Rozpočet treba kontrolovať častejšie, upraviť chceli aj limit primátora

Niektorí poslanci návrh rozpočtu pre roky 2017 až 2019 nepodporili. Nemali zásadné výhrady k obsahu. Dlhodobo im však prekáža, že nemajú možnosť dostatočnej kontroly.

Pozmeňovacie návrhy predložila poslankyňa Monika Bandúrová (zadný rad v strede). Pozmeňovacie návrhy predložila poslankyňa Monika Bandúrová (zadný rad v strede). (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Niektorí poslanci mali pri schvaľovaní rozpočtu výhradu k možnosti kontrole jeho napĺňania i čerpania. Padli dva pozmeňovacie návrhy. Oba predkladala poslankyňa Monika Bandúrová. Prvý bol vlastne požiadavkou, aby prednosta mestského úradu predkladal dvakrát počas roka stav plnenia a čerpania rozpočtu. Bolo by to v druhom a treťom kvartáli. Druhý návrh sa týkal úpravy limitu na rozpočtové opatrenia primátora.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možnosť väčšej kontroly

Pozmeňovacie návrhy mali priniesť možnosť väčšej kontroly rozpočtu. „V posledných dvoch rokoch nedostávame stavy čerpania a plnenia rozpočtu v priebehu roka. Stávalo sa, že väčšina položiek sa vôbec nenaplnila, vidíme to aj v záverečnom účte. Alebo sa robili rôzne zmeny, nad ktorými poslanci, ktorí by mali mať kontrolu nad rozpočtom, nemali dohľad,“ uviedla dôvody predloženia poslankyňa Bandúrová.

SkryťVypnúť reklamu

Pri druhom návrhu uviedla, že chápe niektoré akútne potreby. „Limit, ktorým disponuje primátor mesta na rozpočtové opatrenia, je však dosť vysoký. Ide o 50-tisíc eur,“ zdôvodnila Bandúrová. Navrhla zníženie na 25-tisíc eur. „Pánovi primátorovi by zníženie dávalo stále možnosť robiť opatrenia, ktoré sú potrebné,“ povedala Bandúrová.

Nežiadali vraj nič extra

Poslankyňa Bandúrová zdôraznila, že pokiaľ ide o predkladanie správy, nežiadali niečo extra. Takáto vec je podľa nej zakotvená už v samotnom návrhu programu rozpočtu. „Akurát sa nikdy neplnila. Takže my budeme tlačiť, aby sa, čo je tam napísané, síce nie priamo v uznesení, stalo skutočnosťou,“ dodala poslankyňa s tým, že už žiadala tento rok, aby bola správa predložená v zastupiteľstve.

„Nestalo sa, hoci som sa aj v komunikácii s mestským úradom snažila, aby bol takýto materiál predložený. Prišiel len na moju osobnú adresu,“ povedala Bandúrová.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to politický nezáujem

Na to, aký význam má predkladanie správy, uviedla Bandúrová aj konkrétny príklad. Spomenula, že v rozpočte sa nenaplnil napríklad príjem vyše milióna eur, ktorý sa očakával z predaja, čo je dôležitá vec.

„My sme sa túto informáciu mohli dozvedieť neformálne, čo by nemal byť štandard. Poslanci aj občania by sa mali dozvedieť, v akom finančnom zdraví je mesto už v priebehu toho, ako sa rozpočet plní,“ povedala Bandúrová. Dodala ešte, že si nevie predstaviť zdravé fungovanie napríklad v rodinnom rozpočte, ak sa dozviete až na konci roka, ako sa vám vlastne darí.

Neprijatie návrhu bol podľa Bandúrovej politický nezáujem, no neprekvapilo ju to. „Myslím si však, že je to na škodu. Poslancom aj občanom,“ dodala.

