POVAŽIE. Zima sa tento rok vydarila podľa viacerých bežkárov. Bežecké stopy sa objavili aj v tesnej blízkosti obcí a miest. Ľudia túžia po aktivite vonku. Bežkovanie je rýchlo dostupné, tiež nie veľmi nákladné. Človek si vraj precvičí deväťdesiat percent svalstva tela. Stopy si robia nadšenci bežeckého lyžovaniaväčšinou sami.
Zopár kôl po práci
Krásne bežecké stopy vznikli túto zimu aj za obcou Dohňany v Púchovskej doline. Ľudia ich využívali cez víkend, ale hlavne v pracovné dni popoludní. Eva Zvonková je rada, že má kam ísť: „Je to blízko. Urobíte zopár kôl v rámci tréningu, a potom rýchlo domov. Rýchlovka na hodinku po návrate z práce, pokiaľ je svetlo.“ Veľká partia chodí i na hrebeň Javorníkov. Stopu si urobili aj na Zubák. „Tam hore vám ju nikto neurobí. Prvému sa ide vždy najhoršie a posledný to v tomto prípade vyhráva .“
Fakt veľmi fajn
Renáte Badúrovej bude za snehom aj smutno. Išla vždy, keď mala chvíľku voľna. „Hlavne v nedeľu sa zvykla zísť dosť veľká partia. Bežky sú fakt strašne fajn,“ hovorí. V rámci tréningu chodia na trať za obcou aj mladí cyklisti z miestneho klubu. V lete bicykel a v zime bežky je super kombinácia. Rozhýbe sa vraj celé telo. „Chodím tu od začiatku zimy. Začala som bežkovať minulý rok, v januári. Keď je pekná, prešliapaná stopa, je veľmi fajn. Horšie je, keď ju musíte robiť sami alebo ju niekto zničí,“ prezradila mladá cyklistka Simonka Bodoríková. Bežkovanie ju baví, i keď sa jej zatiaľ celkom nedarí. „Ale je to fajn tréning,“ vysvetľuje.
Hneď po prvej väčšej nádielke
Ivan Kováčik dodáva, že stopy v okolí Dohnian si lyžiari prešliapavajú priebežne. „Veľmi fajn bola už od Nového roka, hneď ako napadlo viac snehu a dalo sa na bežky,“ hovorí Kováčik. Časť trasy za obcou je dokonca osvetlená, dá sa tak ísť aj večer. Priaznivcov bežeckého lyžovania sa zvyklo niekedy zísť aj päťdesiat. „Ale inak chodíme viac hore do hôr. Cez lyžiarsky vlek a hore na takzvanú Linaj. Tam už je to trochu lepšie so snehom aj krásna príroda, výhľady, hrebeň. Treba skúsiť,“ dodáva bežkár s úsmevom. Trasu na bežkovanie urobili aj pri susednej obci Mestečko. „Každý si v podstate urobí pri svojej obci svoju, a potom lyžujeme až k susedom,“ hovorí Kováčik. Do doliny chodia dokonca aj cudzí. Pri prešliapavaní sa by určite vraj zišiel aspoň ratrak, ale keď nie je, pomôžu si aj sami.

Aj v okolí mesta je ich dosť
Bežkárov sa neúrekom vyrojilo na rôznych trasách aj v okolí Považskej Bystrice. Skalní hovoria, že túto zimu je veru poriadny boom. Antónia Čižmárová chodila na bežky aj s mužom, teraz už to nejde. Potešila ju však bohatá snehová nádielka. Možnosť postaviť sa na bežky sa črtala aj neďaleko sídliska, pri Váhu. „Vybehla som si tak dvakrát do týždňa. Urobila som si stopu, hneď, ako napadol prvý sneh. Mám to kúsok, obujem topánky, lyže a raz-dva som na stope,“ hovorí. Nadšený z počasia je i pán Štefan Holko. „Konečne sa zadarilo.“ On osobne dáva prednosť hrebeňu Javorníkov, ale v okolí Považskej Bystrice je tiež túto zimu veľa možností . „Asi najviac využívaná je trasa z mesta na SNP, potom ďalej do Vrchteplej a späť. Tiež chodia ľudia na Staré háje a nad Moštence. Všetko si bežkári prešliapali sami,“ hovorí Holko, ktorý sa bežeckému lyžovaniu venuje už 50 rokov.
