POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pod nárast nákladov, ktoré musela dať samospráva na likvidáciu skládok, sa určite podpísala aj zmena zákona.
Museli dať oveľa viac
V októbri minulého roka sa suma, ktorú muselo mesto vynaložiť na likvidáciu čiernych skládok, vyšplhala podľa hovorkyne Ivety Kováčikovej na približne 60-tisíc eur. „V roku 2015 to bolo 13 500 eur,“ uviedla pre porovnanie hovorkyňa.
Nárast finančných prostriedkov potrebných na likvidáciu čiernych skládok spôsobila podľa nej aj zmena zákona o odpadoch, na základe ktorej sú platné aj zmeny všeobecne záväzného nariadenia samosprávy o odpadoch, a to od 1. júla 2016.
„Dovtedy boli obyvatelia mesta zvyknutí k stojiskám na nádoby pre komunálny a separovaný odpad umiestňovať aj nadrozmerný odpad, elektroodpad a podobne. Od 1. júla 2016 je tento spôsob odovzdávania odpadu na území mesta zakázaný a takýto odpad sa tiež považuje za čiernu skládku,“ vysvetlila Kováčiková.
Najväčšia v Moštenci
V minulom roku mesto zlikvidovalo okrem iného aj jednu z najväčších čiernych skládok, a to na území Horného Moštenca. „Na tento účel radnica získala z Environmentálneho fondu dotáciu vo výške približne 66 000 eur. Spoluúčasť mesta bola vo výške takmer 7400 eur,“ informovala Kováčiková.
Dodala, že na mieste odstránili uľahnutý odpad, územie vyčistili, zrekultivovali a upravili do pôvodného stavu rozprestretím zeminy. „Terénne nerovnosti upravili použitím zásypovej zeminy. Vyťažený odpad bol vzhľadom na jeho charakter premiestnený na riadenú skládku,“ doplnila hovorkyňa Kováčiková.
Ľahostajnosť
Mesto sa snaží priebežne likvidovať aj menšie skládky, využíva tiež ľudí v rámci verejnoprospešných prác, pomáhajú aj dobrovoľníci. „Problém vytvárania čiernych skládok je spôsobený najmä ľahostajnosťou ľudí. Obyvatelia by si mali uvedomiť, že vytváraním čiernych skládok škodia životnému prostrediu a tiež, že nemalé financie z rozpočtu mesta na ich likvidáciu by mohli slúžiť na lepšie účely,“ vysvetlila Kováčiková.
Autor: VÁ