Keďže oba pozmeňovacie návrhy neprešli v zastupiteľstve, niektorí poslanci návrh rozpočtu nepodporili.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa primátora nedôležité

Primátor Karol Janas v reakcii na predloženie návrhov zdôraznil, že oba neprešli a skôr sa pristavil pri tom, že rozpočet prešiel drvivou väčšinou poslancov. „Teda ho podporili, dokonca vo finančnej komisii prešiel jednomyseľne, rovnako v mestskej rade,“ povedal okrem iného Janas.

Návrhy boli podľa neho úplne irelevantné. „A tak ich vyhodnotili aj poslanci. K prvému na zverejňovanie v pravidelných intervaloch, kde išlo hlavne o rozpočtové opatrenia, hovorím, že to všetko zverejňujeme a každý poslanec má k dispozícii sledovať všetky rozpočtové opatrenia. Takže návrh bol vykopávaním otvorených dverí, lebo my absolútne nič netajíme,“ povedal Janas s tým, že všetky rozpočtové opatrenia vychádzajú z návrhov poslancov. „Ak požadujú navyše niečo urobiť vo svojich mestských častiach a starajú sa o svoje mestské časti, sme vždy ochotní, pomôžeme,“ povedal. Dvom poslancom, ktorí stoja za návrhom, vytkol nezáujem v tomto smere.

Dodal, že ak sú úspory z verejných obstarávaní alebo z dobrého hospodárenia mesta, pomôžu dobudovať javisko, cestu a podobne. „Teraz sme napríklad na Rozkvete vysúťažili opravu komunikácie. Pre svoju dĺžku bola rozplánovaná na tri roky, ale keďže cena bola výborná, rozhodli sme sa, že urobíme rozpočtové opatrenie a urobíme ju za jeden rok. Nebolo na tom nič tajné, všetko vychádzalo z požiadaviek poslancov,“ uviedol Janas.

Po komunikácii s poslancami

Čo sa týka zníženia právomocí primátora na rozpočtové opatrenia, poslanci si vec podľa Janasa vyhodnotili tak, že sa robia vždy po komunikácii s nimi. „Takže to odmietli. Niekedy je totiž potrebné robiť ich väčšie,“ tvrdí primátor s tým, že podľa väčšiny sú opatrenia namieste.

Odvolal sa na diskusiu a konkrétne vystúpenie poslanca Panáka. „Keď bolo potrebné opraviť škôlku a zatepliť strechu, bolo by nereálne, keby sa muselo preto schádzať zastupiteľstvo. Veci bolo potrebné riešiť operatívne,“ uviedol konkrétny prípad. Spomenul aj opravu mostov. „Mali sme tiež situáciu, keď začali padať mosty v meste. Ak by sme vtedy nemali možnosť robiť rozpočtové opatrenia a museli by sme zvolávať zastupiteľstvo so sedemdňovými lehotami, tak by možno prišlo k škodám či zraneniam,“ hovorí primátor Janas.

Musia sa uzniesť

Na požiadavku predkladať priebežne správy o rozpočte hovorí prednosta Anton Martaus, že teraz sa robí monitorovacia správa, ktorá sa nepredkladá zastupiteľstvu, a potom je záverečný účet. „Samozrejme, aj pri schvaľovaní rozpočtu vidia poslanci stĺpec, kde je očakávaná skutočnosť alebo plnenie rozpočtu, takže istú kontrolu majú. A majú aj možnosť individuálne sa pozrieť, ako sa rozpočet plní,“ myslí si prednosta.

Spomenul, že poslankyňa Bandúrová s nejakou skupinou poslancov bola za ním, mala požiadavku, ktorú predložila, mailovala mu a chcela plnenie rozpočtu. „Ja som jej ho dal. Nie je teda problém, že by sme chceli niečo schovávať,“ hovorí Martaus.

Dodal, že nie je možné, keďže mestský úrad má nejaký chod a algoritmus postupov, čo má robiť a čo nie, aby z 25 poslancov každý mal nejakú inú požiadavku, a aby to úrad plnil. „Asi by sa to fyzicky ani psychicky nedalo zvládnuť. Takže, pokiaľ sa na niečom uznesú, samozrejme, áno, ale teraz momentálne to poslanci neodsúhlasili. Takže je to niečo, čo mestský úrad realizovať nebude,“ povedal Martaus.