Pomáha aj stroj
V Papradne pomáha pri robení bežkárskych tratí aj technika. „Na internete sme našli v ponuke ratrak. Mali sme už založené občianske združenie a na účte nejaké peniaze z dvoch percent z dane, tak sme si povedali, prečo ho nekúpiť,“ hovorí podpredseda združenia Turisti obce Papradno Jozef Gardoň. Upravujú s ním teraz trate pre bežkárov v okolí Papradna. Okruhy robia v okolí koliby nad obcou, ale aj trasu až do Štiavnika. „Dosť sa rozkríklo, že máme trate a chodí ku nám nielen veľa domácich, ale aj cezpoľných,“ hovorí Gardoň. V snehu, ktorý uhladí ratrak, si bežkári samotnú stopu prešliapu už ľahšie, ako keby ju museli robiť bez pomoci techniky. Bežkári využívajú vo veľkej miere aj hrádze inundačného kanála Váhu.

Kto robí trate?
Tratí vzniklo túto zimu v kraji naozaj veľa. Vyznávači bežeckého lyžovania si ich robia hlavne svojpomocne. Riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región Eva Frývaldská pre tlačovú agentúru TASR povedala, že pravidelne strojovo udržiavané trate do územia Trenčianskeho samosprávneho kraja zasahujú len okrajovo, prevažne na hrebeni Javorníkov, ktorý je hraničným hrebeňom s Českou republikou a Žilinským samosprávnym krajom. Tieto trate sú pravidelne upravované ratrakom.„Nadšenci bežeckého lyžovania môžu ďalej využiť aj trate v lyžiarskom stredisku Kohútka, taktiež na hranici s Českou republikou. Bežeckú stopu Kohútka – Kasárne v dĺžke 15 kilometrov pravidelne upravuje Sport centrum Kohútka,“ doplnila.⋌
Bežecké lyžovanie má niekoľko veľkých plusov
Janka Smatanová, trénerka z JS fit štúdia v Považskej Bystrici, hovorí, že bežecké lyžovanie je geniálnym športom pre každého. „Či už je to úplný začiatočník, ktorý využíva len chôdzu na bežkách a prejde zopár kilometrov, alebo dlhoročný skúsený bežkár, či profesionálny špor-tovec, ktorý behá rýchlym tempom dlhé kilometre,“ dodáva. Jazda na bežkách patrí medzi silovo vytrvalostnú aktivitu, ktorá zaťažuje svalstvo celého tela. „Počas bežkovania zamestnáme nielen dolné končatiny, ale i väčšinu svalov horných končatín, svaly chrbtové aj brušné. Takže telo je krásne rovnomerne zaťažované,“ vysvetľuje Smatanová. Výborným benefitom je tiež rozvoj rovnováhy a koordinácie. „Úspešné zvládnutie správnej techniky behu na lyžiach, teda skĺbenie sklzu a odrazu, neustále vyvažovanie ťažiska bežkára, naučí využívať a zapájať rovnomerne každý jeden sval tela.“Výhod má táto športová aktivita, samozrejme, viac. „Napríklad šetrnosť ku kĺbom. Obzvlášť pri klasickom štýle.“Ďalším benefitom je dýchanie. „Tým trénujeme pľúca a pomáhame zvyšovať aeróbnu kapacitu,“ pokračuje. Ak teda budeme využívať bežky pravidelne, zlepšíme podľa trénerky maximálnu spotrebu kyslíka, a to sa následne pozitívne prejaví na našej kondícii.To sú veľké plusy pre telo. Ale bežkovanie je aj o niečom inom. „Zhlboka dýchať a vnímať prírodu okolo seba počas bežkovania, to je benefit, ktorý vám pohladí dušu a dobije baterky do ďalších dní. Preto by sme v zime mali využiť, čo nám príroda ponúka a popracovať na kondičke, vytrvalosti, sile. A pre tých, ktorí chcú zhodiť nejaké to kilečko, je bežkovanie ako stvorené,“ prezradila Janka Smatanová.