Návrhy na premeny sú zaujímavé
Študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prezentovali do konca septembra v priestoroch považskobystrickej mestskej radnice svoje architektonické práce, akým smerom by sa mohlo po architektonickej stránke uberať mesto. Ich tvorcovia si mesto aj prešli, konzultovali s obyvateľmi aj odborníkmi. Vznikli v ateliéroch urbanistickej tvorby na Ústave urbanizmu a územného plánovania a sú výsledkom spolupráce mesta a fakulty.
Krst knihy Manet M90
Považské strojárne boli známe výrobou motocyklov. Spomienky na ňu oživila aj kniha Zdena Metzkera staršieho o prvom slovenskom motocykli Manet M90, ktorý bol vyrobený v strojárňach. Kniha vyvracia mnohé mýty, ktoré o pôvode a vzniku tohto dvojpiestneho jednovalca kolujú medzi verejnosťou. Publikácia zachováva aj také detaily, ktoré sa v knihách bežne nevyskytujú. Zvlášť, keď autor bol v styku ako konštruktér so staršími kolegami, ktorí stáli pri zrode Maneta M90 a nemusel sa spoliehať na spostedkované informácie.

V nedeľu prišlo veľké prekvapenie. Pätorčatá
Na salaši u Oľgy Apoleníkovej mali nezvyčajný prírastok. Jedna z oviec pripravila majiteľke aj celému osadenstvu salaša na 25. výročie jeho vzniku milé prekvapenie. Na svet priviedla päť krásnych, zdravých mláďat. Príkladne sa tiež o ne stará a každú návštevu nástojčivo odháňa preč, aby jahniatkam nedajbože niekto neublížil. Zoológ hovorí, že päť mláďat je u oviec domácich je dosť neobvyklá vec.

Na opravu ciest zobrali úver
V Ilave opravovali cesty, ktoré boli v zlom technickom stave. Investovali takmer pol milióna eur. Pre rekonštrukciu vybraných komunikácií sa rozhodli preto, že boli v najhoršom technickom stave. Najrozsiahlejšie opravy realizovali v časti Iliavka, potom na Sihoti a na opravu čakajú ešte cesty v Klobušiciach.
Zhorel kostolík
V Hornej Marikovej v miestnej časti Ráztoka zhorel krásny drevený kostolík, ktorý bol pýchou obce. Postavili ho v roku 1946 z vďaky, že skončila vojna. Krásnu a neopakovateľnú atmosféru prežívali ľudia v kostolíku hlavne počas Vianoc. Až do minuloročného augusta. Podľa domácich ho niekto podpálil. Zvláštne je, že zvon z neho zmizol, nepodarilo sa ho nájsť. Zostali len srdce a konzola.
Nešťastná udalosť ale obyvateľov Hornej Marikovej neodradila. Na zhorenisku chcú postaviť nový kostolík.

Zachránili stovky kníh
Celoživotnou záľubou doktora Mojmíra Rastislava Chorváta boli knihy. Nazhromaždil ich stovky. Keď zomrel, manželka ich nechala roky nedotknuté. Teraz ale hrozilo, že skončia v zbere. To púchovskí dobrovoľníci nechceli dopustiť, a tak zorganizovali brigádu na ich presťahovanie. Zapojili sa do nej aj mamičky. Zbierka skončila v Župnom dome, ľuďom ich budú ponúkať počas rôznych podujatí, napríklad na knižných burzách, literárnej čítačke.
Začali s búraním komína
V areáli bývalých Považských strojární začali s odstraňovaním komína, ktorý bol deviatou najvyššou stavbou na Slovensku a medzi komínmi mu patrila piata priečka.
Z 201 metrov vysokého komína, ktorý výškou dominoval medzi ostatnými komínmi v komplexe priemyselného parku bývalých Považských strojární, nevyšiel ani jediný mráčik dymu. Bol súčasťou združeného tepelného zdroja, ktorý sa staval v minulosti pred rokom 1989 pre zvýšené potreby rozvoja Považských strojární, hlavne rozvoja výroby leteckého motora a tiež pre potreby plánovanej výstavby na sídlisku Rozkvet. V blízkosti komína rastie nová hala kórejskej firmy a prekáža jej. Firma sa podieľa na nákladoch spojených s demoláciou komína. Tým, že komín nie je znečistený, odpad z neho sa dá použiť ďalej na stavebné účely.
Medu je na Považí zúfalo málo
Vlaňajší rok sa do histórie včelárstva nezapíše ani ako dobrý, dokonca ani priemerný. Podľa Milana Janca z výkonného výboru Slovenského zväzu včelárov Trenčianskeho kraja
ide o najhorší rok za posledné roky. Príčin je viacero. Na Považí jarné mrazy naštrbili podmienky v prírode, kvitlo menej rastlín, a ak aj áno, bolo menej nektáru. Rok bol nepriaznivý aj pre tmavý med, ktorý produkujú vošky. Pohromou, a to dlhodobou sú chemické postreky. Zhodli sa na tom včelári na Včelárskej nedeli v Mestečku.
Prváci opäť dostali balíčky
Stalo sa už tradíciou, že mesto kupuje pre prvákov balíčky so základnými školskými potrebami. Týmto krokom chce samospráva potešiť nielen začínajúcich školákov, ale aj ich rodičov, ktorým čiastočne uľahči finančne náročný vstup do školy.
Bubliny spojili všetkých bez rozdielu veku
Zaujímavé podujatie s pôsobivou myšlienkou urobiť radosť seba aj iným sa konalo v rámci podujatia CoolTajneR. Bubble day / Deň bublín je najväčšie bublinové podujatie organizované dobrovoľníkmi vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí. Jeho myšlienkou je darovať v jeden deň radosť, nadšenie a úsmev na námestiach alebo iných verejných priestranstvách miest a obcí. Bol aj na námestíčku pred Domom kultúry v Považskej Bystrici. A radosti bolo naozaj veľa, tešili sa malí aj tí skôr narodení.

Na dubnickej radnici prišlo k zmenám
Týkali sa organizačného poriadku aj funkcie prednostu. Vykonával ju exprimátor Púchova Marián Michalec a podľa dubnického primátora Jozefa Gašparíka požiadal o uvoľnenie z funkcie. Jeho žiadosť prijal.
Ďalšou zmenou bolo preradenie oddelenia výstavby priamo pod primátora. Dôvodom podľa Gašparíka boli napäté vzťahy medzi oddelením a prednostom.

Už dvadsať rokov aj posväcujú chlebík
Počas lednických dožinkových slávností chýbal tradičný sprievod. Prekazila ho prietrž mračien, ktorá zahnala pod strechy účinkujúcich i divákov. Aj napriek tomu však bolo v Lednici slávnostne a veselo. Veď dožinkové slávnosti patria k peknej tradícii, ktorú ľudia po rokoch s nadšením oživili ako krásnu spomienku ďakovania za úrodu z minulosti.