Na priamu otázku, či kontrola, ako je teraz postačuje, povedal, že je to na poslancoch. „Ako si to oni schvália, tak to budeme plniť.“

Hovorí o manažmente sľubov

Juraj Smatana vysvetlil, prečo skupina poslancov nepodporila návrh rozpočtu. „Naše základné výhrady vychádzali z toho, že mesto, respektíve primátor, dlhodobo funguje systémom manažmentu sľubov. Jednoducho získava súhlas v zastupiteľstve cez sľubovanie vecí poslancom, ktoré by mali byť úplne samozrejmou súčasťou hospodárenia mesta,“ myslí si Smatana. Údržba ciest, chodníkov, verejného osvetlenia a podobne by mala podľa neho prebiehať úplne automaticky.

„Poslanci by mali len dozerať, či sa niečo nezanedbalo a nie sa chodiť milostivo doprosovať primátorovi, aby rozpočtovým opatrením uvoľnil peniaze. Rozpočtové opatrenia by mali slúžiť pri mimoriadnych situáciách,“ povedal Smatana.

Chcú mať reálny prehľad

Návrhy, ktoré predkladala Bandúrová, oba podľa neho smerovali len k vyššej kontrole. „Nemali sme výhrady k samotnému zostaveniu rozpočtu. Chceli sme mať naozaj len reálny prehľad, kam idú peniaze mesta,“ zdôvodnil Smatana.

Dodal, že podľa neho sa minulý rok stávalo, že čo bolo v rozpočte, sa nerealizovalo a realizovalo sa niečo celkom iné, čo v ňom nebolo. „Ja chápem rozpočtové opatrenia, keď vybuchne niekde kotol v škole, čo je zložitá situácia, ktorú treba akútne riešiť. Ale nechápem rozpočtové opatrenia na stavbu, ktorá sa dá naplánovať. Nepovažujem to za správne,“ zdôvodnil.

Naplánovať sa dala napríklad podľa Smatanu aj oprava mostov. Problém vidí v zanedbanej údržbe. „To nebola povodeň ani nepadol meteorit,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 18 972
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 4 954
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 950
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 556
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 901
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 798
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 800
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 1 661
  1. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  2. Radoslav Záhumenský: Zrúcanina, o ktorej netušíš (a pritom stojí za to!)
  3. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  4. Marián Gunár: Sociálna ekonomika na Slovensku
  5. Ivan Drozdy: Masívny výpadok elektriny v Česku 4. júla 2025: Analýza príčin a dopadov
  6. Eva Záhorská: Vlny horúčav a invázne organizmy
  7. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  8. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie!
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 728
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 23 785
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 564
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 128
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 10 028
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 824
  7. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 7 460
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 128
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Rozhlasový systém prejde modernizáciou.

AI nahradí klasického hlásateľa.


Cestovanie s deťmi po Slovensku býva samo o sebe výzvou. Keď si s rodinou naplánujete výlet vlakom a akurát sa v tom čase pritrafí výluka na trati, môže to vyzerať ako recept na zmarené plány.


1

Takto si ju môžete spríjemniť a perfektne užiť.


Kobyla sa prvé dni po odobratí nedokázala ani postaviť.

Na farmu v Belušských Slatinách sa zdvihla vlna kritiky.


2
  1. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  2. Radoslav Záhumenský: Zrúcanina, o ktorej netušíš (a pritom stojí za to!)
  3. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  4. Marián Gunár: Sociálna ekonomika na Slovensku
  5. Ivan Drozdy: Masívny výpadok elektriny v Česku 4. júla 2025: Analýza príčin a dopadov
  6. Eva Záhorská: Vlny horúčav a invázne organizmy
  7. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  8. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie!
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 728
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 23 785
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 564
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 128
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 10 028
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 824
  7. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 7 460
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 128
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu