DOMANIŽA. Obmedzenie dodávok elektriny prinieslo problémy. Ľuďom sa nepozdávalo ich načasovanie. Starosta hovorí, že chápe nevyhnutnosť výmeny stĺpov, ktoré sú už v zlom stave. Postup spoločnosti, ktorá vykonáva práce, však považuje za nekorektný, čo sa týka spolupráce s obcou. Spoločnosť tvrdí, že komunikovali.
Ani úrad, ani obchod
Na obecný úrad kráča muž, stránka. Dnes však pravdepodobne nevybaví nič. Úrad je zatvorený. Vo väčšine obce nie je elektrina. „Počul som, že v Milochove sa dá kúpiť uhlie na kúrenie,“ hovorí Emil Čelko. Chcel vybaviť ešte iné veci. No, nedalo sa. „Teraz vybaviť niečo bude asi problém, nemáme elektriku. Neúradujeme,“ vysvetľuje starosta František Matušík. Pán Emil si spomína na upozornenia z rozhlasu a hovorí, že pozabudol. Do jeho chalupy dodávky obmedziť nemuseli. Vyberie sa aspoň do obchodu. Zatvorený je však pre obmedzené dodávky aj ten. Elektrina je dnes už samozrejmosť a zvyk je železná košeľa. „Možno pôjdem do mesta, a tak si ich kúpim. Nemôžem bez nich byť,“ vysvetľuje s úsmevom a s tým, že sa trochu prehnal. Hovorí, že sú niekedy veci, ktoré život skomplikujú.
Ďalšie prevádzky
S obmedzením dodávok elektriny sa musel zaobísť počas šiestich dní nielen obchod, ktorý bol otvorený len na niekoľko hodín zrána, či obecný úrad, v ktorom úradovali skoro ráno a neskoršie popoludní. Nefungovalo ani zdravotné stredisko, reštaurácie. „V centre na námestí je v objekte s odstavenou elektrinou aj práčovňa. Mohli robiť iba popoludní, prispôsobili sa. Ale bolo to pre nich určite obmedzenie činnosti,“ hovorí starosta. Matriku si ale napríklad nemohli dovoliť celkom zatvoriť. Čo ak by niekto potreboval vybaviť pohreb? Majú niektoré povinnosti, ktoré musia nevyhnutne plniť.
V chalupe mali zimu
Niekoľko dní bez elektriny prinieslo komplikácie, ľudia si pomáhali, ako sa dalo. „Keď som sa dozvedel, že má byť na toľko dní odstavená elektrika, písal som na elektrárne,“ hovorí Milan Novosad. Dostal odpoveď, že ide o dlhodobo plánovanú akciu a nedá sa s tým nič robiť. „Ktosi si naplánuje, že vás od 1. februára odstaví od elektriky. Máme obehové čerpadlo, a preto sme nemali teplo. Ja neviem, čo predpokladali? Že budú 1. februára teploty do plusu? Možno, keby to robili v marci, ale teraz? “ posťažoval sa. Domácností s podobným problémom bolo oveľa viac. Nezostávalo nič iné, len sa ísť niekde na chvíľu zohriať. „Na návštevu k známym, robili sme obchôdzky po obchodných domoch, a tak,“ dodal pán Novosad. Horšie bolo, čo urobiť so starou babkou, ktorá s nimi býva. „Museli sme ju nakoniec dať k švagrovi do Púchova. Našťastie ju mohli zobrať,“ hovorí pán Novosad.
Obmedzenie na stavbe
Obmedzené dodávky elektriny komplikovali aj práce na novostavbách. „Pomáhame si, ako vieme,“ povedal Rudo Haviar s tým, že baterka mašinky, ktorú práve potreboval, je nabitá a hlavne majú benzínový agregát na výrobu elektriny. „Ten teraz ťahá celú stavbu. Ale dve-tri hodiny nás to určite denne zdrží, pokiaľ pripravíme všetko, aby sme mohli robiť v takomto provizóriu,“ dodal Haviar, ktorého sme zastihli na jednej zo stavieb.
Ešteže majú „šporheľ“
„Nie je to bohviečo, ale čo už. Musíme vyčkať. Len ma štve, že nemôžem pozerať televízor,“ povedala Elena Kotríková. Dodala, že pri varení im to nevadí, majú plyn. Malé deti už, našťastie, tiež nemá. Vtedy by bol asi dosť veľký problém. „Čo už narobíme, vydržíme,“ skonštatovala Karolína Svitková s tým, že teraz boli vo výhode, keď majú vybavenie, aké bývalo v starších chalupách. „Keď je zima, prikúrime si v šporhli.“Spočiatku hrozilo aj vypnutie elektriny v škole a jej zatvorenie. „Boli sme trochu zdesení, čo sa bude diať. Decká doma by boli v zime a nemali by navyše s kým stráviť čas,“ hovorí učiteľka Anina Nováková s tým, že improvizovať sa rýchlo niekedy nedá. Nie každý má pomoc od starých rodičov. Učitelia by boli zase nešťastní, že prídu o veľa vyučovacích hodín, čo sa ťažko doháňa.
Chýbala snaha o spoluprácu
Starosta František Matušík hovorí, že staré drevené stĺpy menili elektrikári za betónové, čo už bolo určite potrebné. Dodávka elektriny tak bola obmedzená počas šiestich dní. „Odstávka sa dotkla viac ako polovice obce,“ dodal s tým, že chápe nutnosť rekonštrukcie.
Elektrinu im vypínali nakoniec od 7,30 do 15,30 hodiny. „Prvé informácie, ktoré nám prišli, však neboli korektné,“ sťažuje sa starosta. Najprv prišla podľa neho len SMS správa, že budú mať odstávku elektrickej energie, potom niekoľko dní na to prišiel oznam, ktorý mali vyhlásiť v obecnom rozhlase. Iná komunikácia nič, problémy obce ich spočiatku veľmi nezaujímali. Obec musela absolvovať tiež kolotoč rokovaní, v ktorom ich jedni kompetentní odporúčali na iných. Prvé informácie mali asi mesiac pred začatím prác.
Až na naliehanie samosprávy začalo dojednávanie podmienok. Bolo aj rokovanie s poslancami a zástupcami firmy. Keby sa tak nestalo, komplikácií mohlo byť oveľa viac. „Hrozilo zavretie školy, čo už je dosť problém. Keď vám to niekto len oznámi, bez toho, aby sa snažil s vami aj stretnúť, to nie je celkom korektné. Na stretnutí nám ponúkli, že elektrárne poskytnú centrálu, ktorú si však budeme musieť zaplatiť. Za prenájom chceli 600 eur na deň, čo by vyšlo obec na 3600 eur,“ hovorí Matušík. Dodáva, že nechápe, prečo by to mali platiť, navyše, ak rozpočty v obciach sú naozaj skromné a šetrí sa každým eurom. Nakoniec sa dohodli, že záložný zdroj poskytne prevádzkovateľ, ktorý opravuje elektrickú sieť bez platenia nájmu.
Starosta chápe, že robiť tieto práce v lete je pre elektrikárov problémom. „Rekonštrukcia sa deje na súkromných pozemkoch. V zime, keď je sneh, pôda je zamrznutá, škody sú menšie. V lete, keď je zasadené, je to problém. Aj pre nás, keby bolo teplo, mali ľudia zase problémy s nefungujúcimi chladničkami,“ vysvetľuje.
Pri hľadaní spoločnej cesty tak, aby boli spokojní ľudia v obci aj spoločnosť, ktorá vykonáva rekonštrukciu, však došlo podľa starostu k pochybeniu. „Určite by bola na mieste väčšia korektnosť voči obci a jej obyvateľom,“ dodáva. Problémy mohli mať totiž hlavne starší ľudia, keby sa včas nenašlo uspokojivé riešenie. Nakoniec mali možnosť byť v priestoroch starej fary. Zabezpečená bola aj strava.
Stanovisko Stredoslovenskej energetiky
K odstávkam a aj ku komunikácii s obcou sa vyjadril Michal Grof, riaditeľ sekcie Kancelária predstavenstva Stredoslovenskej energetiky – Distribúcia (SSE-D).
Aké boli dôvody odstávky elektrickej energie?
- Išlo o obmedzenie dodávky elektriny z dôvodu prác na vysokonapäťových zariadeniach SSE-D.
Bola odstávka nutná v zimnom období? Nedala sa realizovať, keď už je vonku teplejšie?
- SSE-D sa snaží čo najmenej obmedzovať zákazníkov počas zimného obdobia. Prevádzka distribučnej sústavy si však z dôvodu zachovania bezpečnej a spoľahlivej dodávky elektriny vyžaduje aj údržbu, respektíve činnosti súvisiace s jej obnovou alebo rozšírením. Tieto práce sú vykonávané celoročne, a aj napriek snahe minimalizovať dopady hlavne v zimných mesiacoch, odstávka sa vždy dotkne určitej skupiny odberateľov. Aj v takýchto prípadoch je snaha SSE-D obmedzovať dodávku elektriny postupne, pre minimálnu skupinu odberateľov.
Pre obec bola komunikácia o odstávke nepostačujúca. Nie je možné komunikovať skôr, inak, intenzívnejšie?
– SSE-D v súlade platnou legislatívou oboznamuje svojich odberateľov o obmedzeniach dodávky elektriny, pričom využíva viacero kanálov – priama korešpondencia, internet, SMS, v prípade aktivácie služby webkontakty na stránke www.sse-d.sk.Obecný úrad v Domaniži bol informovaný o obmedzení dodávky listami zo dňa 4. 1.a 10. 1. 2017. Následne SSE-D vyšla požiadavke obce čiastočne v ústrety, kedy po stretnutí so starostom obce dňa 16. 1. došlo k prehodnoteniu prerušení. Zároveň bolo rozhodnuté, že pre prevádzku školy a škôlky budú použité motorgenerátory, aby v čo najmenšom rozsahu boli zasiahnuté dôležité objekty v obci. Dodávka pre školu a škôlku bola obmedzená len jeden deň počas prázdnin. V prípade OU Domaniža nebol použitý spôsob vyrozumenia formou SMS.