružine a Papradne. Žiaľ, klesajúca demografická krivka i poukazy, ktoré si žiaci môžu uplatniť v škole, sa prejavili aj u nás, a tak sme museli zrušiť pobočky v Udiči a Slopnej,“ pokračuje. V súčasnosti SZUŠ navštevuje šesťstopäťdesiat detí, z toho je viac ako stovka v pobočkách. Venuje sa im desať interných a osem externých pedagógov. Medzi nimi sú i viacerí bývalí absolventi. Späť do školy sa už ako učiteľky vrátili Soňa Kardošová, Eva Miklošovičová, Lýdia Janáčková, Zuzana Vidová. K nim treba prirátať aj praktikantky, ktoré sú tiež bývalými absolventkami. „Veľmi sa nám to osvedčilo. Keď sa žiak vráti ako učiteľ, neprichádza do neznámeho prostredia. Pozná už našu prácu, dokáže v nej pokračovať a čo je hlavné, má k nej vzťah,“ dodáva A. Kardošová.

Skryť Vypnúť reklamu

Majstrovstvá Slovenska boli doslova medailovou žatvou
Ak by mala škola bilancovať doterajšie úspechy na slovenských súťažiach, jednoznačne najlepšie z toho vychádza tohtoročný apríl. Majstrovstvá Slovenska v hip hope v Prešove boli pre ňu žatvou. Medailové umiestnenia získali doslova v každej kategórii. „Na súťaž sme išli s novou choreografiou, ktorá bola úplne iná ako doteraz. Páčila sa aj rozhodcom. Oceňovali jej náročnosť a kreativitu. Samozrejme, že rezervy sú stále, či už v technike, tanečníkoch alebo tréneroch. Po materiálnej určite nie, lebo sme veľmi dobre vybavení. Hoci nás úspechy na majstrovstvách Slovenska veľmi tešia, máme stále čo robiť. Teraz nás čakajú majstrovstvá Európy i sveta. Ak chceme na nich dobre obstáť, nesmieme zaspať na vavrínoch,“ triezvo hodnotí Prešov tréner a choreograf Ivan Štancel.Veľmi dobre vie, o čom hovorí. On sám sa tancu venuje už veľa rokov a pozná atmosféru súťažných podujatí. Ale pohľad na rozradostnených medailistov ho veru nenechal ľahostajným, no ako dodal, on si priestor na oslavu nechá na neskôr. Teraz je veľmi dôležitá príprava, na ktorej sa podieľa taktiež aj choreografka a trénerka Marcela Hrúzová.Nielen na európske alebo svetové podujatia, ale tiež na obhajobu titulov: „Chceme prísť opäť s niečím novým, aby sme udávali trend hip hopu.“
Týždeň po Prešove prišli na rad majstrovstvá Slovenska v Martine, ktoré boli zamerané na disco. Ani tu Kardošovci neobišli naprázdno. Na najťažšiu hlavnú vekovú kategóriu sa pripravovali už od augusta. Na parkete opäť zažiarila Stella, ktorá za sebou zanechala i svojho najväčšieho konkurenta – žilinské Lentilky. „Dosť sme sa báli, pretože naša choreografia bola vždy iná ako u ostatných. Je postavená na výbornej kondičnej príprave. Naše obavy boli zbytočné. Náročnú choreografiu veľmi dobre skĺbenú s hudbou ocenila i porota a Stella sa stala majstrom Slovenska. Finálové umiestnenia sme mali aj v ďalších súťažiach. Pre nás je to veľmi dôležité, pretože vo finále sú medzi skupinami veľmi malé rozdiely,“ skonštatovala Anna Kardošová. Aj tanečníkov z Martina čakajú ďalšie súťaže na európskej a svetovej úrovni. Najbližšia z nich bude už tento mesiac.

Skryť Vypnúť reklamu

Speváci vôbec nezaostávajú
Za najväčší úspech hudobného odboru všetci považujú muzikál, ktorým sa prezentovala skupina Mini. S poprednými umiestneniami sa vždy vracali aj z Bystrických zvonov, kde sa tiež presadili viacerí dnes už známi speváci. Natália Porubčinová, Mário Dvorský, Soňa Kardošová, Lenka Verešová, Marián Fatrsík, to všetko sú aj odchovanci Stanislava Kardoša, ktorý sa nemalou mierou pričinil o rozvoj ich talentu.
Vysokú latku kladú bystrickí speváci aj na súťaži v Gbeloch, odkiaľ si ocenenia priniesli Baška Budičová a Silvia Cingelová. Do bojov o najvyššie posty chcú zasiahnuť aj tento rok. Už teraz sa intenzívne pripravuje okrem oboch speváčok aj Peťa Škoríková, Monika Vrbová, Miška Grajcariková i Pavlínka Danižíková. Tieto mená sú známe z Bystrickej podkovy.
A možno o nich budeme ešte počuť aj na Bratislavskej vrane, kam sa tiež chystajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Poháre zo súťaží nosí okrem jednotlivcov aj Stella
Stella, Slniečko, Plamienok, Stelláčik... To všetko sú názvy súborov, ktoré sú známe aj na verejnosti. Prezentujú sa i na súťažiach, a treba povedať, že veľmi úspešne.
Stella nemá za sebou dlhú históriu, veď funguje niekoľko rokov. Tvoria ju väčšinou dievčatá, ktoré už štúdium v škole absolvovali, ale tanec im natoľko prirástol k srdcu, že sa mu venujú naďalej. Vôbec im neprekáža, že napríklad prázdniny pre ne končia už v auguste, kedy začínajú s tréningom. Po mesačnej pauze sa totiž telo musí dostať do svojho obvyklého režimu, aby už od septembra naplno zapli s nácvikom novej choreografie. Na súťažiach je tvrdá konkurencia, a tak sa treba naozaj dobre pripraviť. Výsledkom je žatva medailí, ktoré právom patria aj ich učiteľom a choreografom, ktorí sú maximálne tvoriví. A v tom má SZUŠ skutočne šťastie. Choreografie, ktoré pripravuje napríklad Soňa Kardošová, získali už mnoho ocenení Stelle i sólistom Andrejovi Kardošovi či Lacovi Pongrácovi.
Do rozhodujúcich umiestnení začína hovoriť tiež Stelláčik, ktorý je mladšou sestrou Stelly. Ale iba v názve. Pri vystúpeniach to vôbec nepoznať. Stredná veková kategória dievčat tancuje pod názvom Stella Dream. Vekovo síce staršie, ale tanečne mladšie dievčatá sú známe ako Stella Crash. Aj u nich platí, že úspechy nie sú výsledkom len samotných tanečníkov, ale tiež učiteľov, ktorí len s minimom učebných pomôcok, ale maximom tvorivosti, dokážu žiakov veľmi dobre pripraviť.

Začínajú najprv v Mini, pokračujú v Maxi
V škole oficiálne fungujú dva veľké hudobno-tanečné súbory – Mini a Maxi. Oba názvy v podstate slúžia na odlíšenie veku žiakov. V Mini sú deti od 7 do 10 rokov, potom prechádzajú do Maxi. Majú svoju vlastnú choreografiu, piesne. Teraz je Mini trochu v úzadí, pretože nastala generačná výmena, ale už o rok budeme o tomto súbore podľa učiteľov určite počuť. Výhodou je spolupráca hudobného i tanečného odboru. Žiaci sa navzájom dokážu dopĺňať, aby spolu vytvorili hudobný celok.
Ak už hovoríme o súboroch, nemôžeme zostať len pri týchto dvoch. V podstate každá trieda tvorí samostatný súbor so svojím vlastným názvom, kostýmom, choreografiou. Samostatne účinkujú i na verejnosti. Nie všetky sa ale prezentujú na súťažiach. Priestor dostávajú najmä staršie deti. No na javisku sa oťukávajú aj ich mladší spolužiaci, a to počas koncertov, kde robia radosť hlavne svojim rodičom. Treba ešte nejaký komentár k pohľadu na štvorročných drobčekov z prípravky, ktorí s oduševnením tancujú? Poteší nielen rodičov, ale i nezainteresovaných divákov.
Hudobný odbor
SZUŠ reprezentujú tri spevácke zbory. Takýmto počtom sa asi môže pochváliť len máloktorá umelecká škola. Najmladšia generácia spevákov je v Radostníčku, ktorý vedie L. Janáčková. Fantastiku, ktorú diriguje J. Kováč vznikla zo starších členov Mini, ktorým pribudlo školských povinností, a tak sa už tancu a spevu nemohli súčasne naplno venovať. Zbor Agappe je známy najmä v Papradne a tvoria ho žiaci z pobočky v tejto obci. Venuje sa im Juraj Šípek. A že skutočne všetky tri zbory spievaju na vysokej úrovni, potvrdzujú i mnohé vystúpenia doma i v zahraničí.
Pokiaľ ide o zameranie hudobného odboru, je rozmanité. Od klasickej hudby až po modernú. Speváci rozvíjajú svoj talent aj ako sólisti zborov, kde spolu s nimi účinkujú aj učitelia.
Tanečný odbor
Pre pohybovo nadané deti je určený tanečný odbor. Hoci je zameraný najmä na moderný tanec, a to disco a hip hop, žiaci postupne musia zvládať aj špecializované predmety – od klasického tanca, cez ľudový, džez až po moderný. Po skončení štúdia sú z nich už tanečníci, ktorí sa nemusia obávať, že by ich niektorý druh tanca zaskočil. Široké spektrum tancov vyplýva nielen z učebných osnov, ale tiež je výhodou pre tanečníkov, ktorí sa takto zdokonaľujú v rozsahu ohybnosti, precíznosti držania tela i precvičovaní jednotlivých prvkov, aby tanec bol čo na najvyššej úrovni.
Mnohí s prípravou začínajú už ako štvorroční, samostatná trieda je vytvorená i pre starších ako štrnásťročných. Tanec je odbor, kde sa nedá zaháľať, pretože by sa to automaticky odrazilo na forme. A že tanečníci v SZUŠ berú školu skutočne zodpovedne, potvrdzujú úspechy, ktoré dosahujú na rôznych súťažiach alebo napríklad pri prezentácii svojej súborovej práce.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 6. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 2. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 3. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 4. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 5. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 6. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 7. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 8. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
 9. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
 10. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 9 721
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 412
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 144
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 500
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 233
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 698
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 187
 8. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 2 819
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 455
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 351

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 2. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 3. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 6. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 7. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 8. Adriana Boysová: Stretnutie
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 835
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 421
 3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 7 852
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 498
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 685
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 304
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 984
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 873
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pozrieme sa aj na tieto novinky: Hokejová reprezentácia privítala mladíkov, darilo sa aj Slovákovi v zámorí.


1 h

V ilavskej knižnici predviedla paličkárka Helena Drestová z Hornej Poruby tradičné techniky paličkovanej čipky.


17 h

Máte viac ako šesťdesiat rokov a máte pocit, že horšie vidíte? Potom je možné, že vás trápi sivý zákal. Na otázky pacientov k sivému zákalu odpovedá MUDr. Ján Sokolík jr., primár Očného centra Sokolík v Trenčíne, ktoré sa na liečbu a operácie sivého zákalu špecializuje.


29. sep
Ivan Belák.

IVAN BELÁK (43) po ukončení aktívnej kariéry pokračuje v tej trénerskej. S MŠK Žilina U19 sa im podaril husársky kúsok.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


23 h

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


25. okt

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši prerušil vyučovanie na týždeň.


24 h

Ak ste muža videli, kontaktujte políciu.


23 h

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 2. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 3. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 6. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 7. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 8. Adriana Boysová: Stretnutie
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 835
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 421
 3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 7 852
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 498
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 685
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 304
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 984
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 873
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu