DUBNICA NAD VÁHOM. Hospodárenie polikliniky je v záporných číslach, čo ohrozuje jej budúcnosť. Riešením podľa poslancov je vstup silného investora, s pomocou ktorého sa podarí udržať zdravotnú starostlivosť.
V decembri schválili založenie akciovej spoločnosti, ktorá si od mesta prenajme majetok a bude podnikať len v zdravotnej starostlivosti. O mesiac neskôr schválili aj zástupcov mesta v orgánoch novej spoločnosti.
V zlých číslach
Dubnická poliklinika sa trápi s finančnými problémami už dlho. Pred dvomi rokmi v nej urobila hlavná kontrolórka hĺbkovú kontrolu. Nedostatky, ktoré zistila, vyústili do odvolania riaditeľky a jej obvineniu a odsúdeniu.
Vedením polikliniky po odvolaní riaditeľky bol poverený viceprimátor. Strata zariadenia sa však veľmi nezmenila. Podľa primátora ju zapríčinili neobsadené ambulancie a neodborný manažment. Taktiež poukázal na to, že ani ambulancie, ktoré v zariadení zostali, nedokázali vyčerpať všetky body dohodnuté s poisťovňou. Mesto si preto vlani dalo vypracovať koncepciu spoločnosti Unipharma. Nie je to ale jediná spolupráca s ňou.
Primátor už vtedy avizoval ďalšiu možnú spoluprácu so spoločnosťou. „Potrebujeme hlavne odborný manažment, ktorý bude zodpovedať za zdravotnú starostlivosť, manažovať body zo zdravotnej poisťovne, aby sme zdravotnú starostlivosť v meste zachránili. Majetok stále zostane mestský, platné zostanú aj zmluvy a podmienky v nich, ktoré majú lekári s mestom podpísané na desať rokov,“ povedal. V tom čase ešte nekonkretizoval, akú formu by mohla mať spolupráca.
Už je v tom jasno
Definitívne rozhodnutie zo strany dubnického mestského zastupiteľstva prišlo v decembri, keď dostali na stôl návrh stanov novovznikajúcej spoločnosti uni-POLIKLINIKA Dubnica nad Váhom, ktorej akcionármi sú mesto Dubnica nad Váhom a Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť Bojnice.
Proti vzniku akciovej spoločnosti poslanci nenamietali, ale niektorým sa nepozdávalo, že mesto bude v postavení minoritného akcionára so 40 percentami akcií. Návrh na zmenu stanov predložil Emil Suchánek, aby sa mesto dostalo do výhodnejšej pozície. Podľa primátora by zmenou podmienok išli proti zákonu. „Na všetky dohody sme potrebovali rok. Je to kompromis, ak to majú financovať a aj celú prevádzku. Načo ísť proti vetru? Nerobme si veci také, keď nič nedosiahneme. Skúsme sa dať na realitu, kto to bude financovať. Ak to odsúhlasíte, ja to budem vetovať,“ reagoval primátor. S týmto názorom sa stotožnila väčšina poslancov a Suchánkov návrh zamietli.
Návrh stanov novej akciovej spoločnosti odsúhlasili v pôvodnom znení. O nájomnej zmluve, keďže nová akciovka si prenajme budovu, budú rokovať na inom zastupiteľstve.
Polemika o zastúpení v orgánoch
Väčšia diskusia sa rozpútala na inom rokovaní zastupiteľstva, keď poslanci rozhodovali o menách, ktoré budú mesto zastupovať v orgánoch novej spoločnosti. Podľa Jána Reháka sa do nich dostali len koaliční ľudia. Taktiež sa mu nepáčilo, že mesto bude zastupovať aj prednostka Marianna Páleníková.
Marián Antal ho okrem iného doplnil, že členom predstavenstva by mal byť človek, ktorý už má odborné skúsenosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a navrhol Dominika Kosorína, do dozornej rady hlavnú kontrolórku Katarínu Minárikovú. Podporili ho viacerí kolegovia, ale ich hlasy na presadenie zmien nestačili. V akciovej spoločnosti tak bude mesto zastupovať v predstavenstve primátor Jozef Gašparík, v dozornej rade Robert Rafaj a Marianna Páleníková